IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?

Společnost Philip Morris, specializující se zejména na tabákové výrobky, přináší na český trh revoluční model své řady IQOS, a sice zařízení ILUMA fungující na principu elektromagnetické indukce. Na jakém principu přístroj funguje, jaké jsou jeho hlavní výhody a co přinese tato novinka samotným uživatelům?

Technologie indukce: Z rozměrů kuchyňského vařiče se zmenšuje na kapesní velikost

Většina z nás již v minulosti jistě slyšela o elektromagnetické indukci, přinejmenším v kontextu indukčních varných desek, které dnes již poměrně běžně patří k základnímu vybavení moderních kuchyní. Méně uživatelů však již tuší, jak vlastně celý jev funguje a jaká jsou jeho pozitiva ve srovnání s jiným typem ohřevu.

Elektromagnetickou indukci lze zjednodušeně popsat jako ohřev vodivého tělesa prostřednictvím elektromagnetického pole. V případě varné desky je to tedy kovový hrnec, který je vložen do pole generovaného v nejbližším okolí plotny pomocí ploché cívky. Díky obrovskému odporu tohoto cizího tělesa, kterým je hrnec či pánev, dochází prakticky k okamžitému záhřevu té části, která se v poli nachází. Nejbližší okolí – deska či zbytek hrnce – se pak samy o sobě nezahřívají, maximálně jsou teplejší kvůli teplu z okolí.

Popularitu si ohřev vody a potravin elektromagnetickou indukcí vysloužil zejména díky nízkým ztrátám, ekonomickému chodu, snadné údržbě a celkovému zkrácení času stráveného vařením. V obecné rovině tak jediné negativum tvoří poměrně vyšší pořizovací náklady příslušného spotřebiče i nádobí, které se vám ale v horizontu let postupně vrátí.

Philip Morris se rozhodl tuto technologii zužitkovat i mimo dosavadní běžné využití, a zmenšil tak systém elektromagnetické indukce do kompaktních rozměrů zařízení IQOS ILUMA, které je stejně velké jako předchozí generace IQOSu. Pohodlně je tak můžete nosit v kapse u kalhot či jako součást výbavy sebemenší kabelky či psaníčka.

Obrázek: IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?

Nahřívače IQOS ILUMA využívají principu elektromagnetické indukce, kterou můžete znát například z moderních varných desek. Zdroj: Se souhlasem Philip Morris

Revoluce v technologii nahřívaného tabáku

Oproti dosavadní technologii zařízení IQOS doznaly modely ILUMA celé řady změn. Tou nejmarkantnější je právě technologie SMARTCORE INDUCTION SYSTEM, která vychází z výše popsaného principu indukčního ohřevu. V tomto případě zastává roli varné desky samotný plášť IQOSu, ve kterém se nachází cívka, a rozehřívanou částí je pak kovové tělísko umístěné uvnitř tabákové náplně TEREA. Tyto náplně jsou speciálně navrženy pro IQOS ILUMA a jsou dostupné v celé řadě příchutí, ze kterých si vybere sebenáročnější uživatel.

Výroba náplní TEREA je pak prakticky srovnatelná s klasickými HEETs určenými pro stávající klasické modely IQOS, rozdíl je však v technickém provedení, tedy v přítomnosti kovového plíšku pokrytého nerezovou ocelí, který je indukcí zahříván. Z toho také plyne fakt, že náplně HEETS nejde v ILUMA použít a naopak. Při vložení náplně TEREA do staršího zařízení by dokonce mohlo dojít k poškození čepele, takže to raději nezkoušejte.

Konec pravidelného čištění

Výhodou technologie SMARTCORE INDUCTION SYSTEM je zejména bezčepelový systém. Původně čepel zabudovaná v zařízení sloužila k nahřívání tabáku, čímž byla oproti běžným cigaretám výrazným krokem kupředu k snížení škodlivých látek vznikajících při jeho spalování. Nedocházelo totiž ke spalování, ale pouze k nahřívání. IQOS ILUMA pak posouvá hranice možností ještě dál.

Obrázek: IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?

Oproti předchozím generacím IQOSu nedochází vůbec ke kontaktu zařízení s tabákem uvnitř náplně. Foto: Se souhlasem Philip Morris

Indukční technologie je zárukou prakticky bezúdržbového provozu – IQOS ILUMA vydrží díky záhřevu kovového plíšku uvnitř náplně bez čištění klidně roky – dále pak snazšího potahování a také vylepšené chuti, která zůstává zachována po celou dobu užívání. Konzistence kvality zahřívání tabáku je u produktové řady ILUMA vůbec nejdokonalejší v celé historii vývoje zařízení IQOS.

Modely IQOS ILUMA – v čem se jednotlivé varianty liší?

Společnost Philip Morris přináší IQOS ILUMA na český trh celkem ve třech variantách – ILUMA Prime, ILUMA a ILUMA One. Všechny tyto modely využívají pro ohřev tabáku technologii indukce. Vzájemně se pak liší spíše v provedení jednotlivých variant. Pokud se vám zdají nápadně povědomé, je to tím, že v PMI sáhli po osvědčeném designu již vydaných modelů řady IQOS.

Základní verze IQOS ILUMA disponuje rozměry 121,5 × 47 × 23,4 mm a váhou 147 gramů. K dostání je pak v pěti barevných provedeních: Moss Green, Pebble Beige, Pebble Grey, Azure Blue a Sunset Red.

Varianta IQOS ILUMA Prime je pak rozměrově o něco menší – 117,2 × 44,7 × 22,2 mm – na druhou stranu dosahuje vyšší hmotnosti, a sice 171,5 gramů. Model Prime je dostupná v barvách Golden Khaki, Obsidian Black, Jade Green a Bronze Taupe.

Obrázek: IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?

IQOS ILUMA Prime se dočkala také vylepšeného ovládání, kdy lze např. zjistit stav baterie poklepáním na zařízení. Fungují i gesta. Více si je rozebereme v připravované recenzi. Foto: Se souhlasem Philip Morris

Modely ILUMA i ILUMA Prime jsou kromě velikostních parametrů v principu srovnatelné. Obě zařízení disponují odhadovaným počtem 20 použití při plném nabití, přičemž jejich výhodou je možnost dvou po sobě jdoucích použití. Toto provedení se skládá z kapesní nabíječky a samotného nahřívače tabáku. Rozdíl mezi těmito dvěma modely je pak v designu – ILUMA Prime působí na první dojem luxusnějším a kvalitnějším zpracováním. Umožňuje také úpravu designu zařízení díky barevným kroužkům a zaklápěcímu mechanismu k nabíjecímu pouzdru. Celková kapacita baterií v nabíjecí části je pak shodná a činí 2900 mAh.

Provedení ILUMA One se od předchozích dvou zástupců nové modelové řady IQOS liší podstatně více. Namísto odděleného nahřívače a nabíječky se v tomto případě jedná o kombinované zařízení, které v sobě kloubí všechny aspekty variant ILUMA a ILUMA Prime. Rozměry (121,6 × 30,6 × 16,4 mm) i vahou (pouhých 68,5 gramů) je tak model One po všech stránkách skutečně kompaktní. Pomyslnou daní za menší velikost je pak snížená kapacita baterie na hodnotu 2400 mAh. I ta však zvládne pokrýt zhruba 20 použití.

Nevýhodou ILUMA One může být pro někoho absence automatické aktivace nahřívání po vložení náplně TEREA, kterou disponují pouze modely ILUMA a ILUMA Prime. U ILUMA One je nutné zmáčknout tlačítko.

Obrázek: IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?

Nová generace zařízení IQOS ILUMA přichází na tech ve třech variantách: ILUMA, ILUMA Prime a ILUMA One. Zdroj: Se souhlasem Philip Morris

Výhody IQOS ILUMA oproti běžným cigaretám

Technologie indukčního záhřevu poskytuje zařízení IQOS ILUMA celou řadu výhod oproti klasickým cigaretám:

  • ohřev tabáku namísto spalování – díky tomu, že není tabák přímo spalován, ale pouze zahříván, neuvolňuje se z něj tak velké množství škodlivin jako u běžné cigarety; výhodou je také snadnější údržba i praktičnost.
  • generace aerosolu oproti kouři – aerosol je ve srovnání s cigaretovým kouřem až o 95 % méně škodlivý. Hlavní složkou je pak vodní pára, díky které nezanechává aerosol při dlouhodobém užívání skvrny na zubech či nepříjemný zápach v místnosti nebo na oblečení.
  • bezpečnější užívání pro uživatele i jejich okolí – aerosol generuje výrazně menší podíl škodlivých látek, a užívání IQOS ILUMA tak ve srovnání s cigaretou eliminuje či podstatně snižuje rizika spojená s aktivním i pasivním kouřením.

Češi mají IQOS ILUMA mezi prvními

S příchodem zařízení IQOS ILUMA do České republiky dosáhl tuzemský trh tabákových výrobků řady privilegií. Jedná se totiž o jeden z prvních světových trhů, kde jsou tyto nové nahřívače tabáku k dispozici. Ve srovnání s předchozí generací IQOS pak navíc společnost Philip Morris garantuje také stejnou cenu náplní, přestože je jejich výroba finančně i technologicky náročnější než u minulých modelů. Tyto výsady si český trh zajistil zejména díky oblibě v nových možnostech konzumace tabáku, ale obecně také díky chuti zkoušet nové technologie.

Zdroj: redakce inSmart.cz

4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ahj

A tak místo nedopalku a napli zde budou náplně s plíškem uvnitř ten se v přírodě určitě rozloží ?

Jan

Všechny IQOS náplně je možné ve stáncích odevzdat, načež jsou recyklovány a nerecyklovatelné složky dále využívány k tvorbě elektrické energie.

Miloš

Rozloží se, samozřejmě. Ale hlavně je ekologicky prakticky neškodný (pomineme-li výrobu). Horší je to s filtry. A proto je možné použité náplně na prodejnách odevzdat k pokud možno co nejekologičtější likvidaci.
Mimochodem, je to v lidech. Všimněte si někdy, jaký odpad vyhazuje lidský odpad z auta do příkopu u silnice.

Miloš

„zmenšil tak systém elektromagnetické indukce do kompaktních rozměrů“

„Rozměry (121,6 × 30,6 × 16,4 mm) i vahou (pouhých 68,5 gramů) je tak model One po všech stránkách skutečně kompaktní“

Jak mohou být rozměry kompaktní? Jak souvisí váha s kompaktností? ?
Aha, nijak?. To jen autor použil slovo, jehož význam nezná.

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?