IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?

Společnost Philip Morris, specializující se zejména na tabákové výrobky, přináší na český trh revoluční model své řady IQOS, a sice zařízení ILUMA fungující na principu elektromagnetické indukce. Na jakém principu přístroj funguje, jaké jsou jeho hlavní výhody a co přinese tato novinka samotným uživatelům?

Technologie indukce: Z rozměrů kuchyňského vařiče se zmenšuje na kapesní velikost

Většina z nás již v minulosti jistě slyšela o elektromagnetické indukci, přinejmenším v kontextu indukčních varných desek, které dnes již poměrně běžně patří k základnímu vybavení moderních kuchyní. Méně uživatelů však již tuší, jak vlastně celý jev funguje a jaká jsou jeho pozitiva ve srovnání s jiným typem ohřevu.

Elektromagnetickou indukci lze zjednodušeně popsat jako ohřev vodivého tělesa prostřednictvím elektromagnetického pole. V případě varné desky je to tedy kovový hrnec, který je vložen do pole generovaného v nejbližším okolí plotny pomocí ploché cívky. Díky obrovskému odporu tohoto cizího tělesa, kterým je hrnec či pánev, dochází prakticky k okamžitému záhřevu té části, která se v poli nachází. Nejbližší okolí – deska či zbytek hrnce – se pak samy o sobě nezahřívají, maximálně jsou teplejší kvůli teplu z okolí.

Popularitu si ohřev vody a potravin elektromagnetickou indukcí vysloužil zejména díky nízkým ztrátám, ekonomickému chodu, snadné údržbě a celkovému zkrácení času stráveného vařením. V obecné rovině tak jediné negativum tvoří poměrně vyšší pořizovací náklady příslušného spotřebiče i nádobí, které se vám ale v horizontu let postupně vrátí.

Philip Morris se rozhodl tuto technologii zužitkovat i mimo dosavadní běžné využití, a zmenšil tak systém elektromagnetické indukce do kompaktních rozměrů zařízení IQOS ILUMA, které je stejně velké jako předchozí generace IQOSu. Pohodlně je tak můžete nosit v kapse u kalhot či jako součást výbavy sebemenší kabelky či psaníčka.

Obrázek: IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?

Nahřívače IQOS ILUMA využívají principu elektromagnetické indukce, kterou můžete znát například z moderních varných desek. Zdroj: Se souhlasem Philip Morris

Revoluce v technologii nahřívaného tabáku

Oproti dosavadní technologii zařízení IQOS doznaly modely ILUMA celé řady změn. Tou nejmarkantnější je právě technologie SMARTCORE INDUCTION SYSTEM, která vychází z výše popsaného principu indukčního ohřevu. V tomto případě zastává roli varné desky samotný plášť IQOSu, ve kterém se nachází cívka, a rozehřívanou částí je pak kovové tělísko umístěné uvnitř tabákové náplně TEREA. Tyto náplně jsou speciálně navrženy pro IQOS ILUMA a jsou dostupné v celé řadě příchutí, ze kterých si vybere sebenáročnější uživatel.

Výroba náplní TEREA je pak prakticky srovnatelná s klasickými HEETs určenými pro stávající klasické modely IQOS, rozdíl je však v technickém provedení, tedy v přítomnosti kovového plíšku pokrytého nerezovou ocelí, který je indukcí zahříván. Z toho také plyne fakt, že náplně HEETS nejde v ILUMA použít a naopak. Při vložení náplně TEREA do staršího zařízení by dokonce mohlo dojít k poškození čepele, takže to raději nezkoušejte.

Konec pravidelného čištění

Výhodou technologie SMARTCORE INDUCTION SYSTEM je zejména bezčepelový systém. Původně čepel zabudovaná v zařízení sloužila k nahřívání tabáku, čímž byla oproti běžným cigaretám výrazným krokem kupředu k snížení škodlivých látek vznikajících při jeho spalování. Nedocházelo totiž ke spalování, ale pouze k nahřívání. IQOS ILUMA pak posouvá hranice možností ještě dál.

