Dost bylo vibrací a stresujících vyzvánění. Google zkouší stíny, pohyb i vítr

Nepříjemný zvuk vibrujícího telefonu zvedá řadu uživatelů ze židle. Na novou zprávu či hovor sice vibrace a vyzvánění upozorní, ale hladina stresu uživatele mnohdy nepříjemně vzroste. Narušena je také pozornost uživatelů. Google se rozhodl, že najde alternativy, které na nové události upozorní v klidu a míru. Výsledkem experimentu je 6 netradičních zařízení. Jak fungují?

Způsoby, jakými technologie upoutávají naši pozornost, aby nám sdělily důležité (i méně důležité) informace, se od dob prvních mobilních telefonů téměř nezměnily: pípání a vibrace. Jistě, ty dozrály do pasivních upozornění, ale upozornění zůstává stejné a je těžké je vypnout a odpojit se od technologií byť jen na chvíli.

Little Signals: Vibrace a zvuky můžeme nahradit

Společnost Google experimentuje s jemnějším způsobem doručování upozornění v rámci experimentálního projektu nazvaného Little Signals (v překladu Malé signály). Výsledkem je představení šesti kuriózních gadgetů pro chytrou domácnost, které upoutají vaši pozornost klidnějším způsobem a k upozornění využívají například jemné pohyby, závan vzduchu či stíny.

Celkem jde o šest gadgetů – produktů spolupráce společnosti Google a londýnského designérského studia Map Project Office, které si můžete stáhnout a vyrobit doma. „Udržují nás v obraze, ale jemně, podle potřeby přecházejí z pozadí do popředí,“ vysvětluje Google v popisu videa. Všech šest vychytávek si můžete prohlédnout v akci níže.

Propojení fyzického a digitálního světa

Vzduch“ je z těchto nenápadných forem notifikací asi nejzajímavější. Válcovité zařízení, se může otáčet a vypouštět malé obláčky vzduchu. Nejde o to, že byste sami pocítili umělý vánek, ale o to, že periferně zachytíte jemný pohyb listů rostlin. Samozřejmě pouze za předpokladu, že doma nějaké máte.

Podobně decentní je i „Stín“, který má podobu malé kopule, která se zvedá a vrhá stín. Právě stínu si má uživatel všimnout. Pokud nebude fungovat, lze ji naprogramovat tak, aby pulzovala ve stylu dechu.

Klepnutí“ si bere příklad z lidských metod upoutání pozornosti, kdy poklepáním fyzickou tyčí o povrch vydává jemný zvuk. Pokud jde o důležité upozornění, může zařízení klepnout hlasitěji, čímž dá důležitost najevo.

Tlačítko“ se mezitím pomalu zvedá a přehraje tón, pokud dosáhne plné výšky, aniž by bylo stisknuto.

Pohyb“ funguje podobně, ale zde může z konstrukce vyskočit sedm kolíčků, buď jeden po druhém, nebo všechny najednou, aby sdělily jinou zprávu. Podle Googlu může prostřednictvím pohybu „vizuálně znázorňovat informace jako kalendář nebo časovač“.

A konečně je tu „Rytmus„, což je spíše klasické oznámení. Přehraje programovatelnou melodii a lze ji ztlumit buď mávnutím ruky nad ní, nebo otočením vzhůru nohama.

Obrázek: Dost bylo vibrací a stresujících vyzvánění. Google zkouší stíny, pohyb i vítr

Kutilové mohou začít své Little Signals gadgety vyrábět z prakticky čehokoliv. Foto: Se souhlasem Google

Jak sám Google zmiňuje, tyto Malé signály jsou jen ukázkou toho, jak lze v budoucnu přistoupit k notifikacím a upozorněním. Ve světě, kdy jsme jimi doslova bombardováni, jde nepochybně o zajímavou myšlenku. Google dává vymyšlené koncepty bezplatně k dalšímu použití. Pokud tedy rádi kutíte a programujete, nic vám nebrání si některé ze zmíněných zařízení vyrobit doma. Stačí levné součástky a postupovat podle detailního návodu na oficiálních stránkách projektu. A co vy, ocenili byste podobné klidné způsoby upozornění na nové události?

Úvodní fotografie: Se souhlasem Google

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?