Magi? Google pracuje na novém vyhledávači, bude používat umělou inteligenci

Funkce umělé inteligence internetový gigant implementuje již do stávající podoby vyhledávače. Nový vyhledávač zcela změní řazení příspěvků a vsadí na AI. V čem se budou lišit?

Společnost Google čelí konkurenci v podobě Bingu od společnosti Microsoft a ChatGPT od OpenAI. Jelikož jí zatím spíše ujížděl vlak, rozhodla se, že vytvoří zcela nový vyhledávač poháněný umělou inteligencí. Podle deníku The New York Times je společnost v rané fázi vytváření vyhledávací služby, která se bude snažit předvídat, co od ní chcete, v naději, že nabídne mnohem personalizovanější výsledky. Nová sada funkcí pro vyhledávač Google.com vzniká pod názvem „Magi“.

Obrázek: Magi? Google pracuje na novém vyhledávači, bude používat umělou inteligenci

Zdroj: PixabayV Googlu to v posledních měsících nemají lehké. Microsoft a OpenAI narušují doposud pohodlnou dominanci internetového giganta v oblasti vyhledávání. Foto: Unsplash

Ujel Googlu vlak?

Mezi funkcemi, které Google vyvíjí, je chatbot, který dokáže odpovídat na otázky z oblasti softwarového inženýrství a generovat úryvky zdrojového kódu. Společnost také experimentuje s funkcí, která by lidem umožnila vyhledávat hudbu prostřednictvím konverzace s chatbotem. Podle deníku The Times společnost na redesign vyčlenila více než 160 zaměstnanců.

Nutné je však podotknout, že jde o funkce, které ChatGPT a vyhledávač Bing s AI zvládnou již nyní. Google tedy bude pouze dohánět konkurenci.

Pomocník pro práci s informacemi?

Mezi další novinky v různých fázích vývoje patří např. funkce prohlížeče Chrome nazvaná „Searchalong“. Ta by chatbotovi umožnila prohledávat právě čtenou webovou stránku a nabízet kontextové informace. Pokud byste například hledali místo k ubytování na Airbnb, mohli byste chatbota požádat, aby vám řekl, co můžete vidět a dělat v okolí plánovaného ubytování. „GIFI“ a „Tivoli Tutor“, další dvojice experimentálních funkcí, by uživatelům umožnily vyzvat vyhledávač obrázků Google k vygenerování obrázků a konverzovat s chatbotem a učit se tak třeba nový jazyk. Stojí za zmínku, že mnohé z těchto funkcí jsou funkce, které Google buď demonstroval v minulosti, nebo existují na jiných platformách, jako je Duolingo. Například generování obrázků je již k dispozici v aplikaci Slides (Prezentace).

Obrázek: Magi? Google pracuje na novém vyhledávači, bude používat umělou inteligenci

Doba umělé inteligence je tady. Google ji po vzoru Microsoftu implementuje do většiny svých nástrojů. Foto: Google

Google údajně plánuje oznámit Magi příští měsíc a poté někdy na podzim představit další nové funkce. Toto načasování naznačuje, že se projekt objeví na I/O 2023. Společnost plánuje nabídnout funkce Magi jednomu milionu lidí v USA a do konce roku rozšířit dostupnost na 30 milionů uživatelů.

Přijde Google o monopolní postavení v Apple a Samsung zařízeních?

Důležitost Magi pro společnost Google podtrhuje skutečnost, že společnost Samsung údajně minulý měsíc sdělila, že zvažuje, že ve svých zařízeních zavede jako výchozí vyhledávač Bing. Toto prohlášení údajně vyvolalo ve společnosti Google „paniku“. Smlouva společnosti se Samsungem o vyhledávání má hodnotu přibližně 3 miliardy dolarů ročně. V letošním roce má být také prodloužena její lukrativní dohoda o vyhledávání se společností Apple, která je předmětem častých antimonopolních kontrol.

Zdroje: 1, 2

Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?