Obrázek: IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?

Oproti předchozím generacím IQOSu nedochází vůbec ke kontaktu zařízení s tabákem uvnitř náplně. Foto: Se souhlasem Philip Morris

Indukční technologie je zárukou prakticky bezúdržbového provozu – IQOS ILUMA vydrží díky záhřevu kovového plíšku uvnitř náplně bez čištění klidně roky – dále pak snazšího potahování a také vylepšené chuti, která zůstává zachována po celou dobu užívání. Konzistence kvality zahřívání tabáku je u produktové řady ILUMA vůbec nejdokonalejší v celé historii vývoje zařízení IQOS.

Modely IQOS ILUMA – v čem se jednotlivé varianty liší?

Společnost Philip Morris přináší IQOS ILUMA na český trh celkem ve třech variantách – ILUMA Prime, ILUMA a ILUMA One. Všechny tyto modely využívají pro ohřev tabáku technologii indukce. Vzájemně se pak liší spíše v provedení jednotlivých variant. Pokud se vám zdají nápadně povědomé, je to tím, že v PMI sáhli po osvědčeném designu již vydaných modelů řady IQOS.

Základní verze IQOS ILUMA disponuje rozměry 121,5 × 47 × 23,4 mm a váhou 147 gramů. K dostání je pak v pěti barevných provedeních: Moss Green, Pebble Beige, Pebble Grey, Azure Blue a Sunset Red.

Varianta IQOS ILUMA Prime je pak rozměrově o něco menší – 117,2 × 44,7 × 22,2 mm – na druhou stranu dosahuje vyšší hmotnosti, a sice 171,5 gramů. Model Prime je dostupná v barvách Golden Khaki, Obsidian Black, Jade Green a Bronze Taupe.

Obrázek: IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?

IQOS ILUMA Prime se dočkala také vylepšeného ovládání, kdy lze např. zjistit stav baterie poklepáním na zařízení. Fungují i gesta. Více si je rozebereme v připravované recenzi. Foto: Se souhlasem Philip Morris

Modely ILUMA i ILUMA Prime jsou kromě velikostních parametrů v principu srovnatelné. Obě zařízení disponují odhadovaným počtem 20 použití při plném nabití, přičemž jejich výhodou je možnost dvou po sobě jdoucích použití. Toto provedení se skládá z kapesní nabíječky a samotného nahřívače tabáku. Rozdíl mezi těmito dvěma modely je pak v designu – ILUMA Prime působí na první dojem luxusnějším a kvalitnějším zpracováním. Umožňuje také úpravu designu zařízení díky barevným kroužkům a zaklápěcímu mechanismu k nabíjecímu pouzdru. Celková kapacita baterií v nabíjecí části je pak shodná a činí 2900 mAh.

Provedení ILUMA One se od předchozích dvou zástupců nové modelové řady IQOS liší podstatně více. Namísto odděleného nahřívače a nabíječky se v tomto případě jedná o kombinované zařízení, které v sobě kloubí všechny aspekty variant ILUMA a ILUMA Prime. Rozměry (121,6 × 30,6 × 16,4 mm) i vahou (pouhých 68,5 gramů) je tak model One po všech stránkách skutečně kompaktní. Pomyslnou daní za menší velikost je pak snížená kapacita baterie na hodnotu 2400 mAh. I ta však zvládne pokrýt zhruba 20 použití.

Nevýhodou ILUMA One může být pro někoho absence automatické aktivace nahřívání po vložení náplně TEREA, kterou disponují pouze modely ILUMA a ILUMA Prime. U ILUMA One je nutné zmáčknout tlačítko.

Obrázek: IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?

