Telefon s tabletem uvnitř: Nový Galaxy Z Fold4 je levnější a výkonnější

Skládací vlajková loď Samsungu míří na trh s vylepšenými fotoaparáty, vyšším výkonem a větším displejem. To vše se navíc vešlo do menšího těla. Co nabízí nový Galaxy Z Fold4? 

Skládačky Samsungu dospěly. Už netrpí porodními bolestmi a nedostatky, které by znamenaly nutnost kompromisů. Jde o plnohodnotná zařízení nejvyšší třídy.

Změny jsou viditelné na první pohled, ale při podrobnějším osahání jsou patrné ještě více. Galaxy Z Fold4 je totiž o něco málo kratší a širší, přičemž tloušťka v zavřeném stavu je přibližně stejná. V otevřeném stavu má telefon rozměry 155,1 × 130,1 × 6,3 mm a v zavřeném stavu 155,1 × 67,1 × 15,8. Přes výkonnější komponenty a lepší výbavu váží smartphone o 8 gramů méně než v případě Fold3. Stejně jako u skládacího véčka Z Flip4 je povrch zařízení matný a lépe tak odolává otiskům prstů.

Obrázek: Telefon s tabletem uvnitř: Nový Galaxy Z Fold4 je levnější a výkonnější

Jako telefon, jako tablet a s chytrým dotykovým perem. Foto: Se souhlasem Samsung

Z vnější strany smartphone zdobí 120Hz 6,2″ AMOLED panel s rozlišením 904 × 2 316 pixelů a ochranným sklem Gorilla Glass Victus+. 10Mpx selfie fotoaparát sice neurazí, ale proč jej používat, když stačí zařízení otevřít a můžete k focení selfie využít hlavního fotoaparátu. O dostatek výkonu se stará výkonný Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 s 12 GB RAM. Fold4 se tak zařadí k nejvýkonnějším telefonům současnosti.

Po otevření se telefon promění v tablet

Vnitřní 7,6″ Dynamic AMOLED 2X Infinity Flex panel se chlubí rozlišením 2 176 × 1 812 pixelů s dynamickou obnovovací frekvencí až 120 Hz. Velmi dobrá je i čitelnost displeje díky maximálnímu jasu 1 000 nitů. Displej chrání odolné tvrzené sklo Gorilla Glass Victus+ a speciální ohebná fólie.

Samsung se chlubí udržitelností svých zařízení. 90 % modelů řady Galaxy má některou ze svých součástí vyrobenou z recyklovaných materiálů. Biologicky šetrné jsou nově i barvy na použité v zařízeních. Foto: Redakce inSmart.cz

Obrázek: Telefon s tabletem uvnitř: Nový Galaxy Z Fold4 je levnější a výkonnější

Fold4 je určen pro produktivní jedince. Foto: Redakce inSmart.cz

Po otevření telefonu si lze stále všimnout nepatrné nerovnosti na displeji v místě ohybu. Jemnější pant však i tento parametr o něco zlepšil, stejně jako se zvýšila jeho odolnost. Nově by měl bez problémů vydržet 200 000 ohybů. Displej má tenčí rámečky a přes menší tělo zařízení je dokonce o něco větší, viz srovnávací tabulka níže.

Přímo pod vnitřním displejem se nachází selfie kamerka. Nejde o tradiční průstřel, ale opravdu o 4 Mpx kameru pro videohovory schovanou pod pixely displeje. Oproti předchozí generaci je kamerka o něco lépe ukrytá díky jemnější vrstvě pixelů a pokud ji nehledáte, prakticky si jí nevšimnete.

Nabíjení se dočkalo drobného vylepšení a 4 400mAh baterii nyní lze nabít 25W USB-C nabíječkou či 15W bezdrátovou nabíječkou. Zařízení samotné podporuje reverzní bezdrátové nabíjení a dokáže tak nabít např. sluchátka či chytré hodinky.

Stejně jako u předchozí generace nechybí podpora pro dotykové pero S Pen. Vzhledem k tenké konstrukci však pero bohužel stále nelze odložit přímo do šachty v těle samotného zařízení.

Zařízení dostalo do vínku kvalitní fotoaparáty z modelů S22/S22+, které kvůli větším optikám více vystupují nad tělo. Komu by to vadilo, může přečuhování vyřešit krytem. Kvalita fotoaparátů je však velmi slušná a Fold4 tak spolehlivě nahradí i kompaktní fotoaparát.

Obrázek: Telefon s tabletem uvnitř: Nový Galaxy Z Fold4 je levnější a výkonnější

Po otevření lze využít displeje vedle fotoaparátu k tvorbě perfektních selfie. Foto: Redakce inSmart.cz

Pochválit lze i voděodolnost a krytí IPX8, kdy telefon vydrží až 30 minut v hloubce 1,5 metru. Společně s tvrzenými skly Gorilla Glass Victus+ a vylepšeným pantem by měla být odolnost zařízení více než slušná.

Srovnání Galaxy Z Fold3 a Galaxy Z Fold4

WP DataTables

Cena překvapivě klesla

Milovníky velkého úložiště potěší i fakt, že 1TB verze bude k dostání i v ČR, nicméně jen a pouze na e-shopu Samsungu.

Galaxy Z Fold4 míří, stejně jako Galaxy Z Flip4, chytré hodinky Galaxy Watch5 a Watch5 Pro či bezdrátová sluchátka FreeBuds2 Pro, do prodeje již 26. srpna. Do té doby je možné využít výhod předobjednávky a získat vedle štědrého výkupního bonusu až 10 000 Kč také 1 rok pojištění Samsung Care+.

Obrázek: Telefon s tabletem uvnitř: Nový Galaxy Z Fold4 je levnější a výkonnější

Foto: Redakce inSmart.cz

Galaxy Z Fold4 bude k dostání v černé, šedozelené a béžové barvě. Cena bude začínat na 44 999 Kč za verzi s 12 GB RAM/256 GB interní paměti a 47 999 Kč za verzi 12 GB RAM/512 GB interní paměti. Milovníky velkého úložiště potěší i fakt, že 1TB verze bude k dostání i v ČR, nicméně jen a pouze na e-shopu Samsungu. Půjde o verzi s 12 GB RAM a 1 TB vnitřní paměti v černé a šedozelené barvě, jejíž cena bude vysokých 54 999 Kč.

Obrázek: Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?