Zahnutý displej, 5G a nejlepší mobilní fotoaparát? Nový Huawei P40 Pro se obešel i bez služeb Googlu

Přesně rok po představení řady P30, která posunula kvalitu mobilních fotografií na novou úroveň, představil čínský Huawei následovníka v podobě řady P40. Chytrý telefon se zahnutým displejem po 4 stranách, skvělým výkonem a perfektním fotoaparátem, bude mířit na nejvyšší příčky. Jaké jsou nově představené modely P40 Pro a P40 a na kolik na českém trhu vyjdou?

Čas na uvedení nových modelů řady P40 nastal a jak se dalo očekávat, Huawei v mnoha ohledech zareagoval či o kousek předehnal Samsung a jeho modelovou řadu S20. Nová řada P40 se opět zaměřila na kvalitu fotoaparátu a posouvá kvalitu mobilní fotografie na novou úroveň. Velké změny se dočkal snímač fotoaparátu, který se dočkal vyšší propustnosti světla. Nechybí 10× optický zoom a technologie 5G. Co však chybí jsou služby Googlu, které Huawei nahradil vlastními. Na první pohled si lze u nových modelů všimnou bezrámečkového displeje, který má po okrajích pouze 1,71 mm. Při používání telefonu máte dokonce pocit, že zařízení prakticky žádný rámeček nemá. V redakci již máme telefon k dispozici a přinášíme vám jeho představení a naše první dojmy.

Spousta senzorů a 4 fotoaparáty

První, čeho si u modelu P40 Pro všimnete, je edge-to-edge displej s dvojitým průstřelem, tedy dvojicí selfie objektivů. Displej až na velmi úzký proužek v dolní části pokrývá celou přední část zařízení. Podle výrobce jde o vůbec první telefon s displejem zahnutým po všech 4 stranách. Ihned jak zařízení vezmete do ruky, na vás udělá dojem kvalita konstrukce, která je vykoupena o něco vyšší hmotností (203 g). V ruce se nicméně drží velmi dobře a rozdíl oproti P30 Pro je v tomto směru minimální.

Na zadní straně zařízení nalezneme čtveřici fotoaparátů, hloubkový ToF senzor a senzor teploty barev. Zadní strana se podobá modelu Samsung S20 Ultra od Samsungu a vystouplá je podobně jako u předchozí řady. Nicméně silikonový či jiný kryt vše vyrovná a zároveň bude fotoaparáty chránit.

Obrázek: Zahnutý displej, 5G a nejlepší mobilní fotoaparát? Nový Huawei P40 Pro se obešel i bez služeb Googlu

Fotoaparáty jsou tím hlavním, čím se řada P40 chlubí. Zmíněné 4 zadní fotoaparáty jsou následující:

  1. 50Mpx 1/1,28″ RYYB UltraVision snímač s optickou stabilizací a světelností f/1.9. Určený je především pro fotografie.
  2. 40 MPx RYYB kamera pro tvorbu širokoúhlých snímků a videí se světelností f/1.8. Videa a širokoúhlé fotografie. V kameře je využita technologie SedecimPixel Fusion, která podporuje pixel binning 16-v-1 a vytváří super pixely o rozměrech 4,48μm, které zvyšují citlivost světla až na hodnoty ISO 51 200 a umožňují snímání videa slow-motion videí při rychlosti 7 680 fps.
  3. 12Mpx teleobjektiv s 5× optickým zoomem a světelností f/3.4. Pro fotografie s vysokým přiblížením. Při přiblížení využívá smartphone všech dostupných kamer pro dopočítání scény.
  4. Hloubkový ToF senzor.
  5. Senzor teploty barev.
  6. Dvojice LED přísvitů.
Obrázek: Zahnutý displej, 5G a nejlepší mobilní fotoaparát? Nový Huawei P40 Pro se obešel i bez služeb Googlu

Nejlepší zoom na trhu? I tím se může řada P40 pochlubit.

Zajímavá je funkce AI Best Moment, která využívá umělé inteligence pro detekci nejlepšího momentu při fotografování. V praxi to znamená, že vám zařízení nabídne několik nejlepších záběrů podle toho, jak je vyhodnotí jeho umělá inteligence. Představeny byly i další funkce využívající umělou inteligenci, jako je vymazání nežádoucích osob na fotografii. Podobně dokáže AI vymazat odlesky, takže pokud plánujete fotit přes sklo, dokáže jej telefon ze snímku odstranit.

Obrázek: Zahnutý displej, 5G a nejlepší mobilní fotoaparát? Nový Huawei P40 Pro se obešel i bez služeb Googlu

Větší plocha snímače má ještě zlepšit noční fotografie.

Stejně jako u P30 Pro je P40 Pro expertem na noční režim a nabízí ISO až 409 600. S těmito parametry lze očekávat útok na 1. místo v uznávaném DXO Mark hodnotícím nejlepší fotomobily světa. Model P30 Pro několik měsíců 1. příčku okupoval.

Velký displej, čtečka otisků prstů i senzor obličeje

Dobrý poměr velikosti displeje k velikosti těla zařízení znamená, že se do těla s rozměry 158,2 × 72,6 × 8,95 vešel Flex OLED panel s úhlopříčkou 6,58″. Displej má jemné rozlišení 1 200 × 2 640 pixelů, což znamená 439 PPI. V praxi jde o vyšší rozlišení, než dokáže lidské oko rozpoznat. Stejně jako u modelu P30 Pro najdeme na přední straně pod displejem také čtečku otisků prstu. Oproti minulým generacím dokáže podle výrobce nasnímat až o 50 % více světla a tím pádem lépe rozpoznat otisky s menší chybovostí. Kdo bude chtít, nemusí sázet na čtečku otisků – ve výřezu se nachází také přesný snímač obličeje (selfie kamera s infra senzorem a ToF snímačem).

Obrázek: Zahnutý displej, 5G a nejlepší mobilní fotoaparát? Nový Huawei P40 Pro se obešel i bez služeb Googlu

Milovníci selfie ocení zmíněnou kombinaci snímačů na přední stran v čele s 32MPx snímačem s čočkou o světelnosti f/2.2. Výrobce tím dosáhl lepších výsledků za špatných světelných podmínek při fotografování a rozpoznávání obličeje.

Vodotěsnost? Do vany i na potápění

Když už došlo ke zmínění konstrukce, vodotěsnost s krytím IP68 potěší. Kdo by chtěl vzít telefon na šnorchlování, může si pořídit kryt, který byl zároveň s telefonem představen a má nabídnout voděodolnost až do 10 metrů hloubky. Pro rekreační účely jde o ideální řešení. Proč je potřeba kryt? IP68, ačkoliv jde o vysoký stupeň krytí, garantuje pouze odolnost proti prachu a vodě do 1 metru hloubky. Do vany tedy s telefonem můžete, ale potápět se s vodotěsnými smartphony raději nechoďte.

Skvělý výkon a 5G jako standard

Smartphone dostal do vínku čipset Kirin 990 5G s 8 GB RAM a 256GB úložištěm. Výkonu má zařízení na rozdávání a již brzy vám nabídneme detailnější test s benchmarky. Huawei nešetřil a 5G konektivitu nabízí pro všechny představené modely, a to včetně základní P40. Výhodou je podpora eSIM, kdy není nutné vkládat kartu fyzicky do telefonu. Potěší také Wi-Fi 6 a úsporný Bluetooth 5.1.

WP DataTables

Android 10 a Huawei Mobile Services – odpověď na chybějící služby Google

Operační systém Android ve verzi 10 poznamenala obchodní válka mezi USA a Čínou, jenž přidělala čínskému Huawei mnoho vrásek na čele. Chybějící služby Googlu, které ještě před nedávnem neměly adekvátní náhradu, nakonec společnost nahradila vlastními službami Huawei Mobile Services. Ve velmi krátkém čase se Huawei dokázal obejít bez služeb Googlu, což je dobrá zpráva z mnoha důvodů. Konkurence vždy vede k novým inovacím a posouvá kvalitu služeb na vyšší úroveň.

Nechybí mapy, obchod s aplikacemi AppGallery či služba pro streaming videí a hudby. Služby Googlu je stále možné nainstalovat „oklikou“. Výrobce dále sáhl po nové verzi vlastního rozhraní EMUI10.1, které má ve větší míře využívat možností AI. Právě chybějící Google aplikace budou asi největší překážkou pro mnohé zájemce. V redakci již zkoušíme, jaké je to používat telefon bez služeb Googlu a jak velké dopady to má na uživatelský komfort. Plánujeme i návod, jak do zařízení dostat služby Google.

Obrázek: Zahnutý displej, 5G a nejlepší mobilní fotoaparát? Nový Huawei P40 Pro se obešel i bez služeb Googlu

Hlasový asistent Celia

Huawei má také nového hlasového asistenta podobného Siri nebo Google Now. Jmenuje se Celia a dostala do vínku ženský hlas. Češtinu však nečekejme, příkazy lze po vyřčení „Hey Celia“ zadávat v angličtině. V rámci prezentace byly představeny funkce, jako je hlasové vytáčení, ovládání nastavení telefonu hlasem či třeba zapnutí funkcí typu obousměrný překlad či detekce množství kalorií v jídle. Uvidíme, jestli se Celia zařadí mezi pokročilé hlasové asistenty s masovějším rozšířením, nebo bude jednorázovým počinem.

Obrázek: Zahnutý displej, 5G a nejlepší mobilní fotoaparát? Nový Huawei P40 Pro se obešel i bez služeb Googlu

MeeTime jako alternativa Appe FaceTime

Nová aplikace MeeTime je klonem Apple Facetime. Aplikace pro videohovory umožňuje vedle klasických hovorů a videohovorů prostřednictvím internetu také sdílení obrazovky zařízení. Zatímco probíhá hovor tak můžete snadno ukazovat 2. straně obsah své obrazovky.

Česká cena P40 a P40 Pro

Novinky vypadají po hardwarové stránce perfektně a nelze jim příliš vytknout. Kde však bude Huawei mít horší postavení vůči konkurenci v podobě novinek od Samsungu, je absence služeb a aplikací Googlu. Vykompenzovat by to nicméně novinky mohly slušnou cenou a další výbavou, která stojí za to. V České republice budou dostupné modely P40 a P40 Pro v černé, modré, bílé, stříbrné a zlaté barvě. Předobjednávky začaly 26. března 2020. V prodeji budou telefony od 6. dubna. Dostupné budou v e-shopech s elektronikou i v síti operátorů O2 a Vodafone.

Obrázek: Zahnutý displej, 5G a nejlepší mobilní fotoaparát? Nový Huawei P40 Pro se obešel i bez služeb Googlu

A jaké budou ceny na našem trhu? Model P40 s 8GB RAM a 128GB úložištěm vyjde na baťovských 18 999 Kč, P40 Pro s 8GB RAM a 256GB úložištěm vyjde na 25 999 Kč. Zákazníci o oběma modelům získají bezdrátová sluchátka FreeBuds 3 v ceně 4 000 Kč zdarma.

Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte