Jak připravit domácnost na úklid robotickým vysavačem?

Vysají podlahy i koberce, vytřou, a v případě vybití baterie se dokáží vrátit do dokovací stanice. Robotické vysavače jsou šikovnými pomocníky. Dokáží ušetřit hodiny času, ale dokonalé zatím nejsou. Před úklidem je tak potřeba myslet na několik věcí.

Správné umístění nabíjecí stanice

Nabíjecí stanice robotického vysavače by se měla nacházet alespoň 50 cm od dalších překážek. Ideální je místo u zdi, odkud může vysavač vyjet přímo bez dalšího otáčení a vyhýbání. Čím lepší bude ze zbytku místnosti viditelnost na dokovací stanici, tím lépe bude vysavač zajíždět po vysávání či mopování zpět.

Při návratu z mopování myslete na to, že zbytek vody v nádržce a mokrý hadřík mohou poškodit dřevěné podlahy. Některé modely jsou pro tyto účely vybaveny podložkou z plastu, k jiným ji musíte dokoupit, nebo umístit stanice např. na jiný typ podlahy.

Obrázek: Jak připravit domácnost na úklid robotickým vysavačem?

Vysavač umístěte ke zdi a dostatečně daleko od ostatních předmětů. Foto: Freepik

Otestujte vysavač ve své domácnosti

Při prvních úklidech robotického vysavače sledujte, jak se chová a kam zajíždí. Pokud uvidíte, že se v některých místech zasekává, uzpůsobte tomu nastavení vysavače či aplikace. Většinou stačí v aplikaci zvolit, kam vysavač jezdit nemá. To samozřejmě platí pro chytřejší modely, které podporují nastavení virtuálních zdí či chytrých zón.

U základních modelů bez pokročilého nastavení v aplikaci však také není situace beznadějná, existují nejrůznější vysílače signálu vytvářející jakési optické zdi. Podobně lze použít tzv. magnetické pásky, které bývají nepřesně označovány právě za „virtuální zeď“. Ta se většinou umisťuje na hranu pod koberec.

Pozor na kabely, oblečení a nízké objekty

Velkým nepřítelem robotických vysavačů jsou kabely. Vyhnout se jim zvládne jen několik modelů s kamerovou navigací. Většina se do nich nemilosrdně zamotá, případně se zvládne rozmotat, ale při příštím přejezdu se zamotá znovu. Jednou z možností je zakázání zóny, další je uklizení a uchycení kabelů. Osobně se kloním k druhé variantě. Uchytit kabely do lišt či je zkrátka umístit tak, aby neležely na zemi je nejefektivnější řešení.

Velkým nepřítelem robotických vysavačů jsou i sušáky na prádlo. Nejeden model se nám při testování právě na noze sušáku zasekl a odmítal jet dál.

Obrázek: Jak připravit domácnost na úklid robotickým vysavačem?

Mazlíčci si nemusí s robotickými vysavači překážet. Foto: Freepik

To samé platí pro oblečení a malé objekty. Zamotat se může vysavač i do dlouhých záclon. Pozor také na dětské hračky a hromádky po mazlíčcích. YouTube je plný videí, kde vysavač vesele rozmazává hromádky po celé domácnosti. I zde jsou řešením modely s pokročilým kamerovým systémem, případně ještě lépe kombinace laseru a kamery.

Vejde se robot mezi nohy židlí?

Při výběru vysavače si změřte, jak velké jsou otvory mezi nohami židlí a jak velký je průměr vysavače. Především v kuchyni určitě oceníte, když se dokáže vysavač proplést mezi spletí noh a uklidit i pod stolem bez toho, abyste museli nohy posouvat a dávat nahoru na stůl.

Podobně byste měli přemýšlet u výšky vysavače. Pokud máte nábytek na nožičkách, je velmi praktické, když dokáže vysavač uklidit i pod ním.

Vysávejte, když nejste doma

Není náhoda, že má prakticky každý model nastavitelný časovač. Sedět v místnosti, kde se pohybuje robotický vysavač, nemusí být každému příjemné. Proč si navíc kazit zážitek ze sledování seriálu či odpočinku kvůli hučícímu vysavači.

Pokud uklízíte a jste doma, myslete na to, že můžete snížit výkon. Kartáčky většinou odvedou skvělou práci tak či onak a nižší sací výkon při udržovacím úklidu nevadí.

Odpadní nádobku vyprazdňujte po každém vysávání

Odpadní nádobku ideálně vysypávejte po každém vysávání. Prodloužíte si tak životnost zařízení a především v domácnostech s mazlíčky se vyhnete případnému zápachu filtrů. Stejně tak mohou chlupy zvířecích mazlíčků způsobit ucpání otvoru do odpadní nádržky. I proto je lepší vysypávat odpad pravidelně. Nezřídka se nám totiž stalo, že vysavač pokračoval v úklidu např. s namotaným provázkem či chuchvalcem chlupů, který bránil nasátí nečistot.

Obrázek: Jak připravit domácnost na úklid robotickým vysavačem?

Pokud máte mazlíčky, uklízejte nádržku po každém úklidu. Foto: Freepik

Na trhu se nachází řada modelů se základnou, která má zabudovaný větší vysavač pro vyprázdnění nádobky. Vysavač se tak po dokončení úklidu vyprázdní sám a vám stačí jednou za čas vynést sáček z dokovací stanice. Takové modely se hodí především pro větší domácnosti a bývají o něco dražší.

I vysavač je potřeba čistit

Zapomenout byste neměli na pravidelnou údržbu vysavače jako takového. Jednou za čas jej vezměte do ruky a za pomoci štětečku či dalšího vysavače jej očistěte od nachytaného prachu na senzorech a spodku. Nezapomeňte také sundat předfiltry a vyklepat jemný prach z HEPA filtru do koše. Vysavač hned bude zase o něco lépe vysávat.

Robotické vysavače na inSmart.cz

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?