Nejde o lék, ale jde o řešení, které je poměrně rychlé a může některým pacientům zachránit život.
K bakteriofágům – virům, které infikují bakterie – se doktoři prozatím uchylují spíše zřídka, antibiotika hrají prim: jejich výzkum se také na dlouhou dobu zarazil, pokračoval pouze v bývalém Sovětském svazu. Nyní však zažívají comeback, což je dáno i vyšším počtem bakterií s antibiotickou rezistencí.
Více o medicíně:
- Dechový test pozná, zda máte chřipku
- Izraelští vědci vytiskli orgán na 3D tiskárně
- Z mozkových signálů jednoduchá řeč
Genetické modifikace v medicíně
Prozatím doktoři využívají bakteriofágy pouze ve chvíli, kdy už není jiná možnost: je totiž mnohdy těžké najít ideální typ bakteriofágů, může to trvat až měsíce. Nyní však, zdá se, existuje rychlejší řešení – genetická modifikace. Lékaři úspěšně vyléčili pacientku, která trpěla na chronickou, vůči antibiotikům odolnou infekci a která měla po transplantaci plic nedobrou prognózu.
Využití geneticky modifikovaných bakteriofágů tak potvrdilo svou efektivitu. Tým postupoval tak, že objevil tři teoreticky použitelné druhy bakteriofágů a modifikoval jejich vlastnosti tak, aby byli co nejefektivnější v odstranění konkrétního typu infekce. Jakmile byli připraveni, pacientka dostávala dvakrát denně dávku bakteriofágů.
Léčba, a to je důležité podotknout, nevyústila ve vyléčení pacientky: avšak měla velmi dobré výsledky. Mladá žena je nyní dostatečně zdravá na to, aby mohla vést relativně normální život, což bylo hlavním cílem – a navíc se nevyskytly žádné vedlejší účinky.
Může trvat ještě dlouho, než podobný druh léčby častěji uvidíme – je potřeba provést ještě o mnoho více pokusů a testů, než budou bakteriofágové častěji využíváni, pokud vůbec. Navíc je nutné se ujistit, že jejich použití je skutečně bezpečné.
Zdá se však, že genetické modifikace bakteriofágů svůj potenciál mají.