Nová generace zařízení IQOS ILUMA přichází na tech ve třech variantách: ILUMA, ILUMA Prime a ILUMA One. Zdroj: Se souhlasem Philip Morris

Výhody IQOS ILUMA oproti běžným cigaretám

Technologie indukčního záhřevu poskytuje zařízení IQOS ILUMA celou řadu výhod oproti klasickým cigaretám:

  • ohřev tabáku namísto spalování – díky tomu, že není tabák přímo spalován, ale pouze zahříván, neuvolňuje se z něj tak velké množství škodlivin jako u běžné cigarety; výhodou je také snadnější údržba i praktičnost.
  • generace aerosolu oproti kouři – aerosol je ve srovnání s cigaretovým kouřem až o 95 % méně škodlivý. Hlavní složkou je pak vodní pára, díky které nezanechává aerosol při dlouhodobém užívání skvrny na zubech či nepříjemný zápach v místnosti nebo na oblečení.
  • bezpečnější užívání pro uživatele i jejich okolí – aerosol generuje výrazně menší podíl škodlivých látek, a užívání IQOS ILUMA tak ve srovnání s cigaretou eliminuje či podstatně snižuje rizika spojená s aktivním i pasivním kouřením.

Češi mají IQOS ILUMA mezi prvními

S příchodem zařízení IQOS ILUMA do České republiky dosáhl tuzemský trh tabákových výrobků řady privilegií. Jedná se totiž o jeden z prvních světových trhů, kde jsou tyto nové nahřívače tabáku k dispozici. Ve srovnání s předchozí generací IQOS pak navíc společnost Philip Morris garantuje také stejnou cenu náplní, přestože je jejich výroba finančně i technologicky náročnější než u minulých modelů. Tyto výsady si český trh zajistil zejména díky oblibě v nových možnostech konzumace tabáku, ale obecně také díky chuti zkoušet nové technologie.

Zdroj: redakce inSmart.cz

4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ahj

A tak místo nedopalku a napli zde budou náplně s plíškem uvnitř ten se v přírodě určitě rozloží ?

Jan

Všechny IQOS náplně je možné ve stáncích odevzdat, načež jsou recyklovány a nerecyklovatelné složky dále využívány k tvorbě elektrické energie.

Miloš

Rozloží se, samozřejmě. Ale hlavně je ekologicky prakticky neškodný (pomineme-li výrobu). Horší je to s filtry. A proto je možné použité náplně na prodejnách odevzdat k pokud možno co nejekologičtější likvidaci.
Mimochodem, je to v lidech. Všimněte si někdy, jaký odpad vyhazuje lidský odpad z auta do příkopu u silnice.

Miloš

„zmenšil tak systém elektromagnetické indukce do kompaktních rozměrů“

„Rozměry (121,6 × 30,6 × 16,4 mm) i vahou (pouhých 68,5 gramů) je tak model One po všech stránkách skutečně kompaktní“

Jak mohou být rozměry kompaktní? Jak souvisí váha s kompaktností? ?
Aha, nijak?. To jen autor použil slovo, jehož význam nezná.

Obrázek: Nejen špičkové mobily: Co přinese největší mobilní veletrh MWC 2024?
Nejen špičkové mobily: Co přinese největší mobilní veletrh MWC 2024?
Obrázek: Naděje pro ochrnuté: První pacient s čipem Neuralink dokáže ovládat kurzor myšlenkami
Naděje pro ochrnuté: První pacient s čipem Neuralink dokáže ovládat kurzor myšlenkami
Obrázek: Organický poslech od Bose: Ultra Open Earbuds jsou futuristická sluchátka, která netrápí zvukovod
Organický poslech od Bose: Ultra Open Earbuds jsou futuristická sluchátka, která netrápí zvukovod
Obrázek: Chatujte se svými dokumenty. Chat with RTX od NVIDIA je AI, která díky grafice ve vašem PC funguje lokálně
Chatujte se svými dokumenty. Chat with RTX od NVIDIA je AI, která díky grafice ve vašem PC funguje lokálně
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin? Bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin? Bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
98%
Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu