Trik pro focení iPhonem, který by měl znát každý majitel

Nastavení fotoaparátu před každým focením dokáže být otrava. Obzvlášť potom v situaci, kdy si podle svých představ nastavíte všechny detaily, jako je poměr stran, expozice, přiblížení… A potom jste nuceni aplikaci fotoaparátu zavřít např. kvůli odpovědi na e-mail. Po otevření je nastavení nenávratně pryč. Ale nemusí tomu tak být.

Jde o častou výtku uživatelů iPhonů, ale dobrou zprávou je, že si nastavení fotoaparátu v iPhonu či iPadu můžete uložit. Volba se však nachází ukrytá úplně jinde, než by ji člověk čekal.

Apple tato nastavení neschoval do aplikace fotoaparátu, ale do hlavního Nastavení systému. Zde si můžete nastavení nejen uložit, ale můžete si přesně vybrat, která nastavení se mají uložit. Je to šikovná funkce, o které by měl vědět každý uživatel iPhonu, který rád fotí a nechce spoléhat na automatiku.

Jak tedy uložit nastavení fotoaparátu v iPhonu?

Postupujte podle těchto několika kroků, a problém s neustálým nastavováním parametrů fotoaparátu bude minulostí.

  1. Otevřete Nastavení systému.
  2. Najděte nastavení fotoaparátu.
  3. Zvolte Zachovat nastavení.
  4. Zobrazí se přepínače, které vám umožní uložit konkrétní nastavení; počet dostupných položek závisí na tom, jaký iPhone či iOS zařízení máte. Čím vyšší model, tím více nastavení budete mít k dispozici.

Jaké nastavení lze zachovat?

Režim fotoaparátu: Místo toho, abyste pokaždé otevírali režim fotografie, uložte si režim, který jste použili naposledy, např. video, portrét nebo slow motion.

Kreativní ovládání: Uloží nastavení, jako je poměr stran nebo filtry, místo výchozího nastavení 4:3 a bez filtrů. Tato funkce není k dispozici na iPhonech starších než iPhone 8 Plus.

Ovládání makra: V případě, že se vám podaří vyfotografovat snímek, můžete použít tzv: Pokud máte iPhone 13 Pro nebo iPhone 13 Pro Max, toto nastavení ponechá fotoaparát při pořizování záběrů zblízka v režimu hlavního nebo ultraširokého fotoaparátu, místo aby se při přiblížení telefonu k objektu výchozí nastavení přepnulo na ultraširoký fotoaparát.

Pokud máte iPhone 11 nebo novější, můžete nastavit, jak jasná nebo tlumená má být expozice fotografií, místo aby se vždy nastavila na automatiku.

Noční režim: U modelů iPhone 12 a iPhone 13 můžete funkci nočního režimu uložit jako zapnutou nebo vypnutou, místo aby se vrátila do automatického režimu.

Přiblížení portrétu: Pokud máte iPhone s teleobjektivem, toto nastavení ponechá aktivní poslední fotoaparát, který jste použili v režimu Portrét, místo aby se ve výchozím nastavení přepnul na 2x nebo 3x teleobjektiv.

Apple ProRAW a Apple ProRes: Zabrání vypnutí formátu ProRAW (na iPhone 12 Pro nebo novějších modelech Pro) nebo ProRes (iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max) při každém ukončení aplikace fotoaparátu.

Živá fotografie: Zastaví automatické zapínání funkce Live Photo při každém otevření aplikace fotoaparátu.

Například všechny zmíněné možnosti výše jsou dostupné na iPhonu 13 Pro Max; pokud máte starší iPhone, zobrazí se vám pouze možnosti dostupné pro tento model. Aktivace některého z těchto přepínačů bude znamenat, že konkrétní nastavení zůstane zachováno i po ukončení aplikace, místo aby se obnovilo na výchozí nastavení.

Jak fotit mobilem? Zeptali jsme se na rady a tipy profesionálního fotografa, který fotí pro velké firmy typu Rockaway Capital, Bosch či Adidas. Jaké tipy a triky radí použít při focení mobilem, aby byl výsledek co nejlepší?

Obrázek: Trik pro focení iPhonem, který by měl znát každý majitel

iPhone dokáže fotit skvěle, mazání nastavení je však otravné. Stačí ale zapnout jeho ukládání a je po problému. Foto: Unsplash

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vláda.bk

Aplle přece nejlépe ví, co a jak chcete fotit.. Takže nějaké“nastavení“ jako v mobilu s Androidem za 3 tisíce je nemožné.. navoněná bída..

jindrich

A jde nastavit, aby se neustále nepřepínal blesk na automaticky, protože automat ho téměř nevyužívá, radši si to změní expozici a fotí bez blesku, pak to vypadá na mobilu OK, ale v počítači hnusně. A blesk ani nejde zapnout jedním ťuknutím, ale musím vysunout lištu a v ní to teprve… Číst více »

Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: 15" MacBook Air je sen. Apple na WWDC představil nejtenčí 15" notebook současnosti
15″ MacBook Air je sen. Apple na WWDC představil nejtenčí 15″ notebook současnosti
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu