Co s jaderným odpadem? Vědci chtějí z radioaktivních zbytků stvořit zdroj energie, diamantová baterie má fungovat přes 5 000 let

Tým fyziků a chemiků z Bristolské univerzity chce recyklovat radioaktivní materiál přímo z prostorů dřívější atomové elektrárny v Gloucestershiru.

Vyhořelé palivo by se z místa muselo odstranit i tak, vědci však pro něj chtějí najít využití ve formě dlouhodobého zdroje energie. Postup má být takový, že z radioaktivního grafitu extrahují izotopy radiokarbonu (Carbon-14), což sníží náklady i časové nároky celé operace.

Jaderná elektrárna v Berkeley přestala generovat energii už v roce 1989, bezpečnou pro odstraňování zbylého materiálu se ale stala až nyní.

Obrázek: Co s jaderným odpadem? Vědci chtějí z radioaktivních zbytků stvořit zdroj energie, diamantová baterie má fungovat přes 5 000 let

Vysoce radioaktivní grafit v betonovém podzemí jaderné elektrárny. Zdroj: EDF energy

Problémový odpad na efektivní zdroj energie?

Odpad je v současnosti umístěn v betonových „trezorech“ osm metrů pod zemí. K odstranění zbytků paliva bude zapotřebí specializovaného vybavení.

Bristolským vědcům se podařilo vyrobit umělý materiál – druh diamantu – který, pokud je vložen do radioaktivního pole, generuje malý elektrický náboj; vzhledem k životnosti radiokarbonu (poločas rozpadu je 5 730 let), by byly baterie na tomto základě schopné vyrábět elektřinu mnoho lidských generací. Vše je ale samozřejmě vysoce experimentální.

Výzkum však je v relativně pokročilé fázi. Práce je součást projektu ASPIRE, vedoucím týmu je Tom Scott ze School of Physics v Bristolu.

Obrázek: Co s jaderným odpadem? Vědci chtějí z radioaktivních zbytků stvořit zdroj energie, diamantová baterie má fungovat přes 5 000 let

Kromě prostředí, kde není možné využívat tradičnější zdroje energie, by šlo „radioaktivní baterie“ využívat i třeba v kardiostimulátorech nebo naslouchátkách. Pro lidi při běžném používání nebezpečné nejsou.

V případě pokračování projektu by je v budoucnu šlo využít třeba také pro pohánění satelitů nebo jiných kosmických plavidel.

Takováto recyklace radioaktivních zbytků grafitových tyčí (nikoliv jaderného paliva, pozor) by nejen umožnil jaderným elektrárnám fungovat efektivněji a bezpečněji, ale také po konci jejich životnosti znovu generovat energii.

Atomové elektrárny patří mezi nejefektivnější zdroje energie; jsou navíc relativně čisté a vysoce výkonné. Mezi jejich největší problémy naopak patří otázka, co dělat s vyhořelými zbytky paliva. Plus, a to je také problém, ke kterému přispěla hlavně tragická havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Vždy je tu riziko lidských omylů a pokažení jednoho reaktoru, které vede ke kontaminaci širokého okolí.

Problémové mohou být také přírodní katastrofy, jak ukázala Fukušima. Nicméně, v případě dodržení bezpečnostních postupů a kvalitně postaveného základu (Fukušima nesplňovala bezpečnostní standardy a Černobyl ani zdaleka) by něco takového hrozit nemělo.

Diamantové baterie nyní slibují nové možnosti pro staré pozůstatky elektráren.

Zdroj: University of Bristol

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší