Populární streamovací službě Twitch se nedaří udržet si úspěch z dob lockdownu, a v posledních letech se zmítá v přetrvávajících problémech. Po změnách ve vedení i chaotických úpravách pravidel pro vysílání přichází další šok – společnost ruší více než třetinu pracovních pozic.
O plánovaném propouštění zhruba 500 zaměstnanců, kteří tvoří okolo 35 % aktuální pracovní síly Twitche, informovala zpravodajská agentura Bloomberg. Jak už to pak v podobných případech bývá nemilým zvykem, spousta lidí pracujících pro tuto streamovací platformu, kterou od roku 2014 vlastní společnost Amazon, se o incidentu poprvé dozvěděla právě z tohoto novinového článku. Zaměstnanci považují toto chování za neférové a nemorální, jelikož ze strany Twitche se jim zatím žádného vysvětlení ani vyjádření nedostalo.
Masivní odliv pracovní síly
K prvním škrtům by navíc podle výše uvedené zprávy mohlo dojít již tento týden. Situace tak přichází pouze několik měsíců po odchodu řady vedoucích pracovníků, včetně produktového ředitele Toma Verrilliho a ředitelky oddělení obsahu Laury Lee. Twitch se přitom k obdobnému hromadnému propouštění uchýlil i loni, kdy v březnu zrušil zhruba 400 pracovních pozic. Platforma se navíc na konci roku úplně stáhla z jihokorejského trhu, což její vedení odůvodnilo neúměrně vysokými nároky na provoz v regionu. Od odchodu dlouholetého generálního ředitele Emmetta Sheara, který společnost opustil taktéž v březnu 2023, a jeho místo zaujal Dan Clancy, tak bude i se současným oznámením propuštěno celkem asi 1 000 zaměstnanců.
Twitch is laying off 500 employees, about 35% of staff, according to a Bloomberg report 🙁 https://t.co/8ITKKYpGdj
— Tom Warren (@tomwarren) January 9, 2024
Platforma se zmítá v problémech a kontroverzi
Zlatá éra Twitche je podle všeho minulostí. Největších úspěchů zažila streamovací platforma během lockdownu, kdy řada lidí nemohla opustit své domovy, a chodila se tak socializovat do nejrůznějších online chatů. Nastavené trendy se však dlouhodobě nedaří udržet. Twitch navíc v uplynulých letech řešil celou řadu problémů spojených s nejasnými pravidly ohledně gamblingu, obsahu tvořícího bodypainting, tedy malování na odhalené části těla, a v nedávné době například i novou definici nahoty. Některá rozhodnutí pak působila iracionálně, zejména, když se pravidla stihla změnit i během pouhých 24 hodin.
AV1 kodek jako stéblo pro tonoucího?
Podobně náhle jako úpravu pravidel pak zpráva o propouštění více než třetiny zaměstnanců vystřídala pozitivní zprávy v podobě chystaného projektu, který Twitch připravuje ve spolupráci se společnostmi NVIDIA a OBS. Jeho výsledkem by měla být nová verze streamovacího programu, který tvůrcům umožní vysílat prostřednictvím AV1 kodeku, který zajistí kvalitnější obraz či umožní rychlejší přenos obsahu k divákovi. Je trochu škoda, že příchod AV1 kodeku přichází až letos, kdy řada konkurenčních streamovacích platforem v čele s Youtube tuto funkci již poměrně dlouho podporuje.
Jak se tedy v poslední době ukazuje, budoucnost Twitche zůstává i nadále nejistá. Její osud je však neoddělitelně spjat s miliony aktivních streamerů, kteří mají svá živá vysílání mnohdy jako hlavní zdroj příjmu. Podaří se tedy platformě vymotat se z klubka nezdarů a vrátit se zpět na výsluní?
Úvodní fotografie: Freepik