Ohýbatelné displeje a 5G čipy. Jsme už unavení z klasických smartphonů nebo není, jak je více zlepšovat?

V dnešním komentáři se zaměříme blíže na dění na letošním veletrhu MWC 2019 v Barceloně. V mnohém totiž ukázal, jak moc je trh přesycený.

Že prodeje vlajkových lodí nejsou takové, jaké by si výrobci představovali, je známá věc; lákají spíše chytré telefony střední kategorie, z nichž prodejci nemají zdaleka tak příjemné marže. Vysoká konkurence tomu určitě nepřispívá, ale ty pravé, skryté důvody, bude nutné hledat jinde.

Apple neoznámil výsledky, které by jeho akcionáře potěšily, ale ideálním finančním závěrům se netěšila žádná z tradičních velkých společností, které se na chytré mobily specializují; určitou výjimku snad tvoří čínské značky, podpořené nebývalým nárůstem prodejů.

Důvodem je řada faktorů, které však souvisí s jedním prostým faktem: trh dospěl.

Obrázek: Ohýbatelné displeje a 5G čipy. Jsme už unavení z klasických smartphonů nebo není, jak je více zlepšovat?

Hodně muziky za málo peněz

Děje se to, co už řadu let provází stolní počítače. Pro nenáročné uživatele jsou současné smartphony naprosto dostačující. Za pár tisíc lze koupit slušný smartphone, a za nějakých 8 000 je možné sehnat rychlý, praktický, dobře promyšlený chytrý telefon s hezkým, elegantním designem a všemi funkcemi, které si průměrný uživatel může přát. Stále ještě jsou technologie, které se do střední třídy teprve dostávají a není ještě standardem – ahoj, bezdrátové nabíjení – ale to je jen otázkou času.

To není to jediné – chybí také určité lákadlo, proč si vůbec nový smartphone pořídit. Dříve šlo mimo jiné o zvyšování výkonu. Každoroční nárůst síly smartphonu byl znatelný, a to ještě částečně pravdou zůstává; ovšem na běžné použití je dnes i Android dostatečně rychlý a plynulý na zařízeních za pár tisíc.

Ani nutnost pravidelné obnovy zařízení už není tak palčivá. Mobil s Androidem střední třídy zvládne často běžet celé týdny bez nutnosti restartu a znatelného zpomalení systému; samotné smartphony jsou navíc dosti odolné, i vlivem zvýšení výrobní kvality. Plast už dnes hraje prim spíše v té nejnižší třídě.

Obrázek: Ohýbatelné displeje a 5G čipy. Jsme už unavení z klasických smartphonů nebo není, jak je více zlepšovat?

Honor 10 Lite postačí skoro na všechno, jeho cena přitom nepřesáhne 6 tisíc korun.

Ale ještě zpět ke zmiňovaným „lákadlům“. Chybí radikální inovace, něco, co by proměnilo tvář chytrých telefonů. Displeje přes celé tělo mobilu byly důvodem, které přiměl mnohé uživatele k přechodu na nový model smartphonu, ale podstatný je třeba i USB-C konektor nebo zmíněné bezdrátové nabíjení; roli může hrát i design, což je jednoznačně slabé místo současných chytrých telefonů. Vypadají totiž leckdy na chlup stejně; generaci smartphonů střední třídy z minulého roku s displejem přes celé tělo jde někdy rozeznat jen podle loga a toho, kde mají výřez (notch), a někdy snad vůbec.

Kam zmizely inovace?

Při pohledu na letošní MWC tak pozornému divákovi zatrnulo. Co byly největší oznámení: 5G čipy a ohýbatelné displeje.

Nejprve 5G čipy: To je sice hezká věc, ale k čemu nám budou? Ještě mnoho měsíců úplně k ničemu, a až bude infrastruktura konečně na světě, o žádnou revoluci nepůjde – zkrátka „jen“ rychlejší a stabilnější připojení k internetu. Přenášená data, není-li uživatel na Wi-Fi či jiných způsobech připojení, stejně omezují ceny mobilních dat poskytovaných operátorem, což zůstane těžko řešitelným problémem. Vznikne navíc ironická situace: budeme mít 5G smartphony dříve, než bude vůbce síť v praxi rozšířená.

Obrázek: Ohýbatelné displeje a 5G čipy. Jsme už unavení z klasických smartphonů nebo není, jak je více zlepšovat?

Ohýbatelný displej smartphonu Samsung

A ohýbatelné displeje (nebo skládací smartphony)? Jistě, to je krásný kus inovace, nesmírně fascinující novinka a potenciálně radikální proměna zacházení se smartphonem. Vůči tomu nelze mít námitky a sám se těším, jak se mladičká technologie vyvine. Jenže opět, praktická implementace tak, aby dané zařízení bylo praktické, pohodlné a užitečné, ještě potrvá. Je jedno, že model kupříkladu od Royole už je na světě: kompromisů je spousta. Je také nutné pořádně se nad smyslem dvou displejů a jejich faktické potřebnosti zamyslet. Kdo je cílová skupina? Jaký je smysl? Jak zajistit, aby se otočný kloub rychle neopotřeboval a telefon šel pohodlně nosit v kapse? Spousta otázek, které současné prototypy neřeší.

U 5G i u ohýbatelných displejů platí, že jde o technologie budoucnosti. Současnost očividně moc netáhne, a přestože nějaké extrémní propady prodejů očekávat ještě nelze, tak pokud výrobci nenaleznou zase novou velkou inovaci, bude čerstvě dospělý, přesycený trh ve velkých problémech – podobných, v jakých už roky kolísá PC trh. Míra zlepšení se i vlivem konce Moorova zákona bude snižovat, půjde spíše o dílčí pokroky a prodejci nyní musí pečlivě přemýšlet nad tím, jak zákazníka zaujmout, zachytit, udržet a nepustit.

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
this0ne

Ony hlavne ty high end zarizeni nenabizeji nic navic ve srovnani s nejakym cinanem za 100$.

Obrázek: Video z Marsu: Vozítko Perseverance díky Auto-Nav nepotřebuje řízení ze Země
Video z Marsu: Vozítko Perseverance díky Auto-Nav nepotřebuje řízení ze Země
Obrázek: Agrovoltaika: Pěstování pod solárními panely má řadu výhod
Agrovoltaika: Pěstování pod solárními panely má řadu výhod
Obrázek: Megakometa v roce 2031 proletí ve vzdálenosti Saturnu, viditelná však nebude
Megakometa v roce 2031 proletí ve vzdálenosti Saturnu, viditelná však nebude
Obrázek: Rychlý a neomezený internet v letadlech? SpaceX jedná s aerolinkami o Starlinku
Rychlý a neomezený internet v letadlech? SpaceX jedná s aerolinkami o Starlinku
Obrázek: Jak snadno stáhnout aplikace do mobilu Huawei? Je to čím dál jednodušší
Jak snadno stáhnout aplikace do mobilu Huawei? Je to čím dál jednodušší
Obrázek: Tip z Microsoftu: Jak nainstalovat Windows 11 na PC s nepodporovaným procesorem?
Tip z Microsoftu: Jak nainstalovat Windows 11 na PC s nepodporovaným procesorem?
Obrázek: Jak se připojit k blokovaným zahraničním službám a obsahu? Pomůže VPN
Jak se připojit k blokovaným zahraničním službám a obsahu? Pomůže VPN
Obrázek: YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček
YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček