Far Cry 5: Hra plná stereotypních předsudků

Jak jsme vás informovali v recenzi na nově vydanou hru, ve Far Cry 5 jde o vybudování odboje proti křesťanské, apokalyptické sektě. Ale v některých ohledech jde hra do extrémů (text je autorským komentářem a může obsahovat spoilery).

Osobně jsem si při hraní několikrát říkal, že stejně jako Eden´s gate mohl své přívržence získávat Islámský stát. V pozdějších fázích jsem si říkal, že dokonce nějakým podobným způsobem mohl i fungovat, ale s jedním velkým ALE! Ve Far Cry 5 se uvnitř podrobeného území tvoří odboj, pomyslní partyzáni, o jejichž případné existenci např. na území Sýrie prakticky nikdo z českých novinářů nepsal.

Obrázek: Far Cry 5: Hra plná stereotypních předsudků

Kritika náboženství a kontroverzní vnímání historie

Far Cry 5 je tak prošpikované stereotypními předsudky. Tím nejevidentnějším je skutečnost, že vám hra neustále předhazuje, jak je náboženství špatné, z kontextu lze vycítit, že zejména to křesťanské. Ubisoft má dlouhodobě dost kontroverzní vnímání historie a náboženství obecně, stačí si vzpomenout na Assassin´s Creed. Hra od prvního momentu až do toho posledního křičí: „Náboženství je zlo a zkáza!“ Nikdo mi nevysvětlí, proč tvůrci zvolili pro sektu prostředí křesťanské, místo toho, aby vybrali něco skutečnějšího, třeba právě radikální Islám.

Dalším stereotypem je, že všichni hippies jsou beznadějní feťáci, kteří se vždy nakonec utopí v drogách, až jsou z nich nepřemýšlející zombie. A tak se vnucuje představa, že na straně těch „hodných“ bojují praví, američtí venkovani a nikdo jiný. Ti jsou samozřejmě až přehnaně militantní, téměř fanaticky posedlí právem vlastnit zbraň. Hra je vykresluje skutečně se vším všudy, tak, aby vyhovovali vžité představě o voličích republikánů.

Černoši v Kingdom Come chybí, ve Far Cry 5 je jich prý pro změnu málo

Posledním patrným předsudkem je role postav Afroameričanů. Pokud si Američané stěžovali, že v české hře z období českého středověku Kingdom Come nejsou černoši, nepochválí ani Far Cry 5. Tam jsou všeho všudy Afroameričané tři. Jeden „hodný“ militantní kněz s brokovnicí, který nejde pro kulku daleko, dalším je US Marshal, který velice ochotně podlehne drogovému rauši, kvůli kterému nakonec i zradí a třetí je Afroameričanka, která na všechny strany plive drsňácké, až „velkohubé“ řeči. To poslední mají ostatně všechny tři černošské postavy společné.

Obrázek: Far Cry 5: Hra plná stereotypních předsudků

Rád bych věřil, že tvůrci hry snad k používání těchto stereotypů sahají kvůli kritice společnosti, ne úplně nepodobné humoru South Parku. Přes to všechno je Far Cry 5 zábavná a dobrá hra. Žádné nové mechanismy tu sice nejsou, ale času u této hry strávíte i tak víc než dost.

11 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honimír

No, tak tvoje starosti bych chtěl mít. Je to Far Cry, tj. vyhrocená, hloupá, akční hra, která má být hlavně jednoduše zábavná. Pokud chceš opus na korektnost a rovnoprávnost, tak to se budeš muset podívat po něčem jiným a ne si ho honit u videohry doma u mamky na gauči.

Jakub Weigl

Podoba komentáře vypovídá spíš něco o tobě, než o mě. Nehledě na to, že text můze mít i něco tzv. mezi řádky, bohužel Honimíre, tobě asi tyto spojitosti unikají. Spíš bych chtěl já mít tvoje starosti, když nevíš co s časem a čteš věci, které tě tolik znechucují 🙂

Radek P

No hloupý jsi spíše ty 😀

Radek P

Tento článek je úplně k hovnu. Ten kdo to psal se v té hře vůbec neorientuje. Je to příběh o sektě, která překrucuje to co je napsáno v bibli a využívá jen to co se jí hodí. V tom příběhu i jasně říkají, že využívá slov v bibli a podává… Číst více »

Jakub Weigl

Autor tohoto komentare by si mel otevrit slovnik a najit si vyznam slova sekta…

Radek P

Pro jistotu jsem si to našel na více stránkách na internetu a je to přesně to co jsem si myslel před tím takže ze mě nedělej idiota 😀 to co jsem napsal je pravda tu hru mam téměř dohranou. Pokud jde o černé je jich tam víc než dost. Až… Číst více »

Jakub Weigl

Omg ty asi neumis cist, v tom komentari neni napsano, ze je to sekta? A sekty proste vykladaji napt. Bibli podle toho, jak chteji… tudiz rozepisovat to muze chtit jen idiot…

Radek P

Na hře mě štve, že tam není minimapa v pravém dolním rohu jako v minulých dílech. Dále lov. Je hezké že nyní můžeme i rybařit, ALE!!!!!!! v tomto díle už nemůžeme vylepšovat věci, což mě dost štve a věřím, že nejsem jediný. Naopak paráda je, že si nyní můžu i… Číst více »

karlos

Upřímně, kdo se opravdu zabejvá tím jaká víra je v takovéto hře použita, nebo jaká rasa. Mě je u týhle hry jedno jestli sejmu rákosníka, negra, bělocha, ženskou, nebo vyhulenýho hipíka, křesťana, žida, muslima, nebo budhystu. Chci si užít příběh a hratelnost a na ostatní seru. Už to, že si… Číst více »

Jakub Weigl

Osobně si myslím, že to důležité je, neboť se hra dostane samozřejmě i mezi mladé lidi pod 15 let, které může stále prakticky jakékoliv médium (např. hry) ovlivnit v náhledu na svět. Osobně mám několik stereotypních názorů, komentář je ostatně osobní názor a mým názorem na Far Cry 5 je,… Číst více »

Robert

„Nikdo mi nevysvětlí, proč tvůrci zvolili pro sektu prostředí křesťanské, místo toho, aby vybrali něco skutečnějšího, třeba právě radikální Islám.“ A v tomto bode sa šeredne mýlite: https://en.wikipedia.org/wiki/Christian_terrorism#United_States prípadne https://books.google.cz/books?id=_J5skRHPCVcC&redir_esc=y Radikálny Islam bol už stvárnený v toľkých hrách, až je to ohrané (spomeňme si len veľké tituly ako Command and… Číst více »

Obrázek: NASA Ingenuity přepisuje historii: Vrtulník poprvé vzlétl na jiné planetě
NASA Ingenuity přepisuje historii: Vrtulník poprvé vzlétl na jiné planetě
Obrázek: New Horizons v temném vesmíru spatřila Voyager 1
New Horizons v temném vesmíru spatřila Voyager 1
Obrázek: Předplatné videoher: Která služba je tou nejlepší?
Předplatné videoher: Která služba je tou nejlepší?
Obrázek: Návrat k normálu? Veletrh IFA 2021 bude v Berlíně skutečně naživo, pandemii navzdory
Návrat k normálu? Veletrh IFA 2021 bude v Berlíně skutečně naživo, pandemii navzdory
Obrázek: Repasované počítače jsou výhodnou alternativou: Kdy se vyplatí a podle čeho vybírat?
Repasované počítače jsou výhodnou alternativou: Kdy se vyplatí a podle čeho vybírat?
Obrázek: Podvodníci volají z čísel českých bank a kradou z účtů statisíce: Jak poznat nebezpečný podvod?
Podvodníci volají z čísel českých bank a kradou z účtů statisíce: Jak poznat nebezpečný podvod?
Obrázek: Čeští politici neumí rozbalit ZIP archiv. Co to je a jak si poradit?
Čeští politici neumí rozbalit ZIP archiv. Co to je a jak si poradit?
Obrázek: Uniklé e-maily a telefonní čísla z Facebooku: Co radí odborníci z antivirových firem?
Uniklé e-maily a telefonní čísla z Facebooku: Co radí odborníci z antivirových firem?
Obrázek: Far Cry 5 je plné akce: Svět s nádhernou grafikou přináší moře zábavy
Far Cry 5 je plné akce: Svět s nádhernou grafikou přináší moře zábavy

Dlouho očekávaný Far Cry 5 konečně míří k hráčům! Hope Country v americkém státu Montana je kraj, který téměř kompletně ovládla...

Zavřít