Dosud největší neutronová hvězda objevena, hmotností se blíží fyzickým limitům

Neutronová hvězda je tvořená hlavně neutrony, které drží pohromadě silné gravitační působení. Jde o konečné stádium vývoje hvězdy; jde vlastně o zbytky po výbuchu některých typů supernovy.

Tyto pozůstatky hvězd mají pevně danou horní hranici hmotnosti – příliš masivní hvězda se totiž nemůže neutronovou hvězdou stát a místo toho se promění v černou díru. Najít ale přesnou hranici, do které se hvězda ještě stane neutronovou hvězdou, a nikoliv černou dírou, se však zatím astronomům a vědcům ještě nepodařilo.

Malinký gigant

Nový objev učiněný pomocí observatoře Green Bank Telescope (GBT) by mohl vědcům pomoci, neboť jde o dosud nejmasivnější nalezenou neutronovou hvězdu, u níž se vědci domnívají, že dosahuje téměř maxima hmotnosti, do které se ještě hvězda nepromění v černou díru.

Obrázek: Dosud největší neutronová hvězda objevena, hmotností se blíží fyzickým limitům

Umělcova představa o radioaktivní iluminaci vydávané neutronovou hvězdou. Zdroj: NASA, Caltech-JPL

Neutronové hvězdy mají nejvyšší hustotu ze všech objektů ve vesmíru s výjimkou černých děr; jsou natolik pevně stlačené a zhuštěné, že jedna neutronová hvězda o velikosti kostky cukru by na Zemi vážila asi sto milionů tun. Je jich navíc hodně, astronomové dle současných odhadů předpokládají asi 100 milionů neutronových hvězd, a to pouze v Mléčné dráze.

Objevená hvězda je rychle rotující pulsar nazývaný poněkud krkolomně J0740+6620. Má 2,17× větší hmotnost než naše Slunce, a to pouze v malé sféře o průměru 30 kilometrů.

Podle dat z observatoře gravitačních vln LIGO a podle poznání získaného při spojení neutronových hvězd by mohla J0740+6620 představovat horní hranici hmotnosti, kterou může neutronová hvězda mít – nebo se alespoň tomuto limitu velmi blížit.

Obrázek: Dosud největší neutronová hvězda objevena, hmotností se blíží fyzickým limitům

Umělcova představa pulsaru se znázorněním rádiových vln, vyzařovaných z magnetických pólů. Zdroj: NASA/S. Pineault, DRAO

Zdroj: Universe Today

avatar
5 Vlákna diskuze
13 Vláken s odpovědí
1 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
14 Autoři komentářů
Ondřej KošťálKubaErrorEdemskiWilhelm Storitz Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Mates
Čtenář
Mates

Chyba v prekladu?: jedna neutronová hvězda o velikosti kostky cukru by na Zemi vážila asi sto milionů tun

Mates
Čtenář
Mates

Asi mysleno, ze rozmer kostky cukru z neutronove hvezdy by na zemi vazilo sto milionu tun.

Astroid
Čtenář
Astroid

V dětské encyklopedii vesmíru na to jsou krásné obrázky na pomyslných váhách.Na jedné misce neutronová hvězda a na druhé kupa sluncí 😀

Michal
Čtenář
Michal

Na obrázku jsou značně naivně zobrazené magnetické siločáry. nikoli gravitační vlny.

johnny 55
Čtenář
johnny 55

Zase nějaké dohady a nevěrohodné kydy , které se nedají nijak dokázat ! Kdo je za takové bláboly o ničem platí ?

elBBarcs
Čtenář
elBBarcs

Dají se dokázat a dokázány také jsou. To ještě neznamená, že když si to neumíte spočítat a dokázat nebo ani jen představit si, jak by se to dalo dokázat, že to nedokáže někdo jiný. Jednoduché to sice není, ale pár jedinců s IQ nad 160 (dle evropské stupnice) to určitě… Číst více »

Wilhelm Storitz
Čtenář
Wilhelm Storitz

Blbost, na to stačí IQ 120

Richard Sándor
Čtenář
Richard Sándor

overené matematikou a fyzikou, ak im neveríš nič ti nebráni si overiť ich výpočty.

kulioo
Čtenář
kulioo

Vrele doporucuji tve pozornosti diskuse pod clanky typu “ Hvezda ……. vyvetrala sve nove silikony tam a tam“, kde bezpochyby lepe uplatnis svůj vyjimecny prehled a zurocis sve vzdelani. Ma ucta.

Edemski
Čtenář
Edemski

Mno nevím… Napsat: „Neutronová hvězda je tvořená hlavně neutrony, které drží pohromadě silné gravitační působení.“ není úplně korektní, ono je to spíše naopak, díky Pauliho vylučovacího principu („nechuť“ neutronů sdílet stejný stav, který se projevuje jako tlak, bránící dalšímu smršťování) z ní nevznikne ČD

JV75
Čtenář
JV75

Fermiho tlak má omezenou schopnost. Gravitační síla je natolik velká, že se elektrony přeměňují na neutrony. Gravitace to drží vše pohromadě. Po překročení fyzikálních limit dojde ke zhroucení do černé díry.

Edemski
Čtenář
Edemski

Ehm, to je ale přechod z bílého trpaslíka na neutronovou hvězdu. Gravitace z toho chce udělat černou díru. Co tomu vzdoruje je právě fermiho tlak. Takže psát, že to drží pohromadě gravitace je IMHO špatně

Kuba
Čtenář
Kuba

tak presnejsi je, ze pohromade to drzi gravitace vyvazena fermiho tlakem 🙂
jinak elektrony se nepremenuji na neutrony. elektrony jsou vtlacovany do protonu a tyhle pary se premenuji na neutrony. ale ne vsechny. proto to ma to obri magneticke pole.

Error
Čtenář
Error

Reklamy zakryvaji prvni radky textu.

Ondřej Košťál
Redakce

Pokud se Vám to děje, klikněte na reklamě na křížek a vyberte, že reklama překryla část textu. Bohužel toto nejsme schopni ovlivnit a dělá to výjimečně některým uživatelům.

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Obrázek: Český robotický vysavač TESLA v testu: RoboStar T80 Pro funguje i bez Wi-Fi
87%
Český robotický vysavač TESLA v testu: RoboStar T80 Pro funguje i bez Wi-Fi
Obrázek: Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?
Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?
Obrázek: Supermasivní černá díra uprostřed naší galaxie jasně zazářila, vědci nevědí proč
Supermasivní černá díra uprostřed naší galaxie jasně zazářila, vědci nevědí proč

Sagittarius A*, supermasivní černá díra, která tvoří střed Mléčné dráhy, je vlastně docela neaktivní a takhle výrazné fluktuace v její...

Zavřít