Lidstvo má problém s plasty. Podle nejnovějších odhadů řeky každoročně odnesou do oceánů 1,15 až 2,41 milionu tun plastů, které se v oceánech hromadí a narušují tamní ekosystémy. Asi nejznámější z míst, kde se plast hromadí, je Velká tichomořská odpadková skvrna, která má rozlohu přibližně 4x větší než Německo a nadále se zvětšuje.
Co se dá s plastovým odpadem kromě neekologického spálení dělat? Společnost Honeywell International chce plastový odpad využít a přeměnit jej efektivně na kvalitní ropu, která by mohla být dodávána do rafinerií.
Černé zlato doposud jen leželo na skládkách
Společnost Honeywell spojila své síly se španělskou společností Sacyr SA, aby zkonstruovala první závod využívající novou technologii. Očekává se, že závod bude ročně přeměňovat 30 000 tun směsného plastového odpadu nízké kvality na surovinu pro rafinérie.
Složitý proces se zdokonaluje již desítky let s cílem lépe odfiltrovat nečistoty v uhlovodících před jejich přeměnou na palivo a plasty. Ve vývoji jsou také metody, které pomáhají rozlišovat mezi užitečnými plasty a tím, co je odpad k vyhození vhodný maximálně ke spálení.
„Nyní jsme v bodě, kdy zvládáme jak sběr a třídění, tak i následnou konverzi a můžeme z plastů vyrábět vysoce kvalitní ropu a opětovně i plast,“ řekl pro agenturu Bloomberg Gavin Towler, technologický ředitel jednotky Performance Materials & Technologies společnosti Honeywell.
Společnost Honeywell odhaduje, že plast vyrobený novou metodou s použitím plastového odpadu povede ke snížení emisí oxidu uhličitého o 57 % ve srovnání s výrobou stejného množství plastu z fosilních surovin.
Přeměna plastu na ropu láká vědce i investory
Nová studie zveřejněná v Proceedings of the National Academy of Sciences před několika dny navrhla nový způsob přeměny plastů na ropu, který by mohl zabránit ještě většímu plýtvání. Je to povzbudivé znamení, že se stále více organizací začíná zabývat kriticky důležitým problémem nakládání s plastovým odpadem.