Hvězd na nebi rapidně ubývá. Co je hlavní příčinou?

Nedávno publikovaná studie odhalila, že viditelnost hvězd na noční obloze se za posledních 11 let drasticky zhoršila. Viníkem je především narůstající světelný smog.

Studie publikovaná vědci z německého institutu GFZ potvrdila dřívější výzkumy na poli pozorování noční oblohy. Data ukazují, že v důsledku neustále se zvyšujícího světelného znečištění dochází k výraznému zhoršení viditelnosti některých hvězd. Těch tak na obloze každým rokem výrazně ubývá. Jak světelný smog ovlivňuje přírodu a jak lze proti jeho nárůstu bojovat?

Obrázek: Hvězd na nebi rapidně ubývá. Co je hlavní příčinou?

Pozorovatelných hvězd nad lidskými sídly drasticky ubývá v důsledku narůstajícího světelného znečištění. Zdroj: Unsplash

Světelné znečištění postihuje hvězdy, zvířata i lidi

Světelný smog je obecně definován jako suma světelného záření, které vzniká v důsledku lidské činnosti a negativním způsobem ovlivňuje možnost pozorovatelnosti noční oblohy. Navzdory tomu se však čím dál více přesvědčujeme o tom, že světelné znečištění tuto definici v mnohých aspektech přesahuje, a ovlivňuje tak celou řadu procesů okolo nás. Jasnější noci tak například dokáží rozhodit pravidelný režim netopýrů, stěhovavých ptáků či hmyzu. V dlouhodobém měřítku pak noční světlo ohrožuje i naše vlastní zdraví, přičemž jeho hrozba spočívá také v ekonomické stránce věci.

Navzdory širokému poli působnosti je kvantifikace světelného toku nejsnazší právě při vyhodnocování pozorovatelnosti hvězd nad našimi hlavami. Právě toho se před zhruba 14 lety chytili odborníci z NASA a v rámci svého dlouhodobého projektu s názvem Globe at Night se rozhodli informovat veřejnost o možných dopadech narůstajícího světelného smogu na život na naší planetě.

Poukazování na problematiku světelného znečištění není fenomén poslední doby. O tomto riziku informovali vědci již v roce 1973, tedy před téměř 50 lety. O to smutnější je fakt, že se tomuto trendu za uplynulé dekády nedaří efektivně bránit.

Nejnovější výzkum potvrzuje, že noci se meziročně rozjasní o téměř 10 procent

Němečtí vědci z Postupimské univerzity se rozhodli využít data z projektu Globe at Night a zmapovali tak podrobně vývoj světelného smogu v letech 2011 až 2022 na základě vstupních informací od více než 50 000 respondentů. Výsledky byly poměrně šokující. Na základě snižujícího se počtu pozorovatelných hvězd a poklesu viditelnosti těch stávajících se za uplynulých 11 let noční obloha rozjasnila v průměru o 9,6 % za rok. Znamená to tedy, že současné snahy o globální snížení světelného smogu nejsou účinné, nebo zkrátka nestíhají tempo jeho nárůstu.

Obrázek: Hvězd na nebi rapidně ubývá. Co je hlavní příčinou?

Stane se v budoucnu pozorování hvězd běžným okem výsadou odlehlých oblastí? Zdroj: Pixabay

Jak lze přispět ke snížení světelného smogu?

Podobně jako v řadě jiných globálních problémů ekologického či ekonomického rázu je vhodným řešením začít u jednotlivce. Pokud si tedy pokládáte výše uvedenou otázku, existuje několik základních návyků, které můžete ve svém životě zavést k redukci světelného znečištění. Můžete tak například omezit využití dekorativních světel, použít ve svých domácnostech bodové osvětlení, které nerozptyluje svit i do svého okolí, či vyměnit stávající světla za LED alternativy. Obecně pak zvažte, jakým způsobem hospodaříte se světlem a s energií potřebnou na jeho provoz. V konečném měřítku tak nejen ulevíte zátěži přírody, ale i vaše peněženka vám bude vděčná.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Překlad psího štěkotu a záchodový držák na smartphone? Nejlepší aprílové žertíky ze světa technologií v roce 2025
Překlad psího štěkotu a záchodový držák na smartphone? Nejlepší aprílové žertíky ze světa technologií v roce 2025
Obrázek: Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Obrázek: Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Obrázek: Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Obrázek: Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Obrázek: Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Obrázek: Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Obrázek: Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem