Jak nebýt na mobilu: zbavte se závislosti na chytrém telefonu pomocí několika jednoduchých triků

Neustálé kontrolování smartphonu už patří mezi tradiční součástí moderní civilizace; občas už ale naše závislost na praktických elektronických pomocnících přesahuje rozumné meze a sami chceme omezit čas, který na mobilu trávíme. Jak na to? Řešení je víc, než si myslíte.

Možná to sami znáte. Jedete tramvají nebo sedíte jako spolucestující v autě, tak vytáhnete smartphonu. Koukáte na seriál nebo na televizi, mrknete na zprávy nebo sociální sítě. Čekáte na zastávce, ve škole nebo se nudíte v práci, tak sáhnete po mobilu. Delší cesty trávíte třeba mobilními hrami, a občas si zkontrolujete mobil, protože máte pocit, že vám zavibroval, i když tomu tak ve skutečnosti nebylo.

Jak rozpoznat závislost na mobilu? 15 nejčastějších příznaků

Nejde o nic výjimečného – dnes je to klasika, se kterou se setkáváme dnes a denně. Jak se ale této telefonní obsesi ubránit? Nezoufejte. Kromě vlastní vůle trávit na mobilu méně času vám pomůže jak software, tak hardware.

Obrázek: Jak nebýt na mobilu: zbavte se závislosti na chytrém telefonu pomocí několika jednoduchých triků

Překvapivě se na omezení času, který na chytrých telefonech trávíme, podílí i sám Google. Některé z jeho projektů „digitálního zdraví“ si rovněž projdeme

Antriprokrastinační pouzdro

Asi nejzajímavější z představených služeb Googlu je fyzické pouzdro, do kterého smartphone vložíte. Bílé pouzdro dočasně udělá z vašeho smartphonu primitivní mobil schopný pouze telefonovat. To je důležité, ono totiž už s našimi telefony, ironicky vzato, moc často netelefonujeme; mnohem běžněji je využijeme na zprávy, internet, sociální sítě nebo e-mail.

Prozatím jde jen o koncept, bohužel, nicméně na podobném principu staví „papírový telefon“. Aplikace vám dovolí vybrat, co budete ve svém dni potřebovat – třeba časy schůzek, recept na vaření nebo různé mapky. To si vytisknete v tiskárně a následně máte vaše „aplikace“ na papíře. Jde spíš o myšlenkovou hru, ale je to zadarmo a princip přinejmenším zajímavý.

Aplikace se na Play Storu jmenuje Paper Phone, jako autor je jmenován Special Projects, což je sekce Googlu, která se tomuto (mimo jiné) věnuje.

Mějte telefon daleko od sebe

Zdánlivě jednoduchá, ale velmi účinná rada. Pokud nemusíte mít bezpodmínečně nutně u sebe mobil, třeba když jste doma nebo nepotřebujete v práci telefonovat, dejte ho stranou; čím dál, tím lépe. Sejde z očí, sejde z mysli.

Ideálně ztlumte zvuky nebo i vibrace tak, aby vás mobil nelákal k neustálému kontrolování. Když jste doma, můžete ho nechat třeba v jiné místnosti nebo třeba v bundě či kapse kalhot. Nutnost se zvednout a fyzicky si pro mobil dojít by měla po čase výrazně snížit intenzitu, s jakou si telefon kontrolujete.

Obrázek: Jak nebýt na mobilu: zbavte se závislosti na chytrém telefonu pomocí několika jednoduchých triků

Výkonný laptop je radost používat – třeba v kavárně.

Je možné, že nutkání sáhnout po telefonu máte hluboko vžitou. V tom případě může pomoci nahradit jednu závislost za jinou, pozitivnější: Sáhnout třeba místo toho po knize, nebo se zvednout a protáhnout se, cokoliv dle vašich možností a preferencí. Hlava si časem zvykne a bude to pro vás jednodušší a zdravější.

S tím souvisí i řada dalších návyků. Pokládáte si v restauraci telefon na stůl a neustále ho kontrolujete? Nechte ho v kapse kabátu nebo v batohu či kabelce. Prevence je užitečná.

Kupte si budík

Většina z nás už má dnes budík v mobilu a klasický samostatný budík (je to otázka pár korun) ani nevede. To je ale potenciálně chyba: Právě to, že hned ráno vezmeme mobil do ruky, vypneme zvonící alarm a rychle omrkneme zprávy, sociální sítě a podobně, je pro naši psychiku problematické. Protože pak s mobilem usínáme i vstáváme, hned jako první věc ráno.

Obrázek: Jak nebýt na mobilu: zbavte se závislosti na chytrém telefonu pomocí několika jednoduchých triků

Klasický budík za pár stovek nezatíží peněženku, ale může pomoci proti závislosti na mobilu.

Plus, usínat bez zírání do smartphonu kvůli nastavení budíku také není špatná věc – modré světlo úplně nesvědčí našemu spánkovému biorytmu.

Věnujte se jídlu, ne mobilu

Jídlo je tradičním rituálem člověka, který má v jeho dni výsadní postavení (nebo by alespoň mělo mít). Pokud při něm nebudete sahat na mobil, snáze si poté zvyknete být v klidu i při dalších činnostech, které nevyžadují vaši plnou pozornost.

Obrázek: Jak nebýt na mobilu: zbavte se závislosti na chytrém telefonu pomocí několika jednoduchých triků

Ideální je odnaučit používání mobilu u jídla i dalším členům rodiny. Jen máloco je natolik důležité, aby to těch pár minut nepočkalo.

Zkontrolujte si, kolik času na telefonu trávíte

Ono můžeme mít pocit, že se na mobilu přeci zase tak často nejste. Nu, není nic snazšího než si to zkontrolovat. Existují k tomu různé aplikace, my se opět zaměříme na Google, tentokrát Screen Stopwatch. Po odemknutí telefonu vám ukáže, kolik času na mobilu každý den trávíte.

Je to příjemně otravné: a opět dostupné z Play Storu zdarma.

Pomocí všech výše zmíněných metod a znalostí se, spolu se silnou vůli, dokážete zbavit své závislosti na elektronickém pomocníkovi. Smartphone je dobrý sluha, ale zlý pán.

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024