Nahradit mobilem počítač? S vhodnou dokovací stanicí je to hračka

S nahrazením stolních počítačů a notebooků mobilními zařízeními si někteří výrobci pohrávají již delší dobu. Nejdál je asi Samsung se svým rozhraním DeX. To ovšem platí jen po softwarové stránce. Po té hardwarové mu chybí jedna důležitá věc – šikovná dokovací stanice. Jednu takovou, univerzální pro všechny chytré telefony, jsme po dlouhé úvaze vybrali a rozhodli se ji otestovat v praxi.

Jednu ze zajímavých dokonacích stanic měl již zmíněný Samsung a prodával ji spolu s modelem Galaxy S8. Pak ale skončil a náhrada nepřišla. V současné době je na trhu malé množství dokovacích stanic, které by se hodily pro chytrý telefon. Počítačový režim se dá na podporovaných chytrých telefonech a tabletech vyvolat lehce, stačí připojit přes USB-C monitor nebo televizi, pak už stačí jen myš a klávesnice a můžete pracovat. Je to ale poměrně neergonomické, nepraktické a hlavně bez další konektivity.

Prostředí počítačového režimu na telefonu Motorola Moto G100. Je velmi podobné, jaké známe z jiným operačních systémů pro stolní počítače. Lišta se spuštěnými programy, tlačítko s nainstalovanými programy, okna s aplikacemi. Jako bonus můžete na ploše mít a ovládat i samotný telefon. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

V recenzi Motoroly Moto G100 jsem se krátce věnoval právě zmíněnému režimu počítače, a to z jednoho důvodu – Motorola má také svoji dokovací stanici, avšak v Evropě ji neprodává, jen v USA. Rozhodl jsem se proto najít alternativu a zjistit, jestli lze opravdu stolní počítač a notebook nahradit jen mobilem s dokovací stanicí, monitorem, klávesnicí a myší. Protože používat něco, kde máte všechna data a nemusíte je neustále kopírovat/posílat z telefonu do počítače a naopak, je k nezaplacení.

Co umí dokovací stanice pro mobily a jakou jsme vybrali?

Ještě, než ale důkladné testování počítačového režimu u Moto G100 dokončím, chci se podělit o dle mého velmi povedenou univerzální dokovací stanici pro telefony. Jde o Digitus USB 3.0 Typ-C Smartphone Docking Station, což je název, který si nikdo nezapamatuje. U nás ji seženete např. v elektro obchodě Conrad za cenu kolem 829 Kč. Pojďme se na ni podívat blíže.

Malá přenosná krabička s velkou konektivitou. Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Tím největším benefitem je, že se nejedná pouze o obyčejný převodník USB-C na HDMI, nebo kabelovou stanici s pár konektory. Tato dokovací stanice má pravděpodobně více konektorů než váš notebook. Najdeme zde jedno HDMI 2.0, jedno USB 3.0 pro rychlé kopírování dat z externích úložišť, dvě USB 2.0 pro připojení periferií jako myš a klávesnice nebo dalších, USB-C pro napájení telefonu (5 V a 3 A až 15 W) a periferií, a nakonec čtečka micro-SD a velkých SD karet (zde se ale dá používat v jednu chvíli jen jedna čtečka). Zkrátka velmi bohatá výbava.

Prohlížení internetu, hraní her i mnoho dalšího. Stačí externí monitor, dokovací stanice a klávesnice s myší. Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Telefon se vkládá z horní strany a připojí se do stojánku přes USB-C. Tím telefon stojí a vy tak vidíte na jeho displej, kde může být zobrazený třeba čas, případně takto stojící telefon můžete využít pro videohovory a zároveň pracovat na velké monitoru. Dokovací stanice Digitus podporuje všechny telefony s Androidem, pokud má telefon počítačový režim, zapne se ten, v opačném případě se promítne jen obrazovka telefonu na výšku.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Krabička je velká jen 8 × 11 × 2 cm a váží 80 g, takže se dá pohodlně přenášet. HDMI podporuje samozřejmě i zvuk a jeho maximální rozlišení je 3840 × 2160 pixelů při frekvenci 30 snímků za sekundu. Osobně mi na dokovací stanici chybí už jen Ethernet a 3,5mm zvukový výstup, ale aby byl kvalitní, tak by to dokovací stanici značně prodražilo.

Obrázek: Nahradit mobilem počítač? S vhodnou dokovací stanicí je to hračka

Fotografie: Se souhlasem firmy ASSMANN Electronic GmbH, vlastníkem značky Digitus

Nahradí mobil s dokovací stanicí počítač?

V příštích týdnech ještě proběhne další testování dokovací stanice Digitus s chytrým telefon Motorola Moto G100 a proto pokud byste měli zájem, dejte vědět do komentářů, co bychom měli vyzkoušet nebo co by vás zajímalo. Vyzkoušíme vše od hraní her, přes běžnou konzumaci digitálního obsahu přes vytváření obsahu až po nějakou náročnější práci.

Zdroj: Redakce inSmart.cz

3 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Stodůlka

Zdravím tato konbinace telefonu s dokovací stanicí by mne zajímala hlavně v ohledu na rychlost nabíjení. Telefon má totiž 20W nabíjení a v případě že ho připojím do dokiny s ostatním příslušenstvím na originální nabíječce nebude telefon nabíjen velmi pomalu?

volani.webnode.cz

Dokina stojí 700 spíš víc. Například android TV box jde koupit za cca stejnou cenu. A můžu využívat naplno obě zařízení současně. Je škoda že se nedá koupit telefon který by měl rovnou víc, USB, HDMI a ethernet..

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W