SSD je nejlepší způsob, jak výrazně zrychlit počítač: Jak přejít na SSD disk bez přeinstalování Windows?

Jak přesunout Windows 10 na SSD? A jak nejlevněji zrychlit počítač? Přechod z HDD na SSD poskytne většině počítačů při běžné práci takové zrychlení, jaké by nedokázala žádná jiná z komponent. Navíc je cena za SSD disky na historickém minimu. Poradíme vám, jak přejít z HDD na SSD bez nutnosti přeinstalovat operační systém Windows a nainstalované programy. Na svém místě zůstanou i všechny soubory.

SSD disky oproti tradičním HDD fungují na odlišném principu. Uvnitř SSD se nachází paměťové čipy a chybí jakákoliv mechanické části. Technologie SSD je díky tomu obecně rychlejší, než je tomu v případě pevných disků stavějících na principu magnetického záznamu.

Obrázek: SSD je nejlepší způsob, jak výrazně zrychlit počítač: Jak přejít na SSD disk bez přeinstalování Windows?

O kolik je SSD rychlejší než HDD? Byť nejde zrychlení generalizovat, podle většiny testů je např. start počítače s SSD o dvě třetiny rychlejší než s HDD. Udávané časy se pohybují kolem 10 sekund pro start Windows počítače s SSD a kolem 30 sekund s HDD. Přesné hodnoty se však liší disk od disku, počítač od počítače.

Jak přenést Windows na SSD disk?

Pokud se rozhodnete svůj počítač zrychlit a nahradit stávající pevný disk SSD, budete mít 2 možnosti:

  1. Udělat čistou instalaci operačního systému Windows. Tento postup lze doporučit všem, kdo si chtějí v počítači udělat pořádek a nelpí na nainstalovaných programech či datech.
  2. Naklonovat HDD na SSD a pokračovat v práci na PC tak, jak jste byli zvyklí se všemi programy a soubory (jen rychleji).
Obrázek: SSD je nejlepší způsob, jak výrazně zrychlit počítač: Jak přejít na SSD disk bez přeinstalování Windows?

Windows 10 i další verze běžící na starém plotnovém HDD jsou proti stejnému systému na SSD pomalé.

V případě čisté instalace je postup jednoduchý, ale zdlouhavý – zazálohujete soubory, zapojíte nový disk, nainstalujete Windows a všechny oblíbené programy.

My však v tomto případě budeme preferovat naklonování stávajícího disku na nový 1:1. Ušetříme si tak spoustu času a můžeme rovnou pokračovat s prací tam, kde jsme skončili.

EaseUS Todo Backup: Naklonujte systém na nový disk během několika kliknutí

Aktualizace – tvůrci odebrali možnost klonování SSD u bezplatné i zkušební verze EaseUS produktů. Program stále patří mezi to nejlepší na trhu, zaplatíte si však za něj 50 USD za roční licenci. Pokud hledáte alternativu zdarma, přidali jsme ji níže do článku.

Jak přesunout Windows 10 na SSD Pro přenos dat na nový HDD jsme využili nástroj EaseUS Todo Backup. Jeho výhodou je fakt, že nejde jen o nástroj pro kopírování disku, ale primárně se využívá pro pravidelné zálohování dat na počítači. Nástroj je navíc i ve verzi zdarma a domácí uživatelé mohou bezplatně využívat jeho hlavní funkce. K tomu všemu je na trhu delší dobu a snadno se ovládá.

  • Program EaseUS Todo Backup můžete stáhnout z oficiálních stránek. Případně sáhněte po programu od stejných tvůrců s názvem EaseUS Partition Master, který dokáže disky klonovat také. Oba programy jsou pro dané použití placené a v bezplatné domácí verzi klonování nenabízí.Obrázek: SSD je nejlepší způsob, jak výrazně zrychlit počítač: Jak přejít na SSD disk bez přeinstalování Windows?

1. Instalace

Po stažení otevřete instalační soubor a proklikejte se procesem. Pokud nechcete nic měnit, můžete opakovaným klikáním na tlačítko „další“ (Next) vše dokončit.

2. Klonování Windows na nový disk

Otevřete aplikaci a v levém menu vyberte ikonu dvou oken „Clone“, tedy klonovat. Otevře se před vámi seznam připojených disků.

Obrázek: SSD je nejlepší způsob, jak výrazně zrychlit počítač: Jak přejít na SSD disk bez přeinstalování Windows?

Nejprve vyberte zaškrtnutím systémový disk. Ve většiny případů se jedná první položku označenou jako „Harddisk 0“. Na tomto disku se bude pravděpodobně nacházet i oddíl „C:“ s Windows. Následně přejděte k dalšímu kroku kliknutím na Next.

Poté vyberte disk, na který chcete systémový disk klonovat. Měl by být alespoň tak velký, jako je zaplněný prostor na prvním disku.

Obrázek: SSD je nejlepší způsob, jak výrazně zrychlit počítač: Jak přejít na SSD disk bez přeinstalování Windows?

Zobrazí se přehled s vybranými disky. Zdrojový je označený jako Source (zdrojový) a Target (cílový). Pokud jsme vybrali správně, můžeme spustit samotné klonování kliknutím na Proceed. Pokud byste narazili na hlášku vyžadující převod MBR disku na GPT, pomůže vám náš návod.

Převod bude trvat různou dobu v závislosti na množství dat na prvním disku a rychlosti obou disků. Většinou se jedná o 15 až 30 minut.

Obrázek: SSD je nejlepší způsob, jak výrazně zrychlit počítač: Jak přejít na SSD disk bez přeinstalování Windows?

Po úspěšném přesunu můžeme vložit disk do počítače a začít jej používat. Na první pohled se nic nezmění, výrazně rychlejší však bude odezva systému a běžná práce na počítači bude znatelně plynulejší.

Pokud byste EaseUS Todo Backup chtěli zakoupit, vyjde vás neomezená licence na 1 200 Kč. Oproti bezplatné verzi umí zálohovat Outlook, kopírovat systém včetně souborů do jiného počítače s rozdílnou konfigurací a posílat hlášení a notifikace.

Jak přesunout Windows 10 na SSD zdarma?

Pokud hledáte bezplatné řešení pro přesun operačního systému a všech dat na SSD, máme pro vás ověřený tip. Nástroj Macrium Reflect nabízí vedle placené verze také free verzi zdarma. Díky ní lze snadno převést data z jednoho disku na druhý. Při instalaci je nezbytné zadat svůj e-mail a poté zadat kód, který vám tvůrci programu zašlou na e-mail.

Obrázek: SSD je nejlepší způsob, jak výrazně zrychlit počítač: Jak přejít na SSD disk bez přeinstalování Windows?

Po instalaci můžete přejít k samotnému klonování disku, který byste již měli mít připojený v počítači. My jsme data přenášeli ze staršího SSD Samsung na nové M2 SSD Samsung 980 PRO, které patří k nejlepším na trhu. Kliknutím na „Clone this disc“ vyberete zdrojový disk. V dalším kroku zvolíte disk cílový označený jako „Destination“, zdrojový disk je označen jako „Source“.

Jak přesunout Windows 10 na SSD

Vše potvrdíte a můžete pokračovat k dalšímu kroku. V něm potvrdíte začátek přenosu dat a smazání původního obsahu cílového disku (zdrojový zůstane nezměněn). Celý proces v našem případ zabral přibližně 25 minut. Doba se bude lišit v závislosti na druhu disku a množství dat.

Obrázek: SSD je nejlepší způsob, jak výrazně zrychlit počítač: Jak přejít na SSD disk bez přeinstalování Windows?

