Jak vypnout otravné aktualizace Windows 10? Kdy je zakázat a kdy to naopak nedělat

Vypnutí automatických aktualizací ve Windows 10 je stále možné. Operační systém Microsoftu od svých počátků bojuje s otravným systémem aktualizací, který ani po desítkách let vývoje není stoprocentní. Před příchodem Windows 10 bylo vypnutí aktualizací poměrně snadné. Microsoft se rozhodl, že uživatelům cestu ke snadnému vypnutí automatických aktualizací ztíží. Jak automatické aktualizace vypnout? A proč by to běžný uživatel neměl dělat?

Znáte následující scénář? Počítač se začíná chovat podivně, zasekává se, probuzení trvá dlouho a přitom se pouze snažíte spustit nenáročnou aplikaci. Chvíli na to vyskočí z notifikačního centra systému informace o úspěšné přípravě aktualizací (updatů), přičemž dokončení procesu bude vyžadovat restartování počítače. Pokud vše dopadne dobře, bude počítač opět chvíli fungovat jak má, dokud… nepřijdou další aktualizace.

Obrázek: Jak vypnout otravné aktualizace Windows 10? Kdy je zakázat a kdy to naopak nedělat

K čemu jsou aktualizace operačního systému? Aktualizace nejsou ničím, čím by chtěl Microsoft uživatelům znepříjemnit používání počítače. Naopak – mají přinášet opravy chyb, nové funkce, bezpečnostní záplaty a chránit tak uživatele před případnými nepříjemnostmi. Systém je díky pravidelným aktualizacím odolnější proti počítačovým virům, nebo si lépe rozumí s novým hardwarem.

Bohužel se však nezřídka stává, že život spíše znepříjemňují. Mohou za to občasné chyby v aktualizacích způsobující problémy s PC či agresivní upozorňování na nutnost aktualizace počítače. Co se s tím dá dělat?

Kdy má smysl automatické aktualizace vypnout?

Pro běžného uživatele nedává vypnutí aktualizací velký smysl. Trocha toho otravování za zvýšenou bezpečnost a nové funkce stojí. Microsoft navíc nedávno zmínil, že v roce 2020 bude vydávat aktualizace méně často, přibližně jednou za půl roku.

Pokud vám však update na daném zařízení způsobuje problémy, případně to vyžaduje specifické využití počítače, můžete k vypnutí přejít. Vypnutí aktualizací doporučujeme provádět pouze zkušenějším uživatelům.

Návod: Jak vypnout automatické aktualizace ve Windows 10?

Otevřete nástroj pro Konfiguraci systému. Provedete to stisknutím klávesové zkratky Win + R a napsáním „msconfig“ do textového pole. Výběr potvrdíte kliknutím na tlačítko „OK“.

Obrázek: Jak vypnout otravné aktualizace Windows 10? Kdy je zakázat a kdy to naopak nedělat

Otevře se okno s pěticí záložek. Vyberte záložku „Služby“.

Obrázek: Jak vypnout otravné aktualizace Windows 10? Kdy je zakázat a kdy to naopak nedělat

Služby si seřaďte podle jména, provedete to kliknutím na nadpis „Služba“ v horní části výpisu služeb.

Obrázek: Jak vypnout otravné aktualizace Windows 10? Kdy je zakázat a kdy to naopak nedělat

Vyhledejte mezi položkami službu „Windows Update„. Zrušte její zašrtnutí a následně potvrďte kliknutím na „Použít„.

Obrázek: Jak vypnout otravné aktualizace Windows 10? Kdy je zakázat a kdy to naopak nedělat

Dojde k zobrazení aktuálního data a času v pravém sloupci tabulky. Díky tomu vidíte, kdy k zákazu služby došlo.

Nyní je třeba restartovat počítač. Uložte si tedy případnou rozdělanou práci a klikněte na „Start“ (ikona Windows v levém dolním rohu) > klikněte na tlačítko napájení a vyberte „Restartovat„.

Obrázek: Jak vypnout otravné aktualizace Windows 10? Kdy je zakázat a kdy to naopak nedělat

Po zapnutí počítače by již měly být aktualizace zakázány. Ověřit si to můžete kliknutím na „Start“ a napsáním do vyhledávacího pole „Aktualizace„. Zobrazí se možnost „Vyhledat aktualizace„. Systém by neměl objevit žádné aktualizace.

Co dělat, když se počítač i po zákazu dál aktualizuje?

Microsoft ve Windows 10 zavedl doopravdy agresivní systém aktualizací. V systému se nachází více služeb a automatických úloh, které jsou schopné aktualizace opět vynutit. Takto agresivně se chovají mj. služby Updade Assistant, USOClient, Windows10Upgrade.

Vypnout jejich spouštění můžete prostřednictvím plánovače úloh. Klikněte na „Start“ a napište „Plánovač úloh„. V plánovači najděte položku Microsoft > Windows > Windows Update a následně Update Orchestrator. Zde zrušte všechny naplánované úlohy.

Jak znovu zapnout automatické aktualizace ve Windows 10?

Jednou za čas je dobré aktualizace provést. Pokud se pro to opět rozhodnete, postupujte podle návodu pro zrušení, pouze místo odškrtnutí položku znovu vyberte a volbu potvrďte. Znovu ji tak aktivujete. Po restartu bude počítač aktualizace opět automaticky vyhledávat.

Obrázek: Jak vypnout otravné aktualizace Windows 10? Kdy je zakázat a kdy to naopak nedělat

Nezbývá než věřit, že Microsoft na aktualizacích bude dále pracovat a postupem času vymyslí lepší způsob, jak je provádět. Šikovně se s nimi popral např. Apple se svým OS X.

Psali jsme o operačním systému Windows:

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Google čelí kritice: Ve vyhledávání je složité rozeznat reklamu od běžných výsledků
Google čelí kritice: Ve vyhledávání je složité rozeznat reklamu od běžných výsledků
Obrázek: Rozpoznávání obličejů na veřejnosti. EU ho chce zakázat, Londýn ho právě implementoval
Rozpoznávání obličejů na veřejnosti. EU ho chce zakázat, Londýn ho právě implementoval
Obrázek: Google okopíroval Apple AirDrop: Mobily s Androidem se naučí rychle sdílet soubory přes Wi-Fi
Google okopíroval Apple AirDrop: Mobily s Androidem se naučí rychle sdílet soubory přes Wi-Fi
Obrázek: Ajťák už v jednačce nebude potřeba: Logitech elegantně vyřešil složitou obsluhu videokonferenčních místností
Ajťák už v jednačce nebude potřeba: Logitech elegantně vyřešil složitou obsluhu videokonferenčních místností

Videokonference mají usnadňovat komunikaci na dálku. Často však začínají problémem s připojením a příchodem ajťáka, který musí vše uvést do...

Zavřít