Generální ředitel IBM Arvind Krishna poslal dnes dopis americkému kongresu, v němž oficiálně ukončuje vývoj a prodej technologií na rozpoznávání obličeje.
Společnost ukončuje vývoj a prodej těchto technologií globálně. Krishna v dopisu píše, že IBM se vymezuje proti používání technologií na rozpoznávání obličeje v případech, kdy jsou použity na masové sledování, k rasistickým účelům nebo k porušování základních lidských práv a svobod.
IBM proto nebude poskytovat žádné podobné technologie kterýmkoliv represivním složkám v USA nebo mimo ně.
Rozpoznávání obličeje se neustále zlepšuje, primárně vzestupem umělé inteligence; zároveň se však technologie začala rychle zneužívat k účelům připomínajícím policejní stát. Za příklad stačí uvést Čínu, kde jsou kamery rozpoznávající obličej běžné a umožňují státu zasáhnout proti jakémukoliv „nebezpečí“.
Technologii dnes vyvíjí spousta soukromých společností, rozhodně není omezena na IBM. IBM ale zůstává velkou a vlivnou firmou s řadou výzkumných institucí, takže její protest je smysluplný.
Problematická je také relativní nespolehlivost technologie. Algoritmy nejsou ani zdaleka dokonalé a přiřazování obličejů mnohdy spíš nefunguje než funguje.
Řada firem už se kvůli technologii na rozpoznávání obličejů potýkala se zákonem; nejznámějšími příklady jsou firmy Clearview AI a samozřejmě Facebook, který dostal pokutu ve výši 550 milionů dolarů za neoprávněné využití technologií na rozpoznávání obličeje.
Krok IBM poslouží spíše jako počátek diskuze o tom, jak použití a vývoj podobných technologií regulovat; že by se jich ale státy vzdaly, o tom jde s úspěchem pochybovat.
Zdroj: Verge