Kosmická společnost miliardáře Elona Muska SpaceX se začala připravovat na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). V pátek minulý týden poprvé provedla zážeh trysek své nákladní kosmické lodi Dragon. Data z tohoto testu poslouží k plánovanému vytlačení legendární stanice do zemské atmosféry, kde shoří.
ISS udržují na stabilní oběžné dráze v nadmořské výšce 400 kilometrů ruské lodě Sojuz. Tentokrát však podle serveru Space zažehla trysky se stejným cílem nákladní loď Dragon vesmírné společnosti SpaceX.
Je to vůbec poprvé, co Dragon ukotvený k ISS zažehl trysky, aby udržel stanici na stabilní oběžné dráze. Jednalo se o test důležitý pro budoucí likvidaci slavné stanice, ke které by mělo dojít v roce 2030. Získaná data mají pomoci v hladkém průběhu vytlačení ISS do zemské atmosféry.
„Data, která se během této demonstrace reboostu a řízení polohy chystáme shromáždit, budou velmi užitečná… a tato data povedou k budoucím schopnostem, zejména k US Deorbit Vehicle,“ sdělil Jared Metter ze SpaceX.
Firmu SpaceX oslovil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ohledně likvidace ISS letos v červenci. Společnost dostala od NASA kontrakt v hodnotě 843 milionů dolarů. Nyní vyvíjí US Deorbit Vehicle – tedy kosmickou loď, která se o zničení ISS postará.
Muskův vytuněný drak
Půjde o značně vylepšenou loď Dragon. