Další zásah do soukromí? Americké drony dokáží rozpoznat obličej

Společnost RealNetworks, která vyrábí drony pro americké letectvo, potvrdila, že pro armádu vyvíjí novou technologii na bázi umělé inteligence, která by měla být schopna odlišit spojence od nepřítele. Využít k tomu má rozpoznávání obličeje.

Vojenské technologie jsou jedním z nejrychleji se rozvíjejících odvětví průmyslu a techniky. S ohledem na prakticky neomezený rozpočet, který vláda Spojených států amerických do své armády investuje, se jednotlivé složky tamní armády neustále vyzbrojují novým arsenálem.

Nyní by se do výbavy amerického letectva, Air Force, mohly dostat také speciálně modifikované drony, které budou schopny rozpoznávat obličeje cílů. Technologie by měla pomoci se sběrem informací na terénních misích.

Obrázek: Další zásah do soukromí? Americké drony dokáží rozpoznat obličej

Americké letectvo by mělo v budoucnu disponovat drony s AI rozpoznáváním obličeje. Zdroj: Freepik

Výrobce má na svém kontě arkádové hry či streamovací zařízení

Za výrobou nové verze průzkumných dronů stojí americká společnost RealNetworks se sídlem v Seattlu. Firma, která na trhu technologií působí již od roku 1994, má na svém kontě hned několik inovativních zařízení. Jen několik měsíců po svém založení představila veřejnosti koncept streamingových služeb, zejména v oblasti baseballových utkání. V souvislosti s tím RealNetworks později vydali vlastní software pro sledování video obsahu.

Později se společnost zaměřila také na herní průmysl. Vznikla tak knihovna her s názvem GameHouse, která funguje i dnes. Jedná se o jakousi alternativu ke klasickým arkádovým hrám. Uživatel si zde mohl hru vyzkoušet po určitý časový úsek zdarma a poté se rozhodnout, zda-li si chtěl tento titul zakoupit. Aktuálně byl koncept GameHouse prodán společnosti Slingo, a věnuje se spíše hrám s integrací sociálních sítí typu legendárních FarmVille či Candy Crush Saga.

Aplikace technologie pro vojenské účely vyvolává otázky

RealNetworks se v posledních letech věnuje zejména práci s umělou inteligencí, a v tomto duchu se také ponese spolupráce s americkým letectvem. Rozpoznávání obličeje, kterým budou drony disponovat, by se totiž mělo řídit právě AI algoritmy. Ty by na základě analýzy měly být schopny určit, zda daná tvář patří spojenci či nepříteli. Technologii by navíc mělo být možné využít k zajištění perimetru či v rámci vnitrostátních pátracích operací.

Rozpoznávání obličejů armádou však ve Spojených státech vzbuzuje rozruch. Některé místní úřady v minulosti aplikovaly na využívání této technologie velmi přísná omezení. Kromě zneužití osobních dat a informací se navíc společnost obává také míry přesnosti AI algoritmů, zejména pokud by měly rozhodovat o životě a smrti.

Obrázek: Další zásah do soukromí? Americké drony dokáží rozpoznat obličej

Skenování obličeje by mohlo výrazným způsobem omezit osobní svobody lidí nejen v USA. Zdroj: Freepik

Spojené státy přitom nejsou první zemí, která chce umělou inteligenci zapojit do systému obrany země. Izraelská armáda také pracuje na podobných zařízeních, a v Dubaji je již AI rozpoznávání obličeje součástí výbavy policejních složek. I v těchto zemích však technologie stále vyvolává pochybnosti o svobodě soukromí, a je tak zřejmé, že před skutečným použitím modifikovaných dronů v akci bude muset americká i jiná světová legislativa projít nutnou úpravou.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo... Motorola slaví 95. výročí
Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo… Motorola slaví 95. výročí
Obrázek: Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Obrázek: Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Obrázek: Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?