Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10 a 11

Jak vyčistit a zrychlit počítač? Windows 10 a 11 přinesly oproti Windows 7 a 8 mnohé změny, přičemž výrazného překopání se dočkal i samotný design. Někdy je proto trochu složité nalézt nastavení, na která jsme z předchozích verzí zvyklí a která nám umožní systém optimalizovat a zrychlit bez pokročilých, invazivních metod.

Operační systém se po mnoha měsících používání postupně zpomaluje, tak to s Windows bylo vždy a nějakou dobu zřejmě ještě bude. Přestože z části s tím mnoho dělat nejde, jiné věci může uživatel snadno ovlivnit. Jaké například, na to se teď spolu s námi můžete podívat.

Obrázek: Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10 a 11

Jak vyčistit počítač tak, aby běžel rychleji? Foto: AI Dall-E

1. Pomalý start PC? Vypněte spouštění aplikací po startu systému

Skype, Steam, Spotify a různé další aplikace často nepotřebujete načíst ihned po spuštění systému. Když je takových programů hodně, významně zpomalují první desítky sekund používání počítače. Naštěstí je jejich deaktivace velmi jednoduchá.

Nejprve si aktivujte správce úloh (pomůže klávesová zkratka Ctrl + Alt + Delete nebo v hledání „Správce úloh“) a přepněte na panel „Po spuštění“. A to je vše: zde již můžete jednoduše všechny aplikace deaktivovat.

Obrázek: Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10 a 11

Foto: Redakce inSmart.cz

Jen pozor na různé ovladače a pro systém nezbytné aplikace. Přestože Windows 10 jsou v tomto poměrně inteligentní, ujistěte se, že deaktivujete program, který znáte. Ve správci úloh je i popsáno, jaký dopad při spuštění (tj. omezení rychlosti) daná aplikace na systém má.

Po deaktivaci vybraných prvků je doporučeno Windows 10 restartovat.

2. Málo místa na disku? Odinstalujte nepotřebné programy

Není co řešit: staré nástroje a aplikace, které nám už nejsou k ničemu, jen zbytečně zabírají místo. Je dobré se jich zbavit. Proces je jednoduchý: do hledání napíšeme „Přidat nebo odebrat programy“ a je hotovo, samotná odinstalace náročná není, vždy nás jí provede konkrétní utilita.

Obrázek: Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10 a 11

Foto: Redakce inSmart.cz

Po odinstalaci vícero aplikací doporučujeme ještě použít program na čištění disku pro smazání nepotřebných souborů, kterých se integrovaný nástroj Windows zbavit nedokázal. Populární je třeba CCleaner, ale méně známým faktem je, že i tuto funkci mají desítky integrovanou.

Ve Windows 10 totiž lze udělat v podstatě všechny úkony pro zrychlení PC, které nabízí CCleaner v bezplatné verzi, a vyhnout se tak dalšímu zbytečnému programu, který běží na pozadí a otravuje vás pop-up okny.

Není sice tak pokročilá ani podrobná, ale možná postačí. Do hledání napište „Vyčištění disku“ (případně cleanmgr a potvrďte enterem), pak už jen vyberte disk a můžete čistit.

Obrázek: Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10 a 11

Foto: Redakce inSmart.cz

Stejně jako v CCleaneru si dejte pozor na čistění systémových souborů, vše by ovšem mělo být bezpečné. Zbylé položky můžete smazat zcela bez obav. O pokročilém nástroji CCleaner jsme psali v detailním článku Jak vyčistit počítač s šikovnými programy zdarma?

CCleaner má navíc problém. Microsoft nedávno přišel s vlastním nástrojem PC Manager na čištění a ladění Windows 10 a 11 zdarma.

3. Je počítač pomalý? Deaktivujte vizuální efekty

Pro staré nebo nevýkonné laptopy může pomoci také zrušení animací a dalších efektů, které Windows využívají. Funkčnost systému se tím neovlivní, pouze bude „ošklivější“ a o něco méně náročný. Rozdíl je u starších strojů skutečně docela znát, takže tuto volbu doporučujeme aplikovat, pokud se PC „cuká“ i při běžném používání systému.

Dejte vyhledat „Ovládací panely“, z nich přejděte do složky „Systém“ a klikněte na „Upřesnit nastavení systému“. Na automaticky otevřeném panelu vidíte položku Výkon. Klepněte tedy na „Nastavení“ a vyberte si, co chcete deaktivovat, nebo si zvolte nastavení pro nejlepší výkon.

Obrázek: Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10 a 11

Foto: Redakce inSmart.cz

Další tipy doporučuje sám Microsoft, avšak bohužel pouze v angličtině: český překlad je zatím jen strojový a nepříliš dobrý. Tyto tři základní kroky však systém zrychlí a vyčistí bez nutnosti větších zásahů a zvládne je skutečně každý.

Zdroj: Microsoft, inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr M.

Hmm, to spuštění aplikací jsem řešil přes externí appky, tohle je lepší. Zbytek nic překvapivého. Super je CCleaner…

Ondřej Košťál

Velké množství různých čistících a zrychlovacích aplikací jako PC Booster apod. většinou napáchá více škody než užitku. CCleaner je výjimka, pokud zrovna nemá velký problém (viz malware, který se mi do programu dostal).

Petr K.

Pouze pozor na licenci CCleaneru, pokud používáte ve firmě. Tam nemůžete použít free verzi pro domácí použití. Licence levná ale rozhodně není, alternativou je třeba opensource BleachBit.

Jakub

Článek dobrej, ale už vám někdo řekl, že tmavě šedý písmo na černobílým obrázku na pozadí se čte hodně ale opravdu hodně špatně? Písmo by mělo být vždycky tmavý na kontrastním a ideálně jednobarevným pozadí. Obrázek vypadá cool, ale blbě se pak vybírá barva písma. Tuplem u černobílé fotky nebo… Číst více »

Jakub

Zajímavý. Teď se stránka načetla s bílým pozadím. 😀 Tak to by mě zajímalo co to před tím bylo. Každopádně v tom případě beru tu výtku zpět. Možná něco v cache prohlížeče.

Ondřej Košťál

Je možné, že bylo v cache prohlížeče něco před změnou. O víkendu jsme opravovali problém, že některým se nezobrazovalo bílé tělo článku. Mohu se zeptat, co máte za prohlížeč, verzi, OS a rozlišení? Dle našeho zjištění to bylo u nízkých rozlišení.

Jakub

Tak to bylo asi fakt něco v cache. Firefox Quantum (64bit) verzi 65.0, W10 Pro x64 1803 a rozlišení mám aktuálně 1050×1680 (na výšku).

Ondřej Košťál

Super, díky za info. To potvrzuje to, co jsme řešili. Problém byl u rozlišení, které měly na šířku pod cca 1200 pixelů, což je v tomto případě 1050 pixelů. Poučení pro příště 🙂 (a také dělat testy i na nižších rozlišeních 😀 )

Obrázek: NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu