Polské ministerstvo pro rozvoj a technologie podepsalo dohodu s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) o vyslání polského inženýra Slawosze Uznańskiho na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Bude tam testovat technologie domácích firem a provádět experimenty. Mise vyjde Polsko v přepočtu na 1,2 miliardy korun.
Jednání o dohodě mezi polským ministerstvem a ESA trvalo několik měsíců a konečně ji obě strany stvrdily podpisem. Inženýr Slawosz Uznański zamíří na ISS v lodi soukromé společnosti Axiom Space.
„Polský let na ISS je zaručen,“ uvedla podle serveru Notes from Poland polská vesmírná agentura POLSA. Uznański bude provádět na palubě stanice nejrůznější technologické experimenty a testovat technologie domácích firem.
Jedinečná možnost pro firmy a vědce
Firmy i vědecká střediska mají navrhovat POLSA experimenty vhodné k provedení na ISS. Ideální projekty posoudí všechny zúčastněné strany, tedy POLSA, ESA a již zmíněné polské ministerstvo.
Vybrané technologické experimenty budou realizovány v letech 2024 až 2025. O veškeré náležitosti kolem startu se budou starat ESA a Axiom. Zajistí přístup astronauta k výcvikovým zařízením, instruktorům a certifikaci k vybavení a bezpečnosti.
Rovněž se podělí o řízení mise na oběžné dráze a podporu jejího ukončení. Cílem této mise je umožnit přístup vědců a inženýrů k vesmírné laboratoři s podmínkami nedosažitelnými na Zemi. Šéf POLSA Grzegorz Wrochna označil projekt za klíčový.
Teprve druhý polský astronaut v kosmu
Umožní totiž vývoj nových technologií důležitých i pro Zemi. Současně bude mise zásadní pro vzdělávací účely. Uznański totiž povede lekce vysílané z ISS. „Doufáme, že osloví tisíce studentů,“ uvedla polská náměstkyně ministerstva rozvoje a technologie Kamila Królová.
Cílem bude oslovit mladé Poláky a zvýšit jejich zájem o vesmír. Uznański se nedávno stal členem záložního týmu ESA podobně jako Čech Aleš Svoboda. Výlet na ISS není levnou záležitostí. V přepočtu vyjde Polsko na více než 1,2 miliardy korun.
Uznański bude teprve druhým polským astronautem. Jako první vzlétl k již neexistující orbitální stanici Salyut 6 vojenský letec Mirosław Hermaszewski v roce 1978 n palubě sovětské rakety Sojuz 30.
Zdroje: 1