Jak chladit nejvýkonnější telefony? Externím vodním chlazením

Pokud vlastníte výkonný telefon a jste náruživými hráči, možná se někdy můžete setkat s tím, že telefon extrémně hřeje. Existují vzduchové chladiče, avšak ty nejsou tolik výkonné. Letos jsme na MWC v Barceloně narazili na externí vodní chlazení, které telefon ochladí o desítky stupňů.

V minulém roce jsme měli možnost vidět modely telefonů, které měli problémy s větším zahříváním. Šlo zejména o modely s procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen1. I při našem recenzování telefonu Vivo X80 Pro jsme naměřili během 20minutové zátěže na zádech skoro 40 °C při běžné pokojové teplotě a okolo 46 °C samotného procesoru. Jistě, jsou to o desítky stupňů nižší teploty, než dosahují procesory v noteboocích a počítačích, ale musíme vzít v potaz, že telefon je uzavřené zařízení, kde nekoluje žádný vzduch a chlazení je tedy odkázáno na přenos tepla zevnitř ven, typicky do rámečku nebo do zad telefonu.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Letos jsme na společném stánku společností OnePlus a Oppo (oba patří do korporace BBK Electronics) našli zajímavé řešení v podobě externího vodního chladiče. Ten se stejně jako další vzduchové chladiče připevňuje na telefon pomocí bočních držáků. Na zádech je pak velká styčná plocha, která ochlazuje telefon. Je tedy jasné, že pro použití je nutné sundat kryt telefonu.

Obrázek: Jak chladit nejvýkonnější telefony? Externím vodním chlazením

Zdroj: VUT v Brně

OnePlus 45W Liquid Cooler (jak zní jméno) používá vodní chlazení ne přímo pro chlazení telefonu, ale chladí Peltierův článek. Jde o polovodičovou součástku, na který pokud se přivede proud, na jedné straně hřeje a na druhé chladí. Používají se například v autochladničkách. Je však energeticky náročný. Tento článek je umístěn v držáku na telefon a druhá, hřející se strana, je chlazena vodou. Trubky pak vedou do menší krabice, kde je nějaký pasivní chladič s ventilátorem, kterému médium ve formě vody předá teplo a ochladí se.

Když jsme to zkoušeli na svém telefonu, ochlazení je opravdu znatelné. Podle výrobce lze dosáhnout až o 20 °C nižší teploty. Rychlost ventilátoru lze nastavit ve 4 úrovních.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

O kousek vedle od společnosti Oppo, která patří do stejného koncernu, bylo zařízení podobné (Oppo 45W Liquid Cooler), avšak bez možnosti přidělání na telefon, avšak s integrovanou bezdrátovou 10W nabíječkou podle všeho se standardem Qi2, jelikož se mělo jedna o magnetickou bezdrátovou nabíječku. Zde byly tištěné informace o něco málo konkrétnější, avšak na naše dotazy zodpovězeno nebylo. Uvnitř je 80 mm ventilátor, Peltierův článek má rozměry 4 × 4 cm. Tento model je schopen snížit teplotu o 13 °C, jelikož cívka bezdrátového nabíjení o něco snižuje účinnost chlazení. V obou případech má zařízení spotřebu 45 W.  

Obrázek: Jak chladit nejvýkonnější telefony? Externím vodním chlazením

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Zdroj: vlastní, MWC

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Obrázek: Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Obrázek: Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Obrázek: Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Obrázek: Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Obrázek: Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Obrázek: Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?
Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?