Co ovlivňuje životnost baterie vašeho smartphonu a jak ji prodloužit? Osvědčené tipy z praxe

Jak zlepšit životnost baterie v chytrém telefonu a prodloužit výdrž na jedno nabití? Připravili jsme pro vás osvědčené tipy odborníků z praxe.

Chytré telefony dnes umí první a poslední. Nahrazují fotoaparát, přehrávač videa a hudby, telefon, počítač a obrovské množství dalších věcí. Výkonný hardware a velké displeje jsou navíc poměrně náročné na napájení. Pryč jsou tak doby, kdy mobil vydržel na jediné nabití více než týden. I přesto lze ale se smartphonem zacházet tak, aby vydržel na jediné nabití co nejdéle.

V článku si poradíme, jak prodloužit výdrž akumulátoru a zvýšit jeho životnost tak, aby vydržel bez většího opotřebení i několik let.

Obrázek: Co ovlivňuje životnost baterie vašeho smartphonu a jak ji prodloužit? Osvědčené tipy z praxe

USB-C nabíječka je mimo ekosystém Applu standardem. Rady však platí pro Android i IOS zařízení. Foto: Freepik

Jak prodloužit výdrž mobilu?

Pro šetření baterie nemusíte telefon méně používat. Stačí využít několika chytrých triků. U nových zařízení s OLED a AMOLED displeji např. pomůže nastavení tmavého režimu systému a aplikací. I taková změna má podle odborníků ze společnosti Google významný vliv. Mluví se až o 60 % úspory energie. Zjednodušeně řečeno totiž černé pixely displeje nemusí v danou chvíli napájet.

K displeji se váže i další rada – používejte nižší jas displeje. Dnes již mají všechny telefony senzor okolního jasu a dokáží jas displeje přizpůsobovat okolí. I tak lze ale na většině zařízení určit, zda má být jas nižší či vyšší. I drobné snížení jasu může přidat desítky minut.

Další užitečnou radou, která napadne většinu z nás, je vypnutí nepoužívaných funkcí. Pokud jste v terénu, můžete vypnout Wi-Fi, podobně je to s Bluetooth či GPS. Mnozí však zapomínají na aplikace spuštěné na pozadí. Jejich uzavřením dojde mj. k uvolnění uživatelské paměti.

Jak prodloužit výdrž baterie mobilu? Připravili jsme souhrn 10 funkčních tipů.

Sáhněte po mobilu s rychlým nabíjením

Vyšší řady chytrých telefonů dnes běžně nabízí rychlejší nabíjení. Během několika minut na nabíječce tak získáte dostatek energie na další hodiny přehrávání obsahu. Např. nedávno představený Huawei nova 9 dorazil na trh s 66W nabíjením a přibalenou rychlonabíječkou v základním balení. To v praxi znamená, že za pouhých 15 minut nabíjení lze chytrý telefon dobít na 50 %.

U modelů s rychlým nabíjením si dejte pozor na to, zda je součástí balení také rychlá nabíječka. Nebývá to vždy pravidlem a její dodatečné pořízení se může prodražit.

Obrázek: Co ovlivňuje životnost baterie vašeho smartphonu a jak ji prodloužit? Osvědčené tipy z praxe

Huawei nova 9 dorazil na trh s rychlým 66W nabíjením. Telefon tak lze nabít na 50 % už za 15 minut. Foto: Redakce inSmart.cz

Jak chránit akumulátor před opotřebením?

Akumulátorům nejen v chytrých telefonech vadí extrémy. Pokud je telefon zmrzlý z venkovní procházky, nedávejte jej hned na nabíječku, ale nechte ho zahřát na pokojovou teplotu. To samé platí o vysokých teplotách v létě. Pokud je telefon rozpálený, zapojení na nabíječku mu může uškodit. Pozor si v letním období tedy dejte i v autě, kdy je zařízení často rozehřáté kvůli využívání navigace, displeje s jasem na maximum a dopadajícímu sluníčku.

Extrémy vadí i v případě nabíjení. Necháváte smartphone úplně vybít a následně jej opět nabijete na 100 %? Odborníci doporučují držet nabití akumulátoru mezi 20-80 %. Čekání u nabíječky je samozřejmě nesmysl.

Jak toho dosáhnout softwarovou cestou v nastavení telefonu? V menu nastavení hledejte možnost chytrého nabíjení. Najdete ji v kategorii „Baterie“ > „Další nastavení baterie“. Telefon díky této funkci dokáže chytře řídit nabíjení a podle potřeby jej automaticky vypnout. Díky tomu nedochází k opotřebení článků z důvodu nabíjení přes celou noc. V praxi funkce chytrého nabíjení vypadá tak, že zařízení samo ukončí nabíjení na 80 % a baterii nabije naplno až těsně před používáním podle naučeného chování uživatele.

Nastavení chytrých funkcí nabíjení najdete u podporovaných telefonů v menu „Baterie“ v nastavení telefonu. Foto: Redakce inSmart.cz

Některé modely navíc také dokáží chytře řídit kapacitu akumulátoru. Po aktivaci funkce tak virtuálně sníží maximální kapacitu baterie. Nabití na 100 % následně neznamená skutečných 100 %, díky čemuž nedostává akumulátor tolik zabrat. Funkci navíc můžete po roce či delší době vypnout a získáte tak výdrž navíc.

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš

Takže abych získal trošku lepší výdrž baterie, musím trošku snížit výdrž baterie jo?

Johny

Mýtus o udržování mezi 20 – 80 % je nesmysl, klidně lze aku vybít do vypnutí a nabít na 100%. Ovšem pozor (a to platí pro jakýkoliv nabíjecí akumulátor, ať v mobilu nebo v autě), je zásadní začít nabíjet aku co nejdříve, ideálně ihned, nenechávat jej vybitý hodinu nebo déle.… Číst více »

Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem