Huawei P30 a P30 Pro: nejlepší fotomobil současnosti

Společnost Huawei dnes na tiskové konferenci v Paříži představila telefony řady P30. Nejvyšší model, P30 Pro, dostal čtyři fotoaparáty, schopnost 5násobného optického (a až 50× digitálního) přiblížení a velmi netradiční 40Mpx senzor s netradičně uspořádaným barevným filtrem.

Špičkové modely chytrých telefonů se několik posledních let zaměřují především na fotografické schopnosti a natáčení videa. Je to vidět třeba na přidávání fotoaparátů, díky čemuž každý může být vhodný na něco jiného. Některý na široký záběr, jiný zase na několikanásobné přiblížení. Dnes jde Huawei ještě dále.

Fotoaparáty jsou opět vyvíjení se společností Leica. Zajímavostí však je hlavní 40Mpx senzor, který je pro oba modely shodný. Běžný Bayerův filtru, což je barevný filtr, kterým prochází světlo a tím zachycuje jednotlivé barvy pixelů na fotosnímači, má barevnou mřížku RGGB, tedy červerný pixel, zelený, modrý a zase zelený. V SuperSpectrum senzoru, jak jej Huawei nazývá, byly zelené nahrazené žlutými a mřížka je nyní tzv. RYYB (červená, žlutá, žlutá, modrá). Díky tomu by mělo na samotný snímač v nočních scénách dopadat ještě více světla a noční fotografie by tam mohli být ostřejší.

Obrázek: Huawei P30 a P30 Pro: nejlepší fotomobil současnosti

Další zajímavostí je 8Mpx „teleobjektiv“, který obstará 5násobný optické přiblížení, 10násobné hybridní nebo až 50násobné digitální. Čočka s ultra-širokým záběrem je schopna na 20Mpx snímač vnést scénu z okolí 120°. Čtveřici doplňuje tzv. ToF (Time-of-Flight) kamera, který snímá hloubku v prostoru a je využívána pro zachycení scény ve 3D. To je vhodné nejen pro různé efekty či umělý bokeh.

Huawei přináší také novinku v oblasti natáčení videí. Ty jsou ve 4K rozlišení a 60 snímcích za sekundu, nyní ale mohou být nahrávána souběžně 2 kamerami, širokoúhlým objektivem a teleobjektivem. Pro selfie je vpředu v malém výřezu ve tvaru kapky přítomen 32Mpx snímač.

Huawei P30 i P30 Pro jsou univerzální všumělové, ale P30 Pro víc

Huawei P30 pro nabídne rovný OLED displej bez zakulacených hran o úhlopříčce 6,1″ a rozlišením 2340 × 1080 pixelů (poměr stran 19,5:9), který naruší jen malý výřez uprostřed. Na šířku má telefon 71,4 mm a váží 165 gramů. P30 nabídne na zadní straně sestavu tří fotoaparátů stejnou, podobnou, jako má Mate 20 Pro.

40Mpx základní s ohniskovou vzdáleností 27 mm, světelností f/1.8 a optickou stabilizací, dále 16megapixelový ultra-široký s ohniskem 17 mm a světelností f/2.2 a nakonec teleobjektiv s 3násobným optickým přiblížením (ohnisková vzdálenost 80 mm, světelnost f/2.4) a rozlišením 8 Mpx.

Obrázek: Huawei P30 a P30 Pro: nejlepší fotomobil současnosti

Kvůli úzkým rámečkům u modelu P30 Pro přišel Hauwei s technologií Acoustic Display, zvuk tedy jde z pod displeje od pohybující se magnetické cívky a na telefonu tak nenajdete běžnou mřížku s telefonním sluchátkem. Oba telefony také splňují vodotěsnost a prachutěstnost IP68. V displeji je taktéž ukrytá čtečka otisků prstů, která zajistí bezpečné uzamknutí zařízení. Telefony používají moderní USB-C a to jak pro nabíjení, tak i pro sluchátka – sluchátkový 3,5mm jack chybí.

Huawei P30 Pro ještě více zmenší rámečky tím, že je po dvou stranách zaoblený. Úhlopříčka narostla na 6,47 palce, rozlišení zůstalo 2340 × 1080 pixelů a stále se jedná o OLED displej s poměrem stran 19,5:9. Telefon povyrostl a jeho váha se zastavila na 192 gramech.

Model P30 Pro má stejné a zároveň jiné fotoaparáty. Základní má taktéž 40 megapixelů rozlišení a ohniskovou vzdálenost 27 mm, ale světelnost se zvýšila na f/1.6, ultra-široký fotoaparát má tentokrát 20 megapixelů, ohnisko 16 mm a světelnost f/2.2. Nakonec je zde teleobjektiv s 5× optickým přiblížením. Ten má rozlišení 8 megapixelů a ohniskovou vzdálenost 125 mm při světelnosti f/3.4. V tomto případě je teleobjektiv i základní snímač s optickou stabilizací. Oproti nižšímu modelu nabídne třeba i infračervený port pro ovládání elektroniky.

Obrázek: Huawei P30 a P30 Pro: nejlepší fotomobil současnosti

Oba modely ponesou výkonný procesor Kirin 980 uvedený spolu s Huawei Mate 20. To znamená nejlepší procesor, který firma zatím nabízí. Baterie je u obou modelů také velmi štědrá. V případě levnějšího modelu P30 se jedná o 3650 mAh, v případě P30 Pro je to dokonce 4200 mAh. Oba telefony se tak řadí po bok těch nejvýkonnějších. Navíc nabízejí slot pro dvě SIM karty, které jsou stále aktivní a slot na nanoSD. Na trh dorazí s Androidem 9.0.

Vlevo Huawei P30 a vpravo Huaweo P30 Pro.

Cena a dostupnost

Oba modely existují v 5 barevných provedeních, 4 se dostanou do České republiky a 3 jsou k dostání ode dneška. Jako první tedy přijdou na trh modrozelená Aurora, ledově modrofialová Breathing Crystal a běžná černá. Později je doplní oranžovočervená Amber Sunrise. Prodej začíná už dnes. Huawei P30 s 6 GB operační paměti a 128 GB vnitřního úložiště pořídíte za 15 999 Kč. Model P30 Pro jde na trh ve dvou paměťových variantách a to 6 GB operační paměti a 128 GB vnitřní paměti a 8 GB operační paměti a 256 GB vnitřního úložiště. Za P30 Pro v těchto verzích zaplatíte 22 499 Kč nebo 24 999 Kč.

Obrázek: Huawei P30 a P30 Pro: nejlepší fotomobil současnosti

Pokud si navíc objednáte do 2. dubna přes e-shop Huawei, dostanete dárek v podobě chytrých hodinek Huawei Watch GT v hodnotě 5 699 Kč, záruku 90 dní na displej a přenosný Bluetooth repráček.

Obrázek: Huawei P30 a P30 Pro: nejlepší fotomobil současnosti

Zdroj: vlastní

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Osobně jsme měl možnost tenhle stroj testovat a je to fakt pecka. Hlavně ten zoom je naprosto dokonalý.

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty