Letadla měnící tvar či umělé svaly a orgány? Díky nové slitině možná již brzy ano

Čínská věda opět slaví úspěch. Tamním materiálovým vědcům se podařilo vyrobit unikátní slitinu titanu a niklu, která disponuje vysokou pevností i pružností, a otevírá tak nové možnosti využití této směsi nejen v konstrukcích letadlech, ale i v robotice či transplantační medicíně.

Letecký průmysl je z pohledu materiálních věd jedním z nejvíce průkopnických odvětví výzkumu a vývoje. Směsi používané pro konstrukci letadel pak díky jejich unikátním vlastnostem nacházejí využití i v oblasti medicíny či elektroniky. K vytvoření ideálního materiálu je však zpravidla zapotřebí kombinovat parametry pevných kovových slitin a plastických polymerů, což není nijak snadné. Přesto se právě takovou hmotu podařilo nedávno vyrobit vědcům ve studii publikované v časopise Nature, a přiblížit tak tuto technologii o krok blíže realitě.

Ocel nebo plast? Nová slitina má materiálové vlastnosti obojího

Experimentování s netradičními slitinami kovů s sebou zpravidla nese hledání kompromisu mezi pevností a flexibilitou. V ideálním případě by však měl letecký materiál splňovat oba tyto požadavky, a být tak silný, ale zároveň i dostatečně tvárný. Po dekádách výzkumu a vývoje se týmu čínských vědců konečně podařilo takovou směs vyrobit. Slitina titanu a niklu označená jako DS-STG (z angl. dual-seed strain glass alloy) vykazovala v Youngově modelu pružnosti, který je běžným hodnotícím parametrem při posuzování pružnosti a plasticity, hodnoty meze kluzu (σy ≈ 1.8 GPa) srovnatelné s ocelí, zároveň se však modulem pružnosti v tahu (E ≈ 10.5 GPa) blížila polymerním sloučeninám. Směs kovů pak disponovala také vysokou tepelnou stabilitou a odolností vůči únavě materiálu.

Materiál s neomezeným potenciálem

Slitina byla vyrobena třístupňovým termomechanickým procesem, který je podle autorů výzkumu škálovatelný i do průmyslových měřítek. Jednotlivé kroky zahrnovaly žíhání, kondiciování a postupné deformování směsi niklu a titanu až do výsledné formy. Vlastnosti materiálu pak vědci sledovali pomocí in situ rentgenové difrakce, která je běžnou analytickou metodou strukturní analýzy nejrůznějších látek a směsí.

Obrázek: Letadla měnící tvar či umělé svaly a orgány? Díky nové slitině možná již brzy ano

Nová slitina typu DS-STG boří hranice mezi robustními kovy a plastickými polymery. Foto: Freepik

Podle autorů studie je DS-STG dlouho hledaným a očekávaným materiálem, který otevře dveře novým možnostem využití. Kromě letadel, která budou moci měnit tvar, tak slitina může sloužit jako základ svalové konstrukce humanoidních robotů. V případě úspěšného klinického testování přichází v úvahu i možnost vyrábět z ní umělé orgány.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší