Nové AI nástroje a funkce v programech Adobe dělají z úpravy fotek a videí bleskovou záležitost. V kombinaci s novými generacemi grafických karet NVIDIA RTX 40 je pak výsledný efekt ještě násobně znatelnější.
Společnost Adobe do svých grafických nástrojů nedávno zakomponovala podporu pro lokální zpracování AI filtrů a funkcí na grafických kartách (GPU). V praxi to znamená především zásadní úsporu času při práci, kdy je pro vybrané úkony zátěž z procesoru (CPU) přesměrována na výkonný grafický čip, pro nějž jsou výpočty o poznání lépe optimalizované.
Pokročilé AI funkce v programech Adobe přináší úplně nový zážitek z práce s vizuálním obsahem. Pro jejich plnohodnotné využití je však zapotřebí pracovat s počítači vybavenými grafickými čipy NVIDIA RTX, které tyto nástroje přímo podporují. Rozdíly ve výkonu jsou pak skutečně mnohonásobné. Ostatně jsme se o tom přesvědčili na vlastní kůži.
Spolupráce softwaru a hardwaru je klíčem k efektivitě
Jako referenční počítač jsme použili redakční PC s dvanáctijádrovým procesorem AMD Ryzen 9 3900X, 64GB RAM a SSD Samsung SSD 970 EVO PLUS, M.2 – 500 GB. O grafický výkon se postarala ASUS DUAL GeForce RTX 4070 12 GB v ceně 15 000 Kč. V případě takto silného hardwaru nemusíte mít při práci v Adobe Photoshopu příliš starostí s tím, že by si počítač se zpracováním dat nedokázala poradit. I výkonný Ryzen se však dokáže zadýchat v případě, že po něm budete chtít využití tzv. neurálních filtrů (Neural Filters). Ty umožňují pokročilé úpravy grafiky s využitím umělé inteligence. V tomto případě je tak mnohem efektivnější přenechat výpočty na GPU.
Grafické karty NVIDIA GeForce s podporou RTX jsou v tomto případě jasnou volbou. Pro akcelerací AI funkcí mají dedikovaná tzv. Tensor jádra, která fungují podobně jako RT jádra vyhrazená pro technologii ray tracingu. V praxi jde o specializované čipy optimalizované pro výpočetní operace spojené s umělou inteligencí. S příchodem nových verzí grafických karet se pak mezigeneračně zvyšuje počet i výkon těchto dedikovaných čipů, a jejich přínos pro využití při práci s AI je tak stále větší a větší. Jen pro srovnání, řada RTX 40 má oproti RTX 30 cca 5× větší výkon pro AI výpočty.
Co dokáží Neural Filters ve Photoshopu? Úprava fotek nebyla nikdy jednodušší
Jak již název napovídá, mají neurální filtry s AI mnoho společného. Umělá inteligence totiž v současnosti funguje na bázi tzv. neurálních sítí, které tvoří páteř jejího systému. Funkce Neural Filters v programu Adobe Photoshop pak představuje jednoduchý způsob, jak přistoupit k úpravě fotek bez nutnosti přílišných editačních schopností a dovedností. Specializovaná AI Adobe Sensei vám umožní hrát si s nejrůznějšími barevnými filtry, styly a formáty. Nejvýznamnější přidané funkce však představuje možnost editace postav na obrázcích. Prostřednictvím posuvníků tak můžete vyhladit nedokonalosti pleti, určit směr, kam se osoba dívá, či jej zázračně omladit nebo naopak postaršit. Neural Filters dokáží během jediného kliknutí to, co by vám jindy zabralo minuty až hodiny práce.
Neurální filtry ve Photoshopu v praxi. Během jednoho kliknutí se přenesete do díla inspirovaného například stylem Edvarda Muncha. Možností je však mnohem více, a jak si níže ukážeme, jde o úkony, které digitální kreativci ke své činnosti opravdu potřebují. Zdroj: Redakce inSmart.cz
Umělá inteligence však funguje i za hranicemi prostředí Photoshopu, a to především ve spolupráci s grafickými čipy NVIDIA RTX. Samotná úprava fotografií či obrázků je totiž jen část práce, kterou má z větší části na starosti sám uživatel. V obvodech počítače však na pozadí neustále běží procesy, které jsou náročné na výkon procesoru. AI dokáže část těchto úloh přesměrovat na grafickou kartu, čímž dochází k obrovské úspoře času i pracovní kapacity stroje. Při práci ve Photoshopu je skutečně každá vteřina drahá, a pokud zrovna pracujete na náročném projektu a chcete si udržet efektivní flow, je i dvouminutové čekání na zpracování úkolu něčím, co vás spolehlivě rozhodí. Možnost delegovat alespoň část této práce umělé inteligenci je tak příjemnou výhodou, kterou kooperace mezi Adobe a NVIDIA nabízí.
Redakční test: grafické karty řady NVIDIA RTX 40 přináší několikanásobně vyšší výkon
Funkce AI v prostředí Adobe Photoshop jsme si vyzkoušeli v rámci jednoduchého testu. Výchozím snímkem pro práci byl anonymní portrét ženy, na kterém bylo možné provést řadu zajímavých úprav. Jednou z funkcí, kterou Neural Filters přináší, je tzv. Super Zoom, kdy můžete fotku mnohonásobně zvětšit (změnit její rozlišení) bez toho, aniž byste pozorovali pokles kvality snímku. Nechybí ani možnost redukce šumu či zvýraznění detailů tváře. V případě zpracovávání obrázku se Super Zoomem bez GPU akcelerace trval celý proces přibližně dvě minuty, s propojením na čip NVIDIA pak něco málo přes deset vteřin. Úspora času je tak v tomto případě skutečně znát.
Porovnání výkonu zpracování obrázku s aplikovaným Super Zoomem při využití CPU a GPU. Výsledek je jednoznačně vidět na liště dole. Zdroj: Redakce inSmart.cz
Podobný vliv na rychlost zpracování jednotlivých pak mělo i využití dalších funkcí neurálních filtrů. V průměru jsme dosáhli zhruba šestinásobného navýšení výkonu oproti práci bez posílení výkonu. Máte-li tedy možnost využít pro práci ve Photoshopu grafické karty NVIDIA s podporou RTX, určitě tomu dejte šanci.
Neural filter Super Zoom (1) | Neural filter Super Zoom (2) | |
---|---|---|
CPU (AMD Ryzen 9 3900X) | 116 sekund | 307 sekund |
GPU (ASUS DUAL GeForce RTX 4070 12 GB) | 14 sekund | 68 sekund |
Neurální filtry jsou přitom jen jednou z mnoha výhod, které Adobe a NVIDIA svým uživatelům přináší, a AI tak dokáže s obrázky hotové zázraky. S novou generací grafik už záleží pouze na vaší fantazii, jaké výtvory dokážete s novými AI funkcemi v nástrojích od Adobe či např. DaVinci Resolve vykouzlit.
Co si z toho odnést? Při nákupu počítače či notebooku pro kreativní účely myslete na to, že GPU není jen na hraní her a má zásadní vliv na řadu praktických funkcí. Platí to navíc i po letech – vývojáři softwaru často přidávají GPU kompatibilní funkce postupně, díky čemuž hardware pomalu zestárne.
Některé pracovní stanice a řada notebooků nabízí certifikaci NVIDIA Studio. Je u nich zajištěno, že kromě GPU z rodiny NVIDIA RTX splní také další nároky pro kreativní práci s digitálním obsahem. Jejich širokou nabídku, stejně jako nabídku grafických karet RTX 40 přináší Smarty.cz.
Zdroje: Redakce inSmart.cz