Webkamery už se téměř nedají sehnat: Jak si vyrobit webkameru z mobilu?

Jak si vyrobit webkameru? Pokud nemáte webkameru a právě jste zjistili, že obchodě jsou cenově dostupné modely již vyprodané, nemusíte si nutně kupovat drahé kusy. Stačí sáhnout po chytrém telefonu, který se díky speciální aplikaci během chvíle změní ve webkameru. Ve valné většině navíc svojí kvalitou předčí levné modely. 

V českých e-shopech jsou již levné webkamery beznadějně vyprodané. Např. na Alza.cz si webkameru prakticky nekoupíte a situace je stejná i u dalších prodejců typu CZC. Telefon s fotoaparátem má už naštěstí většina z nás a díky tomu máme neustále u sebe prakticky neustále také webkameru. Přinášíme vám návod, jak z mobilu udělat webkameru zdarma a hlavně jednoduše bez složitého nastavování.

Webkamera z mobilního telefonu – co je zapotřebí?

Pro nastavení telefonu tak, aby se choval jako obyčejná webkamera, budete potřebovat několik věcí.

  1. Mobil s Androidem, nebo iOS.
  2. Kabel k PC, nebo Wi-Fi síť.
  3. Počítač s Windows, nebo Linuxem.
Obrázek: Webkamery už se téměř nedají sehnat: Jak si vyrobit webkameru z mobilu?

Mobil dokáže hravě nahradit webkameru.

Čím lepší budete mít fotoaparát v mobilu, tím lepších výsledků dosáhnete. Pravdou je, že průměrný mobil jako webkamera poslouží naprosto spolehlivě. Dnes už telefony mají kvalitní fotoaparáty a často několik kvalitních mikrofonů. Oproti webkameře za pár stovek tak může mobil fungovat i lépe.

Stabilnější a rychlejší je obecně připojení mobilu k počítači po kabelu. Pokud ale máte průměrně rychlou bezdrátovou síť, můžete si vybrat.

Webkamera z mobilu s Androidem

Aplikace pro tvorbu webkamery z mobilních telefonů s Androidem je na trhu dostatek. Vybrali jsme tu, které je zdarma a funguje bez problémů nám i tisícům uživatelů. Stáhnout si ji můžete v obchodě Google Play.

  1. Stáhněte si aplikaci DroidCam do mobilu.
  2. Stáhněte si z oficiálních stránek a nainstalujte aplikaci DroidCam Client do počítače.
  3. V průběhu instalace do PC se objeví výzva k instalaci ovladačů, kterou potvrďte.
  4. Na mobiluj přejděte do nastavení a aktivujte funkci „Ladění USB“. Najdete ji v „Nastavení“ > „Informace o telefonu“, kde se schovává než 5x kliknete na tzv. číslo sestavení. Aktivuje se tím vývojářský mód a položka „Ladění USB“ se objeví vy ji tak budete moci aktivovat.
  5. Na počítači byste měli mít na ploše ikonu aplikace „DroidCam“. Otevřete ji.
  6. Ujistěte se, že jsou obě zařízení na stejné Wi-Fi, případně propojená kabelem. Na počítači opište do nastavení IP adresu telefonu, kterou vám zobrazuje v mobilní aplikaci.
  7. Nyní stačí přepnout na záložku USB, vybrat zda chcete přenášet z mobilu i zvuk a spusťte přenos kliknutím na tlačítko „Start“.

Obrázek: Webkamery už se téměř nedají sehnat: Jak si vyrobit webkameru z mobilu?

V aplikaci po provedení kroků uvidíte obraz sebe sama. To by příliš užitečné nebylo, pokud by to nefungovalo i v aplikacích typu Zoom a Skype. V těch se díky nainstalovanému ovladači telefon objeví jako připojená kamera. Vy tak můžete spustit videohovor a je to. Právě jste si nastavili webkameru k počítači zcela zdarma.

V nastavení mobilní aplikace můžete v „Settings“ > „Camera“ vybrat, zda bude použita přední (front), nebo zadní (back) kamera. Obecně platí, že zadní kamera bývá na telefonech znatelně lepší.

Webkamera z iPhonu

Ačkoliv jsou podobné kutilské vychytávky s iPhonem většinou složitější, i zde je použití mobilu jakožto webkamery možné. Pomůže vám s tím aplikace EpocCam Webcam, která je k dispozici zdarma pro iPhone a použít lze také iPad.

EpocCam funguje podobně jako výše zmíněné aplikace. Nainstalujete si aplikaci do počítače, aplikaci do telefonu, propojíte je ke stejné Wi-Fi nebo prostřednictvím USB a v počítači se bude připojený iPhone chovat jako webkamera. K dispozici je na oficiálních stránkách verze pro Windows i Mac.

Jak přichytit mobil na monitor?

Telefon můžete opřít o monitor a v případě vypodložit čímkoliv, co vám přijde pod ruku. Ideální je také umístění do stojánku na stůl. Pokud však chcete mít pohled ze stejného úhlu, jako bývá webkamera, bude nejlepší uchycení k rámečku monitoru (přeci jen je nejlepší, když je úhel na videu co nejvíce podobný konverzaci z očí do očí).

