Tchaj-wanská společnost Foxconn oznámila, že v případě nutnosti bude stát při amerických prodejcích a výrobu iPhonů dokáže přesunout mimo Čínu.
Postoj Foxconnu má bezpochyby i politické konotace – jde o bohatou a obří firmu, její původ a sídlo je však tradičně na Tchaj-wanu: Zemi, kterou Čína neuznává a kterou si dlouhodobě nárokuje. Mezi její tradiční spojence naopak patří Spojené státy americké či Japonsko.
Obchodně je naopak Foxconn s Čínou silně spjat, má zde 12 továren, největší je v Šen-čenu, kde zaměstnává stovky tisíc lidí; není na ni ovšem omezen. Továrny má také v Brazílii, Indii, Japonsku, Malajsii (minimálně 7 továren, zřejmě více), Mexiku a také v Evropě: Mimo Maďarsko a Turecko také na Slovensko a v České republice; právě u nás je mimochodem Foxconn stabilně jedním z největších exportéru, pravidelně se řadí na druhé místo.
Budou s iPhony vyrábět v ČR?
V České republice se ale iPhony s největší pravděpodobností vyrábět nebudou: Výrobní prostory v Kutné Hoře a v Pardubicích vyrábí počítače a náplně do tiskáren a montují all-in-ones a PC, chytré telefony ovšem nikoliv. Pravděpodobnější lokací je Malajsie.
Původně Foxconn zamýšlel i otevření továrny v USA, plánů se účastnil i americký prezident Donald Trump. V lednu letošního roku však z výstavby sešlo: Pro Foxconn by byly náklady na zaměstnance příliš vysoké.
Podporu Applu nyní Foxconn sdělil jak pro Bloomberg, tak WSJ. Mimo Čínu prý leží 25 % výrobní kapacity firmy, a to má na požadavky Applu stačit. Prozatím sestavování iPhonů pokračuje na čínské pevnině.
25% clo, které USA uvalilo na export produktů z Číny a které by mělo na konci června vejít v platnost, by mohlo Apple znatelně poškodit, stejně jako řadu dalších amerických společností. Očekává se nárůst cen v USA a pád poptávky po mobilech firmy.
Foxconn má na záchraně Applu ekonomický zájem, ale ani jeho snaha nemusí stačit: Čína plánuje vlastní cla, a pokud obchodní válka brzy neskončí, bude to mít značné dopady na celý IT trh. Evropa však může z celé situace profitovat.