V Indii vznikne nová gigafactory na iPhony. Apple chce její výstavbou expandovat z Číny

Indický konglomerát Tata Group chce v indickém městě Hosur vybudovat obří závod na výrobu iPhonů. Do dvou let zde má vzniknout gigafactory o dvaceti montážních linkách, která pojme až 50 000 zaměstnanců.

Během letošního roku se začala formovat spolupráce mezi technologickým gigantem Apple a indickou nadnárodní společností Tata Group. Cílem dohody byla především diverzifikace výroby mobilních telefonů iPhone za hranice Číny, kde aktuálně sídlí většina montážních linek firmy. Přetrvávající spory mezi Washingtonem a Pekingem totiž nutí řadu společností k přesunu své produkce mimo čínské území, a Indie je v tomto ohledu poměrně logickou volbou. Tamní úřady totiž v lednu 2023 umožnily klíčovým čínským dodavatelům vstoupit na indický trh, což celý přesun výrazně usnadňuje. Apple tak mohl zahájit realizaci svých plánů, na jejichž konci by měl být každý čtvrtý iPhone na světě vyrobený právě v Indii. A konglomerát Tata Group v těchto plánech sehrává klíčovou roli.

Obrázek: V Indii vznikne nová gigafactory na iPhony. Apple chce její výstavbou expandovat z Číny

Většina iPhonů se dnes vyrábí v Číně. To by se ale mohlo v brzké době změnit díky dohodě mezi společnostmi Apple a Tata Group. Zdroj: Unsplash

Tata Group již odkoupila závod od konkurence z Tchaj-wanu

Produkční divize společnosti, firma Tata Electronics, potvrdila záměry výše uvedené spolupráce před několika týdny, když oznámila akvizici obří továrny ve státě Karnatáka, kterou pro produkci iPhonů v Indii využívala tchajwanská společnost Wistron. Tata Group na nákup továrny vyhradila rozpočet v přepočtu bezmála 3 miliard korun, čímž prokázala, že to s produkcí iPhonů myslí skutečně vážně. Konglomerát tak bude vůbec první původně indickou společností, která bude mít výrobu mobilních telefonů značky Apple na území státu na starosti. Závod v Karnatáce dokáže pojmout až 10 000 zaměstnanců, což je samo o sobě velmi slušné číslo, Tata Group však míří ještě výš.

Proces kompletace iPhonů by se mohl výrazně zefektivnit a zjednodušit

V rámci prohloubení partnerství obou společností tak byly nedávno oznámeny plány postavit ve městě Hosur v indickém státě Tamilnádu gigafactory zaměřenou na montáž iPhonů. Podle dostupných informací by měl tento obří závod disponovat 20 montážními linkami a zaměstnat celkem až 50 000 pracovníků. Továrna by tak výrazným způsobem posílila lokalizační úsilí společnosti Apple o přesun výrobních operací mimo Čínu. Výstavba gigafactory by navíc měla mít možnost dosáhnout na státní dotace, což je pro oba podniky z hlediska ekonomického přínosu velmi výhodné. V Hosuru již navíc Tata Group provozuje linku na výrobu krytů pro iPhone, takže přítomnost gigafactory ve městě výrazně usnadní celkovou logistiku montáže telefonů. V neposlední řadě pak Tata Group plánuje otevřít a provozovat více než 100 maloobchodních prodejen s produkty značky Apple. V Indii by tak mohla vzniknout skutečně komplexní infrastruktura pokrývající vše potřebné, od dodavatelů materiálů až pro export hotového zboží. Nová gigafactory by měla být spuštěna během následujících 12 až 18 měsíců.

Obrázek: V Indii vznikne nová gigafactory na iPhony. Apple chce její výstavbou expandovat z Číny

Podle některých zdrojů se do Indie postupně přesune výroba i dalších produktů společnosti Apple. Zdroj: Pixabay

Pokud vše půjde hladce, je možné, že se Tata Group postupně zaměří i na výrobu dalších produktů značky Apple. Indie by tak mohla získat významnou strategickou pozici na světovém technologickém trhu, a v budoucnu by tak mohla nabídnout otevřené dveře i dalším společnostem zaměřeným na výrobu spotřební elektroniky.

Zdroje: 1, 2, 3

Úvodní fotografie: Unsplash

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024