Pro majitele 3D tiskáren jsme nalezli dvojici modelů na Thingiverse (1, 2), které si mohou vytisknout, nejprve je pravděpodobně budou muset trochu upravit podle rozměrů svého monitoru. Fantazii se zde meze nekladou. Šikovný je také stativ v kombinaci s vrchní částí držáku ze selfie tyče.

avatar
8 Vlákna diskuze
9 Vláken s odpovědí
1 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
10 Autoři komentářů
MirekOndřej Košťáljan liskaHonzaIvo Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Garfield
Čtenář
Garfield

bohužel u mého androidu to nefunguje .. nedochází k propojení přes wifi i když je stejně nastavená v obou přístrojích

Michal
Čtenář
Michal

Moc Vám děkuji za tento super tip. Přesně to jsem nyní potřeboval. Zdá se,že to je plně funkční i na Zoomu i na Skypu. Jen musím dávat telefon na ležato což je horší z hlediska uchycení. Nyní bych rád zvedl i rozlišeni, ale v PC mi to nedovolí. Mohl bych… Číst více »

Ondřej Košťál
Redakce

Rozlišení záleží na rozlišení fotoaparátu mobilu. Otočení je možné jen v placené verzi DroidCam, možná tam je i možnost nastavení rozlišení. Funguje třeba i Jitsi a dalšími.

Milan
Čtenář
Milan

Díky za tip , ale jak píše kolega asi to nezvládá PC DuoCore 6M RAM je to pekelně zpomalené, asi by to nestíhala normální webkamera zřejmě je PC už za zenitem. Našel jsem doma starou webkameru od Labtecu , ale ta zase už nejede na Win 10 je to prostě… Číst více »

jitka
Čtenář
jitka

Dobrý den, díky za tip, kameru jsem vytvořila ze svého telefonu, všechno šlapalo, po použití jsem telefon odpojila a po znovupřipojení se obraz spojil, ale bohužel ne mikrofon. V okně „Droidcam client“ v počítači mám nastaven jak přenos videa tak audia. Spojení přes USB. Zkusila jsem podle návodu nainstalovat jiný… Číst více »

Ivo
Čtenář
Ivo

mám dotaz, pokud změním „Ladění USB“ tak se mě telefon odpojí přes kabel od pc. Kamera pak teda jede, ale pouze přes wifi a není úplně ono. mám i placenou verzi, ale pořád stejný problém. Děkuji

Honza
Čtenář
Honza

Dobrý článek. Kamery i mikrofony v monilech jsou většinou mnohem lepší než webkamery. Ještě by mě zajímal námět: je možné pomocí nějaké aplikace video i zvuk z DroidCam nahrávat/ukládat? Např pro vytváření videí na youtube… VLC? OBS? Ve Windows kameře se neobjeví…

jan liska
Čtenář
jan liska

nejde mi stiahnut aplikaciu droidcam do pc nechapem preco ,ze to neni podporovana aplikacia pre win 10 poratte . alebo ine nastavenie telefonu ak sa to da potrebujem mat kameru pre deti koli skole dakujem

Mirek
Čtenář
Mirek

Funguje, pouze nedokážu vyřešit to, že na monitoru i účastníkům v Zoomu je obraz zrcadlově otočený. A protože mobilem snímám psaný text, je to opravdu velký problém. Můžete pomoci? A ještě: mobil trvale používá zadní kameru, přepnout na přední nezvládnu.

Ondřej Košťál
Redakce

Obojí by mělo být v nastavení DroidCam. Alespoň já jsem to tam tuším měl. Jinak ZOOM umí obrátit zrcadlově obraz.

Mirek
Čtenář
Mirek

Opravdu mi to Zoom obrátil, tak to mám správně. Ale DroidCamu mám verzi zdarma a tak nejde žádné nastavení přední/zadní foto. A ještě jsem zjistil, že fotoaparát ostří ten text na pouhých 10 cm a z větší vzdálenosti už ne. Nenapadá vás řešení?

Obrázek: Velká Británie obrací o 180 stupňů, Huawei k 5G sítím vůbec nepustí
Velká Británie obrací o 180 stupňů, Huawei k 5G sítím vůbec nepustí
Obrázek: Budoucnost práce podle Facebooku
Budoucnost práce podle Facebooku
Obrázek: Microsoft Solitaire slaví 30 let: Měsíčně ho stále hraje 35 milionů lidí
Microsoft Solitaire slaví 30 let: Měsíčně ho stále hraje 35 milionů lidí
Obrázek: Wi-Fi sítě jsou přetížené, zapojeno je příliš mnoho zařízení. Jak si doma zlepšit stabilitu připojení k internetu?
Wi-Fi sítě jsou přetížené, zapojeno je příliš mnoho zařízení. Jak si doma zlepšit stabilitu připojení k internetu?
Obrázek: Wi-Fi sítě jsou přetížené, zapojeno je příliš mnoho zařízení. Jak si doma zlepšit stabilitu připojení k internetu?
Wi-Fi sítě jsou přetížené, zapojeno je příliš mnoho zařízení. Jak si doma zlepšit stabilitu připojení k internetu?
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 10?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 10?
Obrázek: Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo ho darujte
Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo ho darujte
Obrázek: Webkamery už se téměř nedají sehnat: Jak si vyrobit webkameru z mobilu?
Webkamery už se téměř nedají sehnat: Jak si vyrobit webkameru z mobilu?
Obrázek: Neplaťte tisíce za kancelářský balík Office: Jaké jsou nejlepší alternativy Wordu a Excelu zdarma?
Neplaťte tisíce za kancelářský balík Office: Jaké jsou nejlepší alternativy Wordu a Excelu zdarma?

Jak získat kancelářský balík ve stylu Microsoft Office zdarma? Licence není nikterak levná a v současné situaci je každá koruna...

Zavřít