Webkamery se špatně shánějí: Jak si zdarma vyrobit webkameru z mobilu?

Jak si vyrobit webkameru? Pokud nemáte webkameru a právě jste zjistili, že ji potřebujete kvůli škole či zaměstnání, stále existuje řada řešení. V obchodech jsou cenově dostupné modely většinou vyprodané a kupovat si drahé kusy nemá pro většinu uživatelů velký smysl. Stačí sáhnout po chytrém telefonu, který se díky speciální aplikaci během chvíle změní ve webkameru. Ve valné většině navíc svojí kvalitou předčí levné modely webkamer. 

V jarní vlně koronavirové pandemie webkamery nebyly vůbec k dostání. Dnes už si lze webkamery koupit, nicméně jejich cena je pro některé uživatele příliš vysoká, obzvláště ve chvíli, kdy webkameru potřebují jen občasně, například pro výuku a práci v době karantény. Nehledě na to, že i dnes bývají webkamery kusově omezeny a pravidelně se vyprodávají, hlavně ty nejpopulárnější kusy. Telefon s fotoaparátem má už naštěstí většina z nás a díky tomu máme neustále u sebe prakticky neustále také webkameru. Přinášíme vám návod, jak z mobilu udělat webkameru zdarma a hlavně jednoduše bez složitého nastavování.

Webkamera z mobilního telefonu – co je zapotřebí?

Pro nastavení telefonu tak, aby se choval jako obyčejná webkamera, budete potřebovat několik věcí.

 1. Mobil s Androidem, nebo iOS (iPhone či iPad).
 2. Kabel k PC, nebo Wi-Fi síť.
 3. Počítač s Windows, nebo Linuxem.
Obrázek: Webkamery se špatně shánějí: Jak si zdarma vyrobit webkameru z mobilu?

Mobil dokáže hravě nahradit webkameru.

Čím lepší budete mít fotoaparát v mobilu, tím lepších výsledků dosáhnete. Pravdou je, že průměrný mobil jako webkamera poslouží naprosto spolehlivě. Dnes už telefony mají kvalitní fotoaparáty a často několik kvalitních mikrofonů. Oproti webkameře za pár stovek tak může mobil fungovat i lépe.

Stabilnější a rychlejší je obecně připojení mobilu k počítači po kabelu. Pokud ale máte průměrně rychlou bezdrátovou síť, můžete si vybrat.

Webkamera z mobilu s Androidem

Aplikace pro tvorbu webkamery z mobilních telefonů s Androidem je na trhu dostatek. Vybrali jsme tu, které je zdarma a funguje bez problémů nám i tisícům uživatelů. Stáhnout si ji můžete v obchodě Google Play.

DroidCam Webkamera
DroidCam Webkamera
Tvůrce: Dev47Apps
Cena: Zdarma
 1. Stáhněte si aplikaci DroidCam do mobilu.
 2. Stáhněte si z oficiálních stránek a nainstalujte aplikaci DroidCam Client do počítače.
 3. V průběhu instalace do PC se objeví výzva k instalaci ovladačů, kterou potvrďte.
 4. Na mobiluj přejděte do nastavení a aktivujte funkci „Ladění USB“. Najdete ji v „Nastavení“ > „Informace o telefonu“, kde se schovává než 5x kliknete na tzv. číslo sestavení. Aktivuje se tím vývojářský mód a položka „Ladění USB“ se objeví vy ji tak budete moci aktivovat.
 5. Na počítači byste měli mít na ploše ikonu aplikace „DroidCam“. Otevřete ji.
 6. Ujistěte se, že jsou obě zařízení na stejné Wi-Fi, případně propojená kabelem. Na počítači opište do nastavení IP adresu telefonu, kterou vám zobrazuje v mobilní aplikaci.
 7. Nyní stačí přepnout na záložku USB, vybrat zda chcete přenášet z mobilu i zvuk a spusťte přenos kliknutím na tlačítko „Start“.

Obrázek: Webkamery se špatně shánějí: Jak si zdarma vyrobit webkameru z mobilu?

V aplikaci po provedení kroků uvidíte obraz sebe sama. To by příliš užitečné nebylo, pokud by to nefungovalo i v aplikacích typu Zoom a Skype. V těch se díky nainstalovanému ovladači telefon objeví jako připojená kamera. Vy tak můžete spustit videohovor a je to. Právě jste si nastavili webkameru k počítači zcela zdarma.

V nastavení mobilní aplikace můžete v „Settings“ > „Camera“ vybrat, zda bude použita přední (front), nebo zadní (back) kamera. Obecně platí, že zadní kamera bývá na telefonech znatelně lepší.

Webkamera z iPhonu

Ačkoliv jsou podobné kutilské vychytávky s iPhonem většinou složitější, i zde je použití mobilu jakožto webkamery možné. Pomůže vám s tím aplikace EpocCam Webcam, která je k dispozici zdarma pro iPhone a použít lze také iPad.

EpocCam funguje podobně jako výše zmíněné aplikace. Nainstalujete si aplikaci do počítače, aplikaci do telefonu, propojíte je ke stejné Wi-Fi nebo prostřednictvím USB a v počítači se bude připojený iPhone chovat jako webkamera. K dispozici je na oficiálních stránkách verze pro Windows i Mac.

Jak přichytit mobil na monitor?

Telefon můžete opřít o monitor a v případě vypodložit čímkoliv, co vám přijde pod ruku. Ideální je také umístění do stojánku na stůl. Pokud však chcete mít pohled ze stejného úhlu, jako bývá webkamera, bude nejlepší uchycení k rámečku monitoru (přeci jen je nejlepší, když je úhel na videu co nejvíce podobný konverzaci z očí do očí). Ideálně vybírejte takové stojánky, které umožňují natočení do různých úhlů.

Pro majitele 3D tiskáren jsme nalezli dvojici modelů na Thingiverse (1, 2), které si mohou vytisknout, nejprve je pravděpodobně budou muset trochu upravit podle rozměrů svého monitoru. Fantazii se zde meze nekladou. Šikovný je také stativ v kombinaci s vrchní částí držáku ze selfie tyče.

K online výuce postačí i starší notebook. Jak ho zrychlit?

Mnoho domácností má doma starší notebook, který se už zasekává a pro videohovory se tváří jako nepoužitelný. Častým problémem starších notebooků je využití pomalejších disků. Výměnou klasického HDD za SSD získáte rychlý počítač. Stát vás to bude maximálně několik tisíc Kč za nákup SSD. Výměny se bát nemusíte. Návodů je plný YouTube. Navíc není ani třeba přeinstalovat celý systém a všechna data vám zůstanou.

Obrázek: Webkamery se špatně shánějí: Jak si zdarma vyrobit webkameru z mobilu?

 1. Objednejte si nové SSD (ideálně alespoň ve stejné velikosti jako byl předchozí disk v PC).
 2. Existují i modely s externím rámečkem v balení. Starý disk z notebooku tak můžete používat jako externí disk např. na filmy.
 3. Naklonujte starý disk do nového. Jak přesunout data na SSD jsme pro vás psali v obsáhlém návodu.
 4. Najděte si na YouTube návod, jak rozebrat svůj notebook podle označení modelu. U některých kusů je to jednoduché, jindy je třeba postupovat krok za krokem podle návodu.
 5. Vyměňte disky.
 6. Nyní byste měli mít výrazně rychlejší notebook použitelný pro běžnou práci a výuku online.

Jak lze vidět na příkladech výše, práce z karantény nemusí nutně znamenat mnohatisícové investice. Postačí starší zařízení a trocha kreativity.

21 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Garfield

bohužel u mého androidu to nefunguje .. nedochází k propojení přes wifi i když je stejně nastavená v obou přístrojích

Garfield

Psal jsem,že oba přístroje jsou nastaveny stejně. Hlásí to chybu a žádá změnu portu a připojení.

Ondřej Košťál

Jestli si žádá změnu portu, tak je výchozí port pravděpodobně používán něčím jiným. Zkuste si nějaký port vymyslet a na obou zařízeních nastavit.

