Píše vám MPSV? SMS podvod slibuje příspěvek na bydlení, ale okrádá lidi o poslední peníze

Internetové podvody pokračují s nebývalou intenzitou. Snaha nachytat uživatele probíhá ze všech stran a podvodníci jsou ve své snaze velmi kreativní. Probíhající SMS a e-mailový podvod se snaží maskovat za MPSV. Uživatele láká prostřednictvím SMS na falešné stránky. Pokud naletí, mohou přijít o úspory.

Na telefonní čísla po celé ČR chodí SMS obsahující odkaz na falešné stránky Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Podvod se zároveň šíří i prostřednictvím e-mailů. Zpráva obsahuje text se správným jménem příjemce a odkaz na získání příspěvku na bydlení s adresou ve stylu mpsvb.online (na první pohled jde o podezřelou URL). SMS zpráva ve svém textu slibuje příspěvek od MVPS, což je záměrný překlep. Podvodníci se tak snaží vyhnout detekci zpráv ze strany operátorů a spoléhají na nepozornost uživatelů.

Podvodníci chtějí přístup do banky

Po kliknutí na odkaz se uživatel dostane na podvodné stránky napodobující oficiální stránky MPSV. Po uživateli stránka požaduje přihlášení prostřednictvím bankovní identity. Pokud tak uživatel učiní, může podvodníkům poskytnout přístup do svého bankovnictví a přijít o finanční prostředky.

Obrázek: Píše vám MPSV? SMS podvod slibuje příspěvek na bydlení, ale okrádá lidi o poslední peníze

Jste na správné stránce? Napoví adresní řádek a vyhledávač. Obrázek ukazuje oficiální stránky MPSV. Foto: Redakce inSmart.cz, se souhlasem MPSV

Podvod se v různých obměnách objevuje již několik měsíců od podzimu minulého roku. Podvody na stejném principu jsou tu s námi ještě déle. Klasikou je každé Vánoce poštovní podvod, Vinted podvody či podvody na internetových bazarech. Většina z falešných webů je poměrně věrnými napodobeninami oficiálních stránek a využívá i stejné texty. Domény jsou navíc registrovány v zahraničí, takže prakticky není možné odhalit, kdo si je objednal.

Jak se bránit e-mailovým a SMS podvodům? Pokud je text zprávy podezřelý, odkaz vede na zahraniční doménu, či se vám prostě jen něco nezdá, rozhodně na připojený odkaz neklikejte a nijak nereagujte. Ověřte si, že jde skutečně o oficální stránky instituce a nejprve zkuste úryvek zprávy zadat do vyhledávače. Pozor také dejte na zkrácené odkazy, které maskují cílovou stránku.

Podvod naštval ministra

Tento typ podvodu považuji za skutečně odporný, protože cílí na lidi, kteří třeba mohou být ve finančních problémech. Mylně mohou získat dojem, že získají finanční pomoc, naopak ale přijdou i o své poslední peníze, které měli na účtu. Vždy je proto třeba důkladně zkontrolovat, na jakých webech se lidé pohybují,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Obrázek: Píše vám MPSV? SMS podvod slibuje příspěvek na bydlení, ale okrádá lidi o poslední peníze

Podvodná SMS může přijít i z oficiálního čísla či e-mailu. Podvodníci dokáží poslat zprávu tak, aby vypadala, že odešla z konkrétního čísla. Foto: Freepik

Jediné stránky resortu mají doménu mpsv.cz, oficiální formulář k příspěvku na bydlení je k dispozici taktéž na oficiálních stránkách. „Děláme všechno pro to, abychom šíření tohoto podvodu zabránili. Desítky webů se nám již podařilo odhalit a obratem zablokovat,“ uvedl ministr Jurečka.

Podvody mohou probíhat i po telefonu. Jak se bránit proti vishingu? Při telefonátech nikdy nesdělujte soukromé údaje, hesla či čísla karet. Na ty by se vás banka po telefonu nikdy neptala. Při podezření hovor raději zavěste a zavolejte na infolinku dané instituce, kde vám poradí.

Zdroj: MPSV, vlastní

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?