Geoinženýrství? Pozor na změny, které nemůžeme vrátit

Geoinženýrství zní jako nesmírně lákavý způsob, jak si poradit se změnou klimatu. Jenže jak už jsme psali dřív, ve chvíli, kdy s ním jednou začneme, nebudeme moci skončit. A kontrolovat počasí není jednoduché.

Ačkoli naší vlastní planetě už alespoň trochu rozumíme, hrát si s atmosférou není jen tak. Udržuje nás naživu, umožňuje existenci rostlin, zvířat a člověka.

Nejnovější studie zveřejněná v Journal of the American Chemical Society se na otázku geoinženýrství opět zaměřila. Ačkoli vyznění studie je celkově optimistické, vědci z Pennsylvánské University odhalili, že generování (široce využívané) kyseliny sírové (H2SO4) v atmosféře, která by k efektivnímu geoinženýrství byla zapotřebí, je obtížnější, než se odborníci původně domnívali, a to vlivem podmínek ve stratosféře.

Obrázek: Geoinženýrství? Pozor na změny, které nemůžeme vrátit

Spousta síry v atmosféře, ideální zbraň proti globálnímu oteplování. Zdroj: Pexels

Jako sopky

Joseph S. Francisco, jeden z autorů studie, zdůraznil, že důležitost pochopení fotochemie je nezbytně nutné, a v současnosti bývá při debatách o geoinženýrství opomíjeno – což je chyba.

Využití kyseliny sírové k blokování větší části slunečního záření je jinak teorie ověřená realitou – na stejném principu funguje sopečná činnost. Síra, kterou generují ve velkém, dokáže míru slunečního záření dočasně snížit. Je oblíbenou a pravděpodobnou teorií, že historicky výraznější teplotní změny na Zemi směrem dolů často způsobila právě silná vulkanická činnost.

Obrázek: Geoinženýrství? Pozor na změny, které nemůžeme vrátit

Zdroj: Pexels

Síra ze sopek se ale usadí kdesi kolem troposféry – zatímco umělá „oblaka síry“ by se nacházela až ve stratosféře, 10-20 kilometrů nad povrchem Země.

V této výšce se ale atmosféra již drasticky mění. Vzduch je sušší, sluneční záření silnější. Chemické reakce, které vedou k vytvoření kyseliny sírové, by tím byly ovlivněny.

Chemickou reakci známe, ale bude fungovat i nad planetou?

Základem reakce je oxid siřičitý s hydroxidy, načež vznikne HOSO2. HOSO2 poté reaguje s kyslíkem a vytvoří oxid sírový (již prekurzor kyseliny sírové, s něj například pochází kyselé deště) a následně už reakcí s vodní párou vzniká kyselina sírová. Aerosoly takto vzniklé kyseliny sírové poté mohou blokovat sluneční záření.

Obrázek: Geoinženýrství? Pozor na změny, které nemůžeme vrátit

Obnovitelná energie je jedna věc, ale bohužel ani to už nemusí – a pravděpodoně nebude – stačit. Zdroj: Pixabay

Jenže problém téhle v podstatě jednoduché chemické reakce je, že nevíme, zda by stejným způsobem fungovala i ve stratosféře. V troposféře by to nebyl problém, jenže to pro účely geoinženýrství nedostačuje.

Na realističnost tvorby kyseliny sírové ve stratosféře se proto studie zaměřila. A tady už studie optimistická není – prozatím chemici netuší, jak toho dosáhnout. Potenciální genoinženýství s využitím aerosolů síry také skýtá nebezpečí: Jak by atmosféra reagovala na zvýšené hodnoty SO3? Co by se stalo, kdyby pokus selhal, jak by to mohlo atmosféru ovlivnit? Pokud už kyselinu sírovou to stratosféry dostaneme – můžeme ji pak dostat pryč?

Náhled univerzity v Pennsylvánii je nutný k budoucímu uvažování nad geoinženýrstvím – tedy zajištění, aby jeho potenciální provedení bylo jak realistické, tak bezpečné. V současnosti si nemůžeme být jisti ani jedním.

Zdroj: Penn Today

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiri Nohejl

Škoda, že pan Slouka není také milovníkem českého jazyka, když už veřejně publikuje, jak tomu naznačuje jeho kyselina sýrová s tvrdým Y…

Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním