Jsme národ pumpičkářů: Rekola hlásí rekordní zimu a chystají novinky

Sdílená kola Rekola zažila tento rok mimořádný zájem i v chladných měsících. Počet jízd od ledna do února vzrostl oproti loňsku o více než třetinu a registrací dokonce o 86 %. Pro letošní sezonu plánují Rekola řadu vylepšení, která mají sdílenou jízdu na kole více zpřístupnit.

Růžová sdílená kola Rekola v uplynulé zimě zaznamenala rekordní počty jízd i nových uživatelů. Podle zakladatele a CEO společnosti Vítka Ježka k tomu přispělo jak teplé počasí, tak proměna uživatelského chování směrem k celoročnímu využívání kol. Od ledna do února najezdili lidé na Rekolech 133 tisíc jízd, což představuje meziroční nárůst o 36 %. Ještě výraznější byl přírůstek nových registrací – těch bylo přes 6 tisíc, meziročně o 86 % více.

Jsou Češi národ pumpičkářů?

V Praze, Prostějově a Bratislavě patřila růžová Rekola i v zimě k častému způsobu dopravy. Počet kol z důvodu vyššího zájmu v ulicích navýšili oproti předchozí sezoně o více než 600 kusů na 2 014.

Obrázek: Jsme národ pumpičkářů: Rekola hlásí rekordní zimu a chystají novinky

Po Praze na kole a zdarma? S Lítačkou je to možné. Foto: Se souhlasem Rekola

Provoz během zimy má svá specifika – některá okrajová stanoviště se uzavírají, kola se servisují více na dílně. Potíže občas působí dobíjení digitálních zámků, kdy solární panely pokryté sněhem nestačí. I přesto průměrná délka zimní jízdy dosáhla téměř 12 minut.

Velmi často nás naši uživatelé používají jako dopravu na poslední chvíli domů, do práce, na schůzku nebo na oběd v kombinaci s městskou dopravou. Nejvytíženější hodiny jsou v ranní špičce mezi sedmou a devátou hodinou a v odpolední mezi patnáctou a osmnáctou hodinou. Průměrná délka zimní jízdy byla 11,9 minut, tedy o čtyři minuty kratší než v létě. V Praze jsou za tuto dobu lidé schopni přejet například z Národní třídy na Křižíkovu nebo z Můstku do Holešovické tržnice,“ dodává Ježek.

V Praze usnadňuje jízdu na sdílených kolech i možnost využití dvou jízd denně na 15 minut zdarma prostřednictvím Lítačky. Tu si na účet přidalo během zimy téměř 900 uživatelů, kteří se přidali k více než 60 tisícům aktivních uživatelů s Lítačkou.

Jízdy zdarma jako hlavní lákadlo

Pozadu nezůstala ani ostatní města, kde Rekola doplňují síť veřejné dopravy. Například obyvatelé Brna mohou jezdit dvakrát denně na 30 minut zdarma, v Prostějově a Krnově mohou všechny jízdy spojit do 30 minut zdarma. Jízda na sdílených kolech je v Prostějově natolik populární, že původní domluvu s městem, kdy bikesharing fungoval v ulicích jen deset měsíců v roce kromě ledna a února, se město rozhodlo změnit na celoroční spolupráci. Prostějov se díky tomu řadí na druhou příčku měst v počtu zimních jízd. Velké množství uživatelů také používá zaměstnaneckou MultiSportku, která proplácí 2 jízdy denně na 60 minut i s návštěvou jiného sportoviště.

Obrázek: Jsme národ pumpičkářů: Rekola hlásí rekordní zimu a chystají novinky

Zima byla mírnější a přispěla tak k úspěchu sdílených kol. Foto: Se souhlasem Rekola

Pro letošek chystají Rekola vedle další expanze řadu novinek. Nejvýraznější změnou bude přidání držáků na mobilní telefony na všechna kola v Praze, které mají usnadnit navigaci v ulicích. „Spousta žen také nemá kam dát za jízdy telefon, což může být jedna z překážek,“ vysvětluje Ježek s tím, že postupně pracují i na lepším značení parkovacích stanovišť.

Rostoucí zájem o bikesharing v zimě dokládá, že lidé postupně opouštějí předsudky o jízdě na kole za nepříznivého počasí. Růžová Rekola se v ulicích stávají celoročním fenoménem a pro dopravu ve městě je to podle nás jedině dobře.

Zdroj: TZ Rekola

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024