Far Cry 5: Hra plná stereotypních předsudků

Jak jsme vás informovali v recenzi na nově vydanou hru, ve Far Cry 5 jde o vybudování odboje proti křesťanské, apokalyptické sektě. Ale v některých ohledech jde hra do extrémů (text je autorským komentářem a může obsahovat spoilery).

Osobně jsem si při hraní několikrát říkal, že stejně jako Eden´s gate mohl své přívržence získávat Islámský stát. V pozdějších fázích jsem si říkal, že dokonce nějakým podobným způsobem mohl i fungovat, ale s jedním velkým ALE! Ve Far Cry 5 se uvnitř podrobeného území tvoří odboj, pomyslní partyzáni, o jejichž případné existenci např. na území Sýrie prakticky nikdo z českých novinářů nepsal.

Kritika náboženství a kontroverzní vnímání historie

Far Cry 5 je tak prošpikované stereotypními předsudky. Tím nejevidentnějším je skutečnost, že vám hra neustále předhazuje, jak je náboženství špatné, z kontextu lze vycítit, že zejména to křesťanské. Ubisoft má dlouhodobě dost kontroverzní vnímání historie a náboženství obecně, stačí si vzpomenout na Assassin´s Creed. Hra od prvního momentu až do toho posledního křičí: „Náboženství je zlo a zkáza!“ Nikdo mi nevysvětlí, proč tvůrci zvolili pro sektu prostředí křesťanské, místo toho, aby vybrali něco skutečnějšího, třeba právě radikální Islám.

Dalším stereotypem je, že všichni hippies jsou beznadějní feťáci, kteří se vždy nakonec utopí v drogách, až jsou z nich nepřemýšlející zombie. A tak se vnucuje představa, že na straně těch „hodných“ bojují praví, američtí venkovani a nikdo jiný. Ti jsou samozřejmě až přehnaně militantní, téměř fanaticky posedlí právem vlastnit zbraň. Hra je vykresluje skutečně se vším všudy, tak, aby vyhovovali vžité představě o voličích republikánů.

Černoši v Kingdom Come chybí, ve Far Cry 5 je jich prý pro změnu málo

Posledním patrným předsudkem je role postav Afroameričanů. Pokud si Američané stěžovali, že v české hře z období českého středověku Kingdom Come nejsou černoši, nepochválí ani Far Cry 5. Tam jsou všeho všudy Afroameričané tři. Jeden „hodný“ militantní kněz s brokovnicí, který nejde pro kulku daleko, dalším je US Marshal, který velice ochotně podlehne drogovému rauši, kvůli kterému nakonec i zradí a třetí je Afroameričanka, která na všechny strany plive drsňácké, až „velkohubé“ řeči. To poslední mají ostatně všechny tři černošské postavy společné.

Rád bych věřil, že tvůrci hry snad k používání těchto stereotypů sahají kvůli kritice společnosti, ne úplně nepodobné humoru South Parku. Přes to všechno je Far Cry 5 zábavná a dobrá hra. Žádné nové mechanismy tu sice nejsou, ale času u této hry strávíte i tak víc než dost.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Honimír
Čtenář
Honimír

No, tak tvoje starosti bych chtěl mít. Je to Far Cry, tj. vyhrocená, hloupá, akční hra, která má být hlavně jednoduše zábavná. Pokud chceš opus na korektnost a rovnoprávnost, tak to se budeš muset podívat po něčem jiným a ne si ho honit u videohry doma u mamky na gauči.

Jakub Weigl
Čtenář
Jakub Weigl

Podoba komentáře vypovídá spíš něco o tobě, než o mě. Nehledě na to, že text můze mít i něco tzv. mezi řádky, bohužel Honimíre, tobě asi tyto spojitosti unikají. Spíš bych chtěl já mít tvoje starosti, když nevíš co s časem a čteš věci, které tě tolik znechucují 🙂

Radek P
Čtenář
Radek P

No hloupý jsi spíše ty 😀

Radek P
Čtenář
Radek P

Tento článek je úplně k hovnu. Ten kdo to psal se v té hře vůbec neorientuje. Je to příběh o sektě, která překrucuje to co je napsáno v bibli a využívá jen to co se jí hodí. V tom příběhu i jasně říkají, že využívá slov v bibli a podává je tím způsobem že on je ten následovník

Jakub Weigl
Čtenář
Jakub Weigl

Autor tohoto komentare by si mel otevrit slovnik a najit si vyznam slova sekta…

Radek P
Čtenář
Radek P

Pro jistotu jsem si to našel na více stránkách na internetu a je to přesně to co jsem si myslel před tím takže ze mě nedělej idiota 😀 to co jsem napsal je pravda tu hru mam téměř dohranou. Pokud jde o černé je jich tam víc než dost. Až na to, že ne v těch hlavních rolích. Nejdříve u mého komentáře píšeš, že nevím co to znamená slovo sekta a v jiném komentáři píšeš, že je to sekta 😀 Miluji vysokoškoláky 😀 😀 😀 neskuteční inteligenti a na jednoduché věci totální idioti 😀

Jakub Weigl
Čtenář
Jakub Weigl

Omg ty asi neumis cist, v tom komentari neni napsano, ze je to sekta? A sekty proste vykladaji napt. Bibli podle toho, jak chteji… tudiz rozepisovat to muze chtit jen idiot…

Radek P
Čtenář
Radek P

Na hře mě štve, že tam není minimapa v pravém dolním rohu jako v minulých dílech. Dále lov. Je hezké že nyní můžeme i rybařit, ALE!!!!!!! v tomto díle už nemůžeme vylepšovat věci, což mě dost štve a věřím, že nejsem jediný. Naopak paráda je, že si nyní můžu i zalétat a dále taky kupovat jak auta, čtyřkolky, lodě tak i trucky a letadla. Na postavě můžeme měnit oblečení a je toho docela dost včetně nových pomocníků. Já osobně požívám psa. Všechny nepřátele v okolí nasvítí a člověk se lépe orientuje. Co mě nejvíce překvapilo je to kolik nepřátel tam… Číst vice »

karlos
Čtenář
karlos

Upřímně, kdo se opravdu zabejvá tím jaká víra je v takovéto hře použita, nebo jaká rasa. Mě je u týhle hry jedno jestli sejmu rákosníka, negra, bělocha, ženskou, nebo vyhulenýho hipíka, křesťana, žida, muslima, nebo budhystu. Chci si užít příběh a hratelnost a na ostatní seru.
Už to, že si idioti v americe stěžují, že v Kingdom Come nejsou negři, vypovýdá o jejich mentalitě.

Jakub Weigl
Čtenář
Jakub Weigl

Osobně si myslím, že to důležité je, neboť se hra dostane samozřejmě i mezi mladé lidi pod 15 let, které může stále prakticky jakékoliv médium (např. hry) ovlivnit v náhledu na svět. Osobně mám několik stereotypních názorů, komentář je ostatně osobní názor a mým názorem na Far Cry 5 je, že je to fajn hra, ale výrazně a zbytečně zaměřená proti křesťanství (ne proti katolíkům, ty ať jdou klidně kam chtějí). Ok, ve hře je to sekta, a každá křesťanská frakce a má trochu jiný výklad Bible, ale to neznamená, že právě takovouto hrou, kterou já osobně beru jako zábavu,… Číst vice »

Robert
Čtenář
Robert

„Nikdo mi nevysvětlí, proč tvůrci zvolili pro sektu prostředí křesťanské, místo toho, aby vybrali něco skutečnějšího, třeba právě radikální Islám.“ A v tomto bode sa šeredne mýlite: https://en.wikipedia.org/wiki/Christian_terrorism#United_States prípadne https://books.google.cz/books?id=_J5skRHPCVcC&redir_esc=y Radikálny Islam bol už stvárnený v toľkých hrách, až je to ohrané (spomeňme si len veľké tituly ako Command and Conquer: Generals, Call of Duty: Modern Warfare) viac tu: https://venturebeat.com/2016/03/28/how-the-west-fails-to-represent-muslims-correctly-in-video-games/ FarCry 5 sa konečne snaží ukázať, že náboženský fundamentalizmus a fanatizmus nie sú problémom výlučne Islamu, ale že samotné USA majú bohatú históriu (aj súčasnosť) plnú takýchto církvičiek – keďže protestanti nemajú centrálnu autoritu, to, čo by sme v katolíckom… Číst vice »

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Známe jméno kryptoměny Facebooku: Libra vyjde v roce 2020
Miniaturní japonský notebook se vejde do dlaně, výkonem překoná běžný počítač
Infrastruktura a průmysl pod útokem: Hackeři oťukávají bezpečnost továren a elektráren
Far Cry 5 je plné akce: Svět s nádhernou grafikou přináší moře zábavy

Dlouho očekávaný Far Cry 5 konečně míří k hráčům! Hope Country v americkém státu Montana je kraj, který téměř kompletně ovládla...

Zavřít