Elektronika k Vánocům: čeho se vyvarovat

Pokud jste ještě svým příbuzným nevymysleli ideální dárek k nadcházejícím Vánocům, nemějte obavy: elektronika patří mezi nejoblíbenější dary a je snadno dostupná.

Mnohé větší e-shopy stíhají všemožnou elektroniku do Štědrého dne včas dodat; je to však pro vaše příbuzné, přátele a známé vhodná volba?

Obrázek: Elektronika k Vánocům: čeho se vyvarovat

Jednoduchá, nadčasová pravidla

Koupit vhodnou elektroniku jako dárek často není jednoduché: produktů je obrovské množství, které se navíc pro laika často liší jen cenovkou a podivnými písmenky u hardwarové specifikace. Že obdarovaný raději darovaný chytrý telefon, fitness náramek, kameru nebo třeba sluchátka vrátí, je dnes bohužel běžnou věcí.

Jak však zajistit co nejvyšší pravděpodobnost, že bude obdarovaný s Vaším darem spokojen?

Ač se následující rady mohou zdát zcela zjevné, není na škodu si je připomenout – zapomíná se na ně velmi snadno.

Obrázek: Elektronika k Vánocům: čeho se vyvarovat

 

Zjistěte, co obdarovaný potřebuje nebo co si přeje

Jednoduché, ale velmi opomíjené pravidlo. Pokud má obdarovávaný 2v1, je nepravděpodobné, že by si ještě do toho přál tablet; a nemá cenu kupovat iPhone člověku, který staví na ekosystému Androidu.

Není vždy dobré kupovat elektroniku „na slepo“, obzvláště pokud jde o cenově hodnotnější dary. Šance, že se zrovna trefíte do preferencí obdarovávaného, není nejvyšší.


Poraďte se s odborníkem

Pokud si nejste přesně jisti, jaké parametry by měl vybíraný produkt mít a co vlastně od něj vy nebo obdarovávaný chcete, poraďte se s člověkem, který se v průmyslu dlouhodobě pohybuje nebo je alespoň technicky zdatný a problematice rozumí. Rčení „rada nad zlato“ lze v tomto případě brát doslova: vhodně vybraný produkt šetří peníze, čas a udělá i větší radost.

To se však týká i toho, kdy obecně elektronice rozumíte, ale vybíráte produkt, který souvisí s jiným oborem, kde už odborníky nejste: to se týká třeba výběru sluchátek nebo navigace to auta.


Pozor na novinky

Ačkoli chytrý reproduktor nebo nějaká nová součást internetu věcí je na první pohled zajímavým dárkem, inovativní produkty s sebou nesou nepředvídatelné strasti, které pak mohou obdarovávaného dohánět k šílenství; nebo jej donutit, aby produkt nepoužíval.

Jedná se nejen o potíže kupříkladu s lokalizací nebo přívětivým rozhraním, jde i o chyby bezpečnostní nebo pouhá odlišná očekávaní. Chytré hodinky, které byly v minulém roce populárním dárkem, mohou pro některé představovat nepříjemné zklamání: byť jde o zajímavé produkty, nemají zase tolik využití a nadšení z nové technologie není přenosné.


Neopomíjejte příslušenství

Pokud dáváte přednost levnější, ale o to promyšlenějším dárkům, nebojte se sáhnout po příslušenství. Kvalitní pouzdro na mobil, odolná brašna na notebook či třeba herní myš, je-li obdarovávaný vášnivým hráčem, jsou dárkem, které váš známý s největší pravděpodobní využije a ve finále mohou udělat větší radost než elektronika v mnohem vyšší cenové relaci.


Nenechte se nachytat falešnými slevami

Nepopulární zboží; uměle zvýšená původní cena; často reklamované produkty. Právě takové výrobky se velmi často objevují s masivními procentuálními slevami, které jsou velmi lákavé a to často i pro ty, kteří se ve vodách ICT pohybují jako ryba ve vodě.

Nezapomínejte však, že každá sleva má svůj důvod. Lépe si pár stovek připlatit než koupit produkt, který bude pravděpodobně vadný nebo nekvalitní.

Obrázek: Elektronika k Vánocům: čeho se vyvarovat

O žádná přelomová doporučení se nejedná: v bláznivé době vánočních svátků však neškodí připomenout si základní racionální úvahy, které vám usnadní výběr toho nejlepšího dárku pro vaše milované.

Obrázek: Microsoft obrátil, podpora Windows 10 skončí v roce 2025
Microsoft obrátil, podpora Windows 10 skončí v roce 2025
Obrázek: Musk upřesnil: Tesla začne opět přijímat Bitcoin, musí však dojít ke změně těžby
Musk upřesnil: Tesla začne opět přijímat Bitcoin, musí však dojít ke změně těžby
Obrázek: Další výpadky v dodávkách čipů? Covid hrozí zhoršením už tak špatné situace
Další výpadky v dodávkách čipů? Covid hrozí zhoršením už tak špatné situace
Obrázek: Čínské selfie z Marsu: Vozítko položilo na povrch kameru a zachytilo historické foto
Čínské selfie z Marsu: Vozítko položilo na povrch kameru a zachytilo historické foto
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Nejde vám otevřít poškozené PDF? Soubor můžete snadno opravit
Nejde vám otevřít poškozené PDF? Soubor můžete snadno opravit
Obrázek: Amazon buduje obří Wi-Fi síť: Používá k tomu bez zeptání routery zákazníků
Amazon buduje obří Wi-Fi síť: Používá k tomu bez zeptání routery zákazníků
Obrázek: Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte
Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte
Obrázek: iPhone X už rozebrali na součástky, telefon prý rozbije kdejaký pád: Jak vypadá uvnitř?
iPhone X už rozebrali na součástky, telefon prý rozbije kdejaký pád: Jak vypadá uvnitř?

Nový iPhone s rekordně vysokou cenou se začal oficiálně prodávat a netrvalo to dlouho a odborníci jej zkusili rozebrat. Detailní...

Zavřít