Pokud v nadcházejících letech nedocílíme nulových emisí, globální oteplování a znečištění ovzduší se vymkne kontrole a klima se stane nepřátelským vůči všemu živému. Vědcům umožnila nahlédnout do této dystopické budoucnosti umělá inteligence.
Tým odborníků pro zelenou energii ze společnosti Uswitch ve spolupráci s ředitelem výzkumu iniciativy Net Zero z Oxfordské univerzity Samem Fankhauserem analyzovali údaje o emisích z různých částí světa.

Paříž, Francie. Zdroj: Midjourney
Těmito daty pak nakrmili nástroj umělé inteligence známý jako Midjourney, který na jejich základě vizualizoval podobu dvaceti nejslavnějších měst na konci století. Takto budou podle AI vypadat, pokud nedocílíme do roku 2050 nulových emisí.
Svět beznaděje
Podle Midjourney sníží znečištění v Dubaji a dalších městech viditelnost. V Krugerově národním parku již kvůli suchu nebudou vhodné podmínky pro život, většina původních druhů vymizí, napsal server BusinessTech.

Berlín, Německo. Zdroj: Midjourney
Londýn by se stal podstatně sušším. Výrazně by se snížila kvalita ovzduší a zvýšila úroveň znečištění. Obyvatele britské metropole by lynčovala nekonečná vedra. Tmavé a velmi znečištěné místo by se pak stalo z Toronta.
Z rovněž silně znečištěného New Yorku by zmizela veškerá zeleň, přičemž Central Park by trvale zdevastovalo sucho. Odborníci varují, že úroveň znečištění bude na některých místech tak vysoká, že nebude cesty zpět.
Pozitivní scénář
„Pokud země po celém světě nezačnou měnit své zvyky, pak by následky mohly vést k tomu, že bude mnoho míst vypadat k nepoznání,“ řekl jeden z expertů Uswitch Ben Gallizzi. Podle něj je důležité si představit, jak bude svět s emisemi v následujících desetiletích vypadat.

Egypt, Gíza. Zdroj: Midjourney
Vědci požádali AI, aby vygenerovala podobu těch samých měst v případě úspěšného dosažení nulových emisí. Zaplavila je zeleň a vrátila se divoká zvěř. Nebe bylo mnohem jasnější, po smogu ani památky.
Gallizzi upozornil, že musíme snížit svou uhlíkovou stopu, abychom zabránili vymírání živočišných druhů, vzestupu mořských hladin a vzniku lesních požárům. Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) však varoval, že cíl nulových emisí není dosažitelný.
Zdroje: BT