Po přenosu dat můžete počítač vypnout a odpojit zdrojový disk. Ujistíte se tak, že vše proběhlo v pořádku. Po zapnutí byste měli mít k dispozici všechna data a zároveň již fungovat na novém SSD. Pokud jste sáhli např. po jiném druhu připojení disku – M2 či PCI místo tradičního SATA konektoru, může být zapotřebí změnit pořadí bootovacích jednotek v BIOSu.

Psali jsme o operačním systému Windows:

Licence Windows při výměně HDD za SSD: Kupovat ji znovu nemusíte

Přechod na SSD, a to i v případě, že operační systém nainstalujete jako čistou instalaci, naštěstí neznamená nákup nové licence. Licence je vázána na konkrétní hardware a u Windows Microsoft vytváří tzv. otisk hardwaru, který následně ukládá na svých serverech. Pokud se tedy konfigurace daného zařízení výrazněji nezmění, měl by systém po připojení k internetu opět bez problémů úspěšně projít aktivací.

Obrázek: SSD je nejlepší způsob, jak výrazně zrychlit počítač: Jak přejít na SSD disk bez přeinstalování Windows?

V případě klonování disku je vše automatické a systém po spuštění funguje beze změn. Pokud by přeci jen došlo k výzvě k aktivaci systému, stačí se proklikat následující cestou.

Jak aktivovat Windows? Klikněte na tlačítko Start a pak vyberte Nastavení > Aktualizace a zabezpečení > Aktivace.

  • Pokud vidíte v horní části obrazovky hlášku, že je systém aktivovaný, můžete počítač nadále využívat.

Co se starým pevným diskem?

Starý HDD můžete nadále používat jako úložiště pro filmy, fotografie, hudbu a další soubory. Jakmile se ujistíte, že počítač s novým diskem funguje bez problémů, můžete starý HDD formátováním vymazat.

Další možností je využití disku pro tvorbu externího disku. Na internetu hledejte „USB rámeček na HDD“ a následně vybírejte podle velikosti disku 2,5 palců (převážně notebooky), nebo 3,5 palců (tradiční PC).

Jak zformátovat jakýkoliv disk v počítači? Formátováním dojde ke smazání všech dat. Provedete jej snadno kliknutím na Tento počítač a kliknutím pravým tlačítkem na vybraný disk. Následně klikněte na Formátovat. Otevře se okno, ve kterém můžete všechno nechat jak je a potvrdit formátování.

11 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Milan Keršláger

Stačí použít partclone (viz návody na Internetu)

Najjan

Ak som to dobre pochopil ako začiatočník, tak pre väčšinu prípadov treba vykonať prevod nového SSD z Gpt do Mbr a nie HDD z Mbr do Gpt(potom by som asi vymazal všetko na hdd?) . Aby som bol presnejší: Na mojom NB chcem naklonovať z môjho HDD, ktorý má Mbr… Číst více »

Martin

Já se snažím už dva dny přes tento program převést na ssd, hdd mám 1tera, ale 930 MB volného mista po obnovení systému a převádím to na 500 ssd a furt mi to píše v překladu že nemá dostatečnou kapacitu….

Ondřej Košťál

Použijte Macrium Reflect, je tam pak možnost rovnou změnit velikost oddílů před začátkem klonování. https://www.macrium.com/reflectfree

Standa

Zdravím starý disk se rozbil tak jsem koupil nový jak nainstalovat win 10 bez zálohy prostě vrátit tam spět jen win10 ukáže se jen bít menu

Michael Laurenčík

Dobrý den , můžu se prosím dozvědět proč vámi doporučovaný program (EaseUS) ,o kterém jste psali že i v trial verzi má clone disk možnost , tuto možnost po stáhnutí vůbec nedisponuje a jde jen záložka Backup recovery speed.Děkuji za odpověd

Michal

Dobrý deň, Reflect 7 funguje super až na to že disk na ktorý clonujem mi rozdelí. to presne znamená že: disk1 má 111GB free of 148GB – je tam iba windows disk2 má 238GB free of 238GB ked z disku1 naklonujem obsah na disk2 tak disk2 má tiež 111GB free… Číst více »

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?