Evropská unie postaví svůj první kvantový počítač

Po „čínské pětiletce“ zveřejnila své plány na příštích 10 let také EU v čele s Evropskou komisí. Podle očekávání chce EU zůstat důležitým hráčem v oblasti kvantových počítačů.

„Digitální kompas“ Evropské komise stanovuje cíle pro digitální transformaci napříč různými odvětvími, což má zvýšit relevanci EU v internetové éře.

Evropa je od 2. světové války spíše druhořadým hráčem na světové technologické scéně, nahradily ji mocnosti USA, Rusko a v poslední době též Čína. Evropa stále patří mezi důležité regiony v různých odvětvích a má své významné firmy, banky a samozřejmě výzkum a vývoj, přesto se leckdy nelze ubránit pocitu, že hraje takříkajíc druhé housle.

Obrázek: Evropská unie postaví svůj první kvantový počítač

Zdroj: Pixabay

Kvantová Evropa

Komise si dobře uvědomuje, že ke zvýšení technologické nezávislosti Evropy je nutné investovat do startupů, vývoje a výzkumu, a inovací, to je ovšem primárně ve schopnostech jednotlivých států a mimo možnosti zásahu EU.

Stanovené cíle EU jako celku vedoucí ke kvantovým technologiím a dalším cutting-edge i bleeding-edge technologiím tak dávají smysl.

Hlavním cílem je prozatím vývoj kvantových počítačů, které jsou efektivní, programovatelné a přístupné odkudkoli v Evropě, a určené pro specifické úkoly jako je vývoj léčiv nebo léčbu rakoviny. Kvantové počítače najdou uplatnění také v byznysu a ve hledání nových, odolnějších slitin.

V příštích pěti letech má k vývoji prvního kvantového počítače dojít – ambiciózní cíl, který se zdá spíše nesplnitelný – i částečný úspěch by ovšem byl pozitivním vývojem, který by mohl zaujmout investory, stále, logicky, spíše skeptické ke slibům kvantových počítačů.

Obrázek: Evropská unie postaví svůj první kvantový počítač

Zdroj: Pixabay

Digitální nezávislost bloku

Součástí digitálního kompasu je také vývoj kvantových sítí, velmi bezpečné komunikační infrastrukturu napříč celou Evropskou unií; něco podobného plánuje jak Čína, tak USA.

Kromě obecného programu kvantových technologií se novým druhem počítačů zabývají též jednotlivé členské státy, nejvíce investovalo Německo (přes 2 miliardy euro), dále pak Francie, Nizozemí a (mimo EU) Švýcarsko. Právě investice spolu se startupy umožnily Evropě držet v oblasti kvantových počítačů krok, ne vždy to ale stačí – stejně jako u řady dalších ICT.

Dále chce EU zvýšit technologickou nezávislost EU. Mezi stanovené cíle patří zvýšení lokální produkce mikroprocesorů z 10 % na 20 % celosvětově, zlepšení cloudové infrastruktury a obzvláště edge technologií.

Je to možná jedna z posledních příležitostí, aby Evropská unie a její státy dokázaly v budoucnu konkurovat technologické převaze průmyslových obrů.

Zdroj: EUDigitalCompass

4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tom

Ha ha ha, jestli bude EU s vývojem kvantového počítače stejně úspěšná, jako s nákupem vakcín proto Covidu, energetikou nebo s regulací výkonu vysavačů, tak se máme na co těšit 😛 Budiž qubit z nařízení Evropské komise !

Lukáš Voříšek

Myslíte tu EU, díky které máte levnější data a volání, otevřené hranice, zadotované fungování řady institucí a výstavbu infrastruktury? Víte, zatím jsme z EU výrazně více dostali než nás stála. I v rámci covidu nás okolní státy podporují, dávají nám své vakcíny apod. A to i přes fakt, že my… Číst více »

Petr

Ty chytráku,tu podělanou Astru sem posílají jen proto,že si tam nikdo nechce střelit,poněvadž stojí za prd,stejně jak ty hnusy co vydávají za jídlo.Uplně žasnu,jak chceš s tímto omezeným rozhledem tvrdit,že se máme dobře.Nemohu se cítit dobře,když vím,že přijde doba o které evidentně vím,že se budu mít špatně.

Lukáš Voříšek

Netvrdím, že je všechno ideální, to zdaleka ne. Na druhou stranu se máme lépe než za jiných režimů a hodnotit jen na základě současné situace úplně nedává smysl.

Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Obrázek: Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru
Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru
Obrázek: Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta
Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta
Obrázek: 5G byl jen začátek. 6G přinese masovou robotizaci a vozidla bez řidičů všude kolem nás
5G byl jen začátek. 6G přinese masovou robotizaci a vozidla bez řidičů všude kolem nás
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním