Dost bylo vibrací a stresujících vyzvánění. Google zkouší stíny, pohyb i vítr

Nepříjemný zvuk vibrujícího telefonu zvedá řadu uživatelů ze židle. Na novou zprávu či hovor sice vibrace a vyzvánění upozorní, ale hladina stresu uživatele mnohdy nepříjemně vzroste. Narušena je také pozornost uživatelů. Google se rozhodl, že najde alternativy, které na nové události upozorní v klidu a míru. Výsledkem experimentu je 6 netradičních zařízení. Jak fungují?

Způsoby, jakými technologie upoutávají naši pozornost, aby nám sdělily důležité (i méně důležité) informace, se od dob prvních mobilních telefonů téměř nezměnily: pípání a vibrace. Jistě, ty dozrály do pasivních upozornění, ale upozornění zůstává stejné a je těžké je vypnout a odpojit se od technologií byť jen na chvíli.

Little Signals: Vibrace a zvuky můžeme nahradit

Společnost Google experimentuje s jemnějším způsobem doručování upozornění v rámci experimentálního projektu nazvaného Little Signals (v překladu Malé signály). Výsledkem je představení šesti kuriózních gadgetů pro chytrou domácnost, které upoutají vaši pozornost klidnějším způsobem a k upozornění využívají například jemné pohyby, závan vzduchu či stíny.

Celkem jde o šest gadgetů – produktů spolupráce společnosti Google a londýnského designérského studia Map Project Office, které si můžete stáhnout a vyrobit doma. „Udržují nás v obraze, ale jemně, podle potřeby přecházejí z pozadí do popředí,“ vysvětluje Google v popisu videa. Všech šest vychytávek si můžete prohlédnout v akci níže.

Propojení fyzického a digitálního světa

Vzduch“ je z těchto nenápadných forem notifikací asi nejzajímavější. Válcovité zařízení, se může otáčet a vypouštět malé obláčky vzduchu. Nejde o to, že byste sami pocítili umělý vánek, ale o to, že periferně zachytíte jemný pohyb listů rostlin. Samozřejmě pouze za předpokladu, že doma nějaké máte.

Podobně decentní je i „Stín“, který má podobu malé kopule, která se zvedá a vrhá stín. Právě stínu si má uživatel všimnout. Pokud nebude fungovat, lze ji naprogramovat tak, aby pulzovala ve stylu dechu.

Klepnutí“ si bere příklad z lidských metod upoutání pozornosti, kdy poklepáním fyzickou tyčí o povrch vydává jemný zvuk. Pokud jde o důležité upozornění, může zařízení klepnout hlasitěji, čímž dá důležitost najevo.

Tlačítko“ se mezitím pomalu zvedá a přehraje tón, pokud dosáhne plné výšky, aniž by bylo stisknuto.

Pohyb“ funguje podobně, ale zde může z konstrukce vyskočit sedm kolíčků, buď jeden po druhém, nebo všechny najednou, aby sdělily jinou zprávu. Podle Googlu může prostřednictvím pohybu „vizuálně znázorňovat informace jako kalendář nebo časovač“.

A konečně je tu „Rytmus„, což je spíše klasické oznámení. Přehraje programovatelnou melodii a lze ji ztlumit buď mávnutím ruky nad ní, nebo otočením vzhůru nohama.

Obrázek: Dost bylo vibrací a stresujících vyzvánění. Google zkouší stíny, pohyb i vítr

Kutilové mohou začít své Little Signals gadgety vyrábět z prakticky čehokoliv. Foto: Se souhlasem Google

Jak sám Google zmiňuje, tyto Malé signály jsou jen ukázkou toho, jak lze v budoucnu přistoupit k notifikacím a upozorněním. Ve světě, kdy jsme jimi doslova bombardováni, jde nepochybně o zajímavou myšlenku. Google dává vymyšlené koncepty bezplatně k dalšímu použití. Pokud tedy rádi kutíte a programujete, nic vám nebrání si některé ze zmíněných zařízení vyrobit doma. Stačí levné součástky a postupovat podle detailního návodu na oficiálních stránkách projektu. A co vy, ocenili byste podobné klidné způsoby upozornění na nové události?

Úvodní fotografie: Se souhlasem Google

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: 30 let od revoluce v komunikaci: První SMS byla odeslána před třemi dekádami
30 let od revoluce v komunikaci: První SMS byla odeslána před třemi dekádami
Obrázek: Deset dní s IQOS ILUMA: Jaká je špička mezi nahřívanými tabákovými výrobky?
Deset dní s IQOS ILUMA: Jaká je špička mezi nahřívanými tabákovými výrobky?
Obrázek: Ovládají hackeři váš telefon? Víme, jak to zjistit
Ovládají hackeři váš telefon? Víme, jak to zjistit
Obrázek: IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?
IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?
Obrázek: Výměna baterie v AirTagu je snadná. Duracell vám ale fungovat nebude
Výměna baterie v AirTagu je snadná. Duracell vám ale fungovat nebude
Obrázek: 5 věcí, které byste neměli dělat s robotickým vysavačem
5 věcí, které byste neměli dělat s robotickým vysavačem
Obrázek: Jak prodat na internetu staré knihy? Online výkup knih je překvapivě pohodlný
Jak prodat na internetu staré knihy? Online výkup knih je překvapivě pohodlný
Obrázek: Nástroj na úpravu PDF je dočasně zdarma, jak získat PDF Eraser PRO?
Nástroj na úpravu PDF je dočasně zdarma, jak získat PDF Eraser PRO?