Evropská unie postaví svůj první kvantový počítač

Po „čínské pětiletce“ zveřejnila své plány na příštích 10 let také EU v čele s Evropskou komisí. Podle očekávání chce EU zůstat důležitým hráčem v oblasti kvantových počítačů.

„Digitální kompas“ Evropské komise stanovuje cíle pro digitální transformaci napříč různými odvětvími, což má zvýšit relevanci EU v internetové éře.

Evropa je od 2. světové války spíše druhořadým hráčem na světové technologické scéně, nahradily ji mocnosti USA, Rusko a v poslední době též Čína. Evropa stále patří mezi důležité regiony v různých odvětvích a má své významné firmy, banky a samozřejmě výzkum a vývoj, přesto se leckdy nelze ubránit pocitu, že hraje takříkajíc druhé housle.

Obrázek: Evropská unie postaví svůj první kvantový počítač

Zdroj: Pixabay

Kvantová Evropa

Komise si dobře uvědomuje, že ke zvýšení technologické nezávislosti Evropy je nutné investovat do startupů, vývoje a výzkumu, a inovací, to je ovšem primárně ve schopnostech jednotlivých států a mimo možnosti zásahu EU.

Stanovené cíle EU jako celku vedoucí ke kvantovým technologiím a dalším cutting-edge i bleeding-edge technologiím tak dávají smysl.

Hlavním cílem je prozatím vývoj kvantových počítačů, které jsou efektivní, programovatelné a přístupné odkudkoli v Evropě, a určené pro specifické úkoly jako je vývoj léčiv nebo léčbu rakoviny. Kvantové počítače najdou uplatnění také v byznysu a ve hledání nových, odolnějších slitin.

V příštích pěti letech má k vývoji prvního kvantového počítače dojít – ambiciózní cíl, který se zdá spíše nesplnitelný – i částečný úspěch by ovšem byl pozitivním vývojem, který by mohl zaujmout investory, stále, logicky, spíše skeptické ke slibům kvantových počítačů.

Obrázek: Evropská unie postaví svůj první kvantový počítač

Zdroj: Pixabay

Digitální nezávislost bloku

Součástí digitálního kompasu je také vývoj kvantových sítí, velmi bezpečné komunikační infrastrukturu napříč celou Evropskou unií; něco podobného plánuje jak Čína, tak USA.

Kromě obecného programu kvantových technologií se novým druhem počítačů zabývají též jednotlivé členské státy, nejvíce investovalo Německo (přes 2 miliardy euro), dále pak Francie, Nizozemí a (mimo EU) Švýcarsko. Právě investice spolu se startupy umožnily Evropě držet v oblasti kvantových počítačů krok, ne vždy to ale stačí – stejně jako u řady dalších ICT.

Dále chce EU zvýšit technologickou nezávislost EU. Mezi stanovené cíle patří zvýšení lokální produkce mikroprocesorů z 10 % na 20 % celosvětově, zlepšení cloudové infrastruktury a obzvláště edge technologií.

Je to možná jedna z posledních příležitostí, aby Evropská unie a její státy dokázaly v budoucnu konkurovat technologické převaze průmyslových obrů.

Zdroj: EUDigitalCompass

4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tom

Ha ha ha, jestli bude EU s vývojem kvantového počítače stejně úspěšná, jako s nákupem vakcín proto Covidu, energetikou nebo s regulací výkonu vysavačů, tak se máme na co těšit 😛 Budiž qubit z nařízení Evropské komise !

Lukáš Voříšek

Myslíte tu EU, díky které máte levnější data a volání, otevřené hranice, zadotované fungování řady institucí a výstavbu infrastruktury? Víte, zatím jsme z EU výrazně více dostali než nás stála. I v rámci covidu nás okolní státy podporují, dávají nám své vakcíny apod. A to i přes fakt, že my… Číst více »

Petr

Ty chytráku,tu podělanou Astru sem posílají jen proto,že si tam nikdo nechce střelit,poněvadž stojí za prd,stejně jak ty hnusy co vydávají za jídlo.Uplně žasnu,jak chceš s tímto omezeným rozhledem tvrdit,že se máme dobře.Nemohu se cítit dobře,když vím,že přijde doba o které evidentně vím,že se budu mít špatně.

Lukáš Voříšek

Netvrdím, že je všechno ideální, to zdaleka ne. Na druhou stranu se máme lépe než za jiných režimů a hodnotit jen na základě současné situace úplně nedává smysl.

Obrázek: Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Obrázek: První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024