Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky

Běžkování je skvělý zimní sport, který spojuje pohyb na čerstvém vzduchu s posílením celého těla. Pro ty, kteří se chtějí naučit tento pohyb na lyžích, může být začátek trochu náročný. Nicméně s správným přístupem a tréninkem můžete brzy užívat radost z pohybu na běžkách. A využít k tomu můžete i technologie. Tento průvodce vám poskytne užitečné tipy a postupy, jak se naučit běžkovat.

1. Pořiďte si kvalitní vybavení

Začněte správným vybavením. Běžky by měly být dostatečně dlouhé, aby poskytovaly stabilitu, ale ne tak dlouhé, aby vám znemožňovaly ovládání. Vyberte si délku a tvrdost běžek a hůlek podle velikostních tabulek, nebo se poraďte ve specializovaném obchodě. Boty by měly být pohodlné a podporovat kotníky. Vybírejte běžky a boty na běžky v obchodě Sportano. Důležité je také funkční oblečení na běžky, které by mělo být z funkčního materiálu, který vás v zimě zahřeje, ale zároveň se v něm při pohybu zbytečně nepotíte. Nezapomeňte ani na čepici, rukavice a lyžařské brýle na běžky.

Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky

2. Vyberte si oblíbenou techniku/

Existují různé styly běžkování, ale pro začátečníky je nejlepší začít klasickou technikou. Při klasickém běhu jsou běžky rovnoběžné s terénem, a, což je jednodušší pro začátečníky na naučení. Bruslení je naopak pokročilou technikou, kterou je potřeba vypilovat až ve chvíli, kdy umíte obstojně základy.

3. Vypilujte běžeckou techniku

Udržujte vzpřímenou postavu a lehce pokrčená kolena. Při pohybu se snažte šlapat rovnoměrně, držet stopu a synchronizovat ruce s nohama. Při šlapání nohou dopředu se opřete o hůlky a vyvarujte se přílišnému předklonu nebo naopak záklonu.

4. Začněte na rovině

S běžkováním začínejte na rovině, nebo v mírně zvlněném terénu. Lépe si tak osvojíte správnou techniku a neunavíte se hned na začátku vaší běžkařské kariéry ve stoupáních a náročných sjezdech. Začněte s kratšími výlety a s rostoucí kondicí a zlepšující se technikou postupně prodlužujte délku a náročnost trasy.

Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky

5. Naučte se správně brzdit

Naučte se bezpečně zastavit, což je klíčová dovednost při běhu na lyžích. Vyzkoušejte si techniku pluhu v mírných sjezdech a naučte se kontrolovat rychlost při jízdě z kopce.

6. Poproste o lekci zkušenějšího běžkaře

Pokud máte příležitost, učte se od zkušenějších běžkařů. Rádi vám poskytnou užitečné rady ohledně techniky, volby tras, mazání a obecných tipů pro pohodlný a efektivní pohyb na běžkách.

7. Naučte se běžky správně namazat

V běžkování je mazání skluznice voskem klíčovým prvkem pro zajištění plynulého skluzu běžek po sněhu. Správné mazání může výrazně zlepšit váš zážitek z běžkování a usnadnit pohyb na sněhu.

Kam s kterým voskem:

  • Na skluznou část lyže by měly být používány výhradně vosky určené pro skluz.
  • Pro stoupací komoru je nezbytné využívat výhradně stoupací vosky.
  • Při ošetřování skin běžek by měly být využívány pouze přípravky speciálně navržené pro tento typ běžek.
  • Pro šupiny je vhodné používat přípravky, které chrání proti namrzání.
  • Pokud jde o běžky s mikrokontaktem, doporučuje se také používat přípravky proti namrzání skluznice.

8. Najděte nejlepší trasy

V dnešní době se technologie stávají neocenitelným pomocníkem i ve světě sportů, a běžkování není výjimkou. Pro zajištění nejlepšího zážitku na lyžích je důležité sledovat aktuální podmínky a plánovat trasy s ohledem na počasí a terén.

Jednou z nezbytných aplikací pro každého běžkaře jsou Mapy.cz. Aplikace nabízí podrobné mapy s označenými běžeckými trasami, což usnadňuje plánování výletů a zajišťuje, že se na trati neztratíte. Mapy.cz poskytují informace o délce a obtížnosti trasy, včetně aktuálních podmínek a možných uzavírek.

Chybět by v ČR neměla ani aplikace Horská záchranná služba, která je neocenitelným nástrojem pro případ nouze. Nabízí možnost jednoduchého volání pomoci, sdílení vaší polohy se záchranáři a poskytuje přehled o aktuálním počasí, výstrahách a terénu. Její uživatelské rozhraní je intuitivní a v případě nouze vám může zachránit život.

9. Chytrý trenér na vašem zápěstí

Chytré hodinky se stávají nedílnou součástí sportovní výbavy pro mnoho aktivních lidí, včetně běžkařů. Moderní modely nabízejí řadu funkcí, které nejen sledují vaši fyzickou aktivitu, ale také vám pomáhají zlepšovat výkon.

Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky

Pro běžkaře jsou ideální chytré hodinky, které mají speciální režim pro monitorování běžkování. Tyto hodinky dokážou sledovat různé parametry vašeho výkonu, jako je rychlost, ujetá vzdálenost, spálené kalorie a mnoho dalších. Modely značky Garmin jsou známé svými pokročilými funkcemi pro sportovce a speciálním režimem pro běžkování.

Apple Watch a modely s operačním systémem Wear OS rovněž podporují sledování běžkařské aktivity, a to díky aplikacím třetích stran, jako je například Ski Tracks. Tyto aplikace poskytují detailní analýzu výkonu a mohou dokonce nabídnout tipy na jeho zlepšení,

10. Nikdy není pozdě začít na běžkách

Běžkování může být skvělým zážitkem pro všechny výkonnostní a věkové kategorie. Nenechte se odradit prvními neúspěchy. Pokud budete pravidelně trénovat a zdokonalovat svou techniku, brzy se stanete zkušeným běžkařem schopným vychutnat si krásu zimní krajiny a uvidíte, že se vám zlepší také fyzická kondice.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?