Co přesně jedl 1 300 kilogramů těžký, „obrněný“ dinosaurus přes 110 miliony let? Překvapivě i tohle jsme dnes schopní se dozvědět, hlavně díky pečlivé a poctivé práci vědců.
Tým výzkumníků odhalil stravu konkrétní zkamenělého nodosaura druhu Borealopelta. Nalezení uchovaných zbytků obsahu žaludku dinosaurů jsou nesmírně vzácné, a tento je dle vyjádření vědců dochovaný skutečně velmi dobře.
Související studii zveřejnili odborníci z kanadské univerzity v Saskatchewanu. Objevila se v peer-reviewed žurnálu Royal Society Open Science.
Dobře dochovaný fosilizovaný dinosaurus byl objeven už před 9 lety v důlním komplexu v Kanadě, a od roku 2017 se dokonce nachází v jednom z kanadských muzeí. Název kosterních pozůstatků je Borealopelta markmitchelli, podle jednoho z techniků muzea, Marka Mitchella, který byl primárně zodpovědný za šetrné získání kosterních pozůstatků a jejich umístění do prostoru muzea.
Extrakce kostí a celkově celého fosilizovaného dinosaura je nesmírně náročný a složitý proces, který souvisí i se stářím dochovaných zbytků. Vědci sami byli překvapeni z toho, kolik obsahu žaludku byli schopní pomocí mikroskopu vypozorovat.
Zdá se, že tento konkrétní dinosaurus byl ohledně jídla poměrně vybíravý. Většinu obsahu žaludku tvoří kapradiny, s menším obsahem různých větviček a stonků. Vědci navíc podle stopového množství uhlí usoudili, že snězené kapradiny se nacházely v oblasti, kde vegetace dorůstala po požárech.
Dále odborníci usoudili, že smrt dinosaura nastala někdy během jara nebo léta; to dokázali odhadnout právě díky rostlinám, které konzumoval. Samozřejmě, při takto dávné minulosti je těžké přesně odhadnout všechny podrobnosti.
Jasné ovšem je, že daný dinosaurus nepatřil mezi masožravce.
Zdroj: USASK, RoyalSociety via Cnet
Zvířata a ani dinosauři nejedí, ale žerou… jí se z talíře upravené jídlo příborem… když si zvíře utrhne přesličku a sežvýká jí, tak nejí, ale žere….