Ransomware jako nástroj odboje: Hacktivisté paralizovali dopravu ruské techniky v Bělorusku

Hacktivisté vzali jako pomyslné rukojmí běloruské železnice. Napadení sítí a databází nemá za cíl získat finanční výkupné, jak je v těchto případech běžné. Cílem anonymní skupiny aktivistů je osvobození politických vězňů a zamezení přesunu ruských vojsk přes území Běloruska.

Ransomware staví na primitivním konceptu: Zašifruje soubory na disku, které nejdou odblokovat bez šifrovacího klíče. Jednoduché, ale brilantní – firmy, které nezálohují, nebo které zálohují a nemohou si kvůli byznysu dovolit ani několikahodinový výpadek při obnovování záloh, raději za obnovu dat zaplatí výkupné. V případě hacktivistů nicméně nejde o výkupné, ale o dosažení určitých politických či jinak motivovaných podmínek.

Kdo je hacktivista? Hacktivisté jsou většinou politicky či jinak motivovaní hackeři, kteří své znalosti nepoužívají jen pro osobní obohacení, ale např. v rámci kybernetického odboje. Jako rukojmí zde nejsou lidé a lidské životy, ale data a přístup k důležitým systémům.

Hybridní hrozby nabývají na intenzitě, NÚKIB varuje před útoky na nemocnice. Svět dezinformací je novým bojištěm. Ransomware kyberzločinu dominuje, hackerům se vyplácí.

Kyberpartyzáni požadují konec přesunu ruských vojsk

Skupina známá jako Cyber-Partisans se v pondělí, kdy ve východní Evropě narůstá napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, přihlásila k narušení sítí a databází souvisejících se státním železničním systémem v Bělorusku.

Kyberpartyzáni a hacktivisté využívají technologie k digitálním protestům a akcím. Někdy, stejně jako v tomto případě, obracejí nástroje represivních režimů proti jim samotným.

Skupina zveřejnila na Twitteru a Telegramu zprávy popisující údajně úspěšnou digitální sabotáž běloruských železnic, v nichž vznesla konkrétní požadavky týkající se propuštění politických vězňů a zabránění využívání dopravní infrastruktury k podpoře přesunů ruských vojsk.

Skupina na Twitteru uvedla, že úspěšně zašifrovala některé servery, databáze a pracovní stanice železnic, aby narušila provoz v zemi spřátelené s Ruskem. Z důvodů bezpečnosti nenapadla zabezpečovací systémy a automatizaci železnice.

Příspěvek na internetových stránkách běloruských železnic potvrdil technické potíže – upozorňuje cestující, že online systémy související s vydáváním elektronických jízdenek nejsou funkční. Přesná povaha poruchy a doba jejího trvání však zatím není jasná.

Dlouhodobý cíl? Svrhnutí Lukašenka

Běloruské železnice ani Cyber-Partisans zatím další informace nezveřejnili. Železnice je v Bělorusku hlavním způsobem tranzitní nákladní dopravy, přičemž dopravce uvádí, že v roce 2021 přepravil přes 1 245 000 kontejnerů. Zprávy naznačují, že běloruské železnice jsou nyní využívány k přesunům ruských vojsk a vojenské techniky v blízkosti Ukrajiny.

Obrázek: Ransomware jako nástroj odboje: Hacktivisté paralizovali dopravu ruské techniky v Bělorusku

Rusko je zemí, která je v digitálním prostředí známá konceptem tzv. hybridní války. Jak vypadá hybridní válka v praxi ukázala kauza Vrbětice. Foto: Pixabay

Kybernetičtí partyzáni se dostali do povědomí loni v létě po sérii kybernetických útoků, kdy získali a zveřejnili záznamy a dokumenty týkající se zneužívání moci a korupce ze strany vlády. Ty poukazovaly na manipulaci voleb a potlačování svobod obyvatel země.

Zdroj: Cyber-Partisans

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Emanuel

Autor je patrné dementní, prý „patrizani“????!!!

Obrázek: Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru
Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru
Obrázek: Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta
Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta
Obrázek: 5G byl jen začátek. 6G přinese masovou robotizaci a vozidla bez řidičů všude kolem nás
5G byl jen začátek. 6G přinese masovou robotizaci a vozidla bez řidičů všude kolem nás
Obrázek: Elektřina ze sněhu je skoro zdarma. V Japonsku testují revoluci v energetice
Elektřina ze sněhu je skoro zdarma. V Japonsku testují revoluci v energetice
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Obrázek: Měření BMI: Vše, co potřebujete vědět
Měření BMI: Vše, co potřebujete vědět