Miliardový byznys, který nakousnuté jablko v Číně má, je pro firmu velmi důležitý, obzvláště v současné nejisté době.
Je to už nějakou dobu, kdy proti Googlu rebelovali vlastní zaměstnanci kvůli plánům na projekt Dragonfly, čínské variantě vyhledávače, který by sloužil zájmům země.
Nyní se zdá, že Apple odstranil možnost u své klávesnice zvolit ikonku tchaj-wanské vlaječky, a to i v regionech Hongkong a Macao, které se těší zvýšenému stupni autonomie a kde byla možnost emoji využívat.
Mezi penězmi a etikou
Může se zdát, že jde o zcela nepodstatnou věc, která se nikoho reálně nedotkne, ale globální politická situace napovídá, že jde o něco většího – drobný ústupek zemi, proti které sice vláda USA aktivně brojí v celní válce, nicméně pro americké korporace zůstává neopomenutelnou a klíčovou. A pro zachování byznysu zde budou mnohé z nich ochotné udělat vůči komunistické vládě ústupky.
Tím nelze říct, že by Apple byl na Číně zcela závislý. Dodavatel Foxconn by byl schopen přesunout výrobu iPhonů mimo zemi, ale ztráta zisků by byla vysoká. Krok Applu tak zdůrazňuje komplikovaný vztah, který americké firmy k asijské velmoci chovají.
Změna implementovaná pomocí softwarové aktualizace přichází nedlouho po vydání iOS 13.
Není to poprvé, kdy čínské kroky Applu vyvolávají kontroverzní reakce. Dříve v tomto týdnu povolil Apple na svém App Storu aplikaci, která monitoruje pohyb policistů v Hongkongu – v tomto případě ale naopak čelil kritice vládního plátku Číny.
Byznys nad byznys
Activison-Blizzard kupříkladu zase dal ban profesionálnímu hráči karetní sběratelské hry Hearthstone, a to údajně proto, že vyjádřil podporu protestům v Hongkongu.
Americké společnosti tak stojí mezi dvěma světy: Na jednu stranu jsou v USA, jejíž vztahy s Čínou jsou nyní na bodu mrazu, ale z jiné stránky pohledu zase mají v Číně obrovský potenciální trh a často už velký byznys, bez kterého se buď neobejdou, nebo jehož absence by je významně zasáhla.
Rozervaný Hongkong je určitým symbolem tohoto střetu dvou kultur, ze kterého nemůže pověst firem vyjít nepoškozená. Absence vlaječky v iOS je jen viditelným důsledkem celé problematiky.
Zdroj: Engadget