Jak si vyrobit webkameru? Pokud nemáte webkameru a právě jste zjistili, že ji potřebujete kvůli škole či zaměstnání, stále existuje řada řešení. V obchodech jsou cenově dostupné modely většinou vyprodané a kupovat si drahé kusy nemá pro většinu uživatelů velký smysl. Stačí sáhnout po chytrém telefonu, který se díky speciální aplikaci během chvíle změní ve webkameru. Ve valné většině navíc svojí kvalitou předčí levné modely webkamer.
V jarní vlně koronavirové pandemie webkamery nebyly vůbec k dostání. Dnes už si lze webkamery koupit, nicméně jejich cena je pro některé uživatele příliš vysoká, obzvláště ve chvíli, kdy webkameru potřebují jen občasně, například pro výuku a práci v době karantény. Nehledě na to, že i dnes bývají webkamery kusově omezeny a pravidelně se vyprodávají, hlavně ty nejpopulárnější kusy. Telefon s fotoaparátem má už naštěstí většina z nás a díky tomu máme neustále u sebe prakticky neustále také webkameru. Přinášíme vám návod, jak z mobilu udělat webkameru zdarma a hlavně jednoduše bez složitého nastavování.
Webkamera z mobilního telefonu – co je zapotřebí?
Pro nastavení telefonu tak, aby se choval jako obyčejná webkamera, budete potřebovat několik věcí.
- Mobil s Androidem, nebo iOS (iPhone či iPad).
- Kabel k PC, nebo Wi-Fi síť.
- Počítač s Windows, nebo Linuxem.

Mobil dokáže hravě nahradit webkameru.
Čím lepší budete mít fotoaparát v mobilu, tím lepších výsledků dosáhnete. Pravdou je, že průměrný mobil jako webkamera poslouží naprosto spolehlivě. Dnes už telefony mají kvalitní fotoaparáty a často několik kvalitních mikrofonů. Oproti webkameře za pár stovek tak může mobil fungovat i lépe.
Stabilnější a rychlejší je obecně připojení mobilu k počítači po kabelu. Pokud ale máte průměrně rychlou bezdrátovou síť, můžete si vybrat.
Webkamera z mobilu s Androidem
Aplikace pro tvorbu webkamery z mobilních telefonů s Androidem je na trhu dostatek. Vybrali jsme tu, které je zdarma a funguje bez problémů nám i tisícům uživatelů. Stáhnout si ji můžete v obchodě Google Play.
- Stáhněte si aplikaci DroidCam do mobilu.
- Stáhněte si z oficiálních stránek a nainstalujte aplikaci DroidCam Client do počítače.
- V průběhu instalace do PC se objeví výzva k instalaci ovladačů, kterou potvrďte.
- Na mobiluj přejděte do nastavení a aktivujte funkci „Ladění USB“. Najdete ji v „Nastavení“ > „Informace o telefonu“, kde se schovává než 5x kliknete na tzv. číslo sestavení. Aktivuje se tím vývojářský mód a položka „Ladění USB“ se objeví vy ji tak budete moci aktivovat.
- Na počítači byste měli mít na ploše ikonu aplikace „DroidCam“. Otevřete ji.
- Ujistěte se, že jsou obě zařízení na stejné Wi-Fi, případně propojená kabelem. Na počítači opište do nastavení IP adresu telefonu, kterou vám zobrazuje v mobilní aplikaci.
- Nyní stačí přepnout na záložku USB, vybrat zda chcete přenášet z mobilu i zvuk a spusťte přenos kliknutím na tlačítko „Start“.
V aplikaci po provedení kroků uvidíte obraz sebe sama. To by příliš užitečné nebylo, pokud by to nefungovalo i v aplikacích typu Zoom a Skype. V těch se díky nainstalovanému ovladači telefon objeví jako připojená kamera. Vy tak můžete spustit videohovor a je to. Právě jste si nastavili webkameru k počítači zcela zdarma.
V nastavení mobilní aplikace můžete v „Settings“ > „Camera“ vybrat, zda bude použita přední (front), nebo zadní (back) kamera. Obecně platí, že zadní kamera bývá na telefonech znatelně lepší.
Webkamera z iPhonu
Ačkoliv jsou podobné kutilské vychytávky s iPhonem většinou složitější, i zde je použití mobilu jakožto webkamery možné. Pomůže vám s tím aplikace EpocCam Webcam, která je k dispozici zdarma pro iPhone a použít lze také iPad.
EpocCam funguje podobně jako výše zmíněné aplikace. Nainstalujete si aplikaci do počítače, aplikaci do telefonu, propojíte je ke stejné Wi-Fi nebo prostřednictvím USB a v počítači se bude připojený iPhone chovat jako webkamera. K dispozici je na oficiálních stránkách verze pro Windows i Mac.
Jak přichytit mobil na monitor?
Telefon můžete opřít o monitor a v případě vypodložit čímkoliv, co vám přijde pod ruku. Ideální je také umístění do stojánku na stůl. Pokud však chcete mít pohled ze stejného úhlu, jako bývá webkamera, bude nejlepší uchycení k rámečku monitoru (přeci jen je nejlepší, když je úhel na videu co nejvíce podobný konverzaci z očí do očí). Ideálně vybírejte takové stojánky, které umožňují natočení do různých úhlů.
Pro majitele 3D tiskáren jsme nalezli dvojici modelů na Thingiverse (1, 2), které si mohou vytisknout, nejprve je pravděpodobně budou muset trochu upravit podle rozměrů svého monitoru. Fantazii se zde meze nekladou. Šikovný je také stativ v kombinaci s vrchní částí držáku ze selfie tyče.
K online výuce postačí i starší notebook. Jak ho zrychlit?
Mnoho domácností má doma starší notebook, který se už zasekává a pro videohovory se tváří jako nepoužitelný. Častým problémem starších notebooků je využití pomalejších disků. Výměnou klasického HDD za SSD získáte rychlý počítač. Stát vás to bude maximálně několik tisíc Kč za nákup SSD. Výměny se bát nemusíte. Návodů je plný YouTube. Navíc není ani třeba přeinstalovat celý systém a všechna data vám zůstanou.
- Objednejte si nové SSD (ideálně alespoň ve stejné velikosti jako byl předchozí disk v PC).
- Existují i modely s externím rámečkem v balení. Starý disk z notebooku tak můžete používat jako externí disk např. na filmy.
- Naklonujte starý disk do nového. Jak přesunout data na SSD jsme pro vás psali v obsáhlém návodu.
- Najděte si na YouTube návod, jak rozebrat svůj notebook podle označení modelu. U některých kusů je to jednoduché, jindy je třeba postupovat krok za krokem podle návodu.
- Vyměňte disky.
- Nyní byste měli mít výrazně rychlejší notebook použitelný pro běžnou práci a výuku online.
Jak lze vidět na příkladech výše, práce z karantény nemusí nutně znamenat mnohatisícové investice. Postačí starší zařízení a trocha kreativity.