Michal

Moc Vám děkuji za tento super tip. Přesně to jsem nyní potřeboval. Zdá se,že to je plně funkční i na Zoomu i na Skypu. Jen musím dávat telefon na ležato což je horší z hlediska uchycení. Nyní bych rád zvedl i rozlišeni, ale v PC mi to nedovolí. Mohl bych… Číst více »

Ondřej Košťál

Rozlišení záleží na rozlišení fotoaparátu mobilu. Otočení je možné jen v placené verzi DroidCam, možná tam je i možnost nastavení rozlišení. Funguje třeba i Jitsi a dalšími.

Milan

Díky za tip , ale jak píše kolega asi to nezvládá PC DuoCore 6M RAM je to pekelně zpomalené, asi by to nestíhala normální webkamera zřejmě je PC už za zenitem. Našel jsem doma starou webkameru od Labtecu , ale ta zase už nejede na Win 10 je to prostě… Číst více »

jitka

Dobrý den, díky za tip, kameru jsem vytvořila ze svého telefonu, všechno šlapalo, po použití jsem telefon odpojila a po znovupřipojení se obraz spojil, ale bohužel ne mikrofon. V okně „Droidcam client“ v počítači mám nastaven jak přenos videa tak audia. Spojení přes USB. Zkusila jsem podle návodu nainstalovat jiný… Číst více »

Ivo

mám dotaz, pokud změním „Ladění USB“ tak se mě telefon odpojí přes kabel od pc. Kamera pak teda jede, ale pouze přes wifi a není úplně ono. mám i placenou verzi, ale pořád stejný problém. Děkuji

Ivo

nainstaloval jsem si ho i tak stejný problém. V režimu ladění usb se mobil neukáže, že je připojen k pc. Mimo tenhle režim zase nelze propojit s programem.

Honza

Dobrý článek. Kamery i mikrofony v monilech jsou většinou mnohem lepší než webkamery. Ještě by mě zajímal námět: je možné pomocí nějaké aplikace video i zvuk z DroidCam nahrávat/ukládat? Např pro vytváření videí na youtube… VLC? OBS? Ve Windows kameře se neobjeví…

jan liska

nejde mi stiahnut aplikaciu droidcam do pc nechapem preco ,ze to neni podporovana aplikacia pre win 10 poratte . alebo ine nastavenie telefonu ak sa to da potrebujem mat kameru pre deti koli skole dakujem

Mirek

Funguje, pouze nedokážu vyřešit to, že na monitoru i účastníkům v Zoomu je obraz zrcadlově otočený. A protože mobilem snímám psaný text, je to opravdu velký problém. Můžete pomoci? A ještě: mobil trvale používá zadní kameru, přepnout na přední nezvládnu.

Ondřej Košťál

Obojí by mělo být v nastavení DroidCam. Alespoň já jsem to tam tuším měl. Jinak ZOOM umí obrátit zrcadlově obraz.

Mirek

Opravdu mi to Zoom obrátil, tak to mám správně. Ale DroidCamu mám verzi zdarma a tak nejde žádné nastavení přední/zadní foto. A ještě jsem zjistil, že fotoaparát ostří ten text na pouhých 10 cm a z větší vzdálenosti už ne. Nenapadá vás řešení?

Igor

Dobrý deň, žiaľ appka DroidCam Tvůrce: Dev47Apps podľa hlásenia nie je kompatibilná s mojím starým smartphonom Samsung Galaxy SII plus s Androidom 4.2.2.(Pravdupovediac normálne Google Play ju ani neponúkol v tomto smartphone.) Skusil som nainštalovať Live Droid, v smartphone sa obraz zobrazuje, ale pripojenie cez browser na danu IP adresu… Číst více »

Ondra

Super, díky za doporučení aplikace. Bohužel v posledním odstavci, kde je návod na klonování klasického disku na SSD, je úplně špatně. Kdo si naklonuje, tak se připraví o kus životnosti disku. Na SSD je vždy potřeba udělat čistou instalaci, Windows k SSD přistupuje jinak, aby prodloužil životnost…..

Obrázek: Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?