Většina druhů plastů je špatně rozložitelná, někdy i toxická a rozhodně se nejedná o něco, co by běžný živočich dobrovolně konzumoval. Nedávný vědecký objev napovídá, že přeci jen existuje minimálně jeden tvor, který si s plasty poradí. Je jím larva motýla běžně ohrožujícího včelstva.
Larvy motýlka Galleria mellonella Linaeus jsou od přírody schopné pojídat vosk z včelích pláství, což je vzhledem k jeho složité chemické struktuře vzácná schopnost. Malý tvor tyto těžko odbouratelné struktury vosku díky svému trávicímu ústrojí bez větších problémů odbourává. Pro včelaře je parazit sice nevítaným hostem, pro vědce se nyní stal ideálním tvorem ke zkoumání, jak informuje práce výzkumníků vydaná v časopisu Current Biology.
Vědci z univerzity v Cambridge zjistili, že larvy motýlka zavíječe voskového, jak se u nás nazývá, jsou schopné vedle vosku také trávit plast. Laboratorní pokusy ukázaly, že hmyz dokáže chemické vazby v plastu (konkrétně polyethylenu) narušit podobně jako vosk.
Polyethylen i vosk, housenka spořádá vše
Právě plastového polyethylenu se každoročně vyrobí na 80 milionů tun. Vyrábí se z něj všechno možné od nákupních tašek po obaly potravin a hadice. Rozložení jednoho takového polyethylenového sáčku může v přírodě trvat klidně stovky let. To je velký problém, jehož řešení už vědci marně hledají spoustu let. Nyní svitla naděje díky malému hmyzu.
Housenky zavíječe voskového jsou schopné plast pozřít a postupně jej rozložit. Vědci chtějí studiem tohoto procesu přijít na to, jak urychlit přirozenou degradaci plastu v přírodě. Chemický proces uvnitř housenky by mohl být klíčem k záchraně planety před záplavou plastového odpadu.
Housenkám musíme pomoci, lidstvo by mělo omezit produkci plastového odpadu
I přes nadějné zprávy by se lidstvo mělo nad produkcí plastů zamyslet a razantně ji omezit. Skvělý přístup k problému nabízí česká nezisková organizace bezobalu, která propaguje bezobalový prodej a využívání znovupoužitelných materiálů. Provozují dokonce vlastní obchod, kde můžete přijít se svými nádobami a nabrat si suroviny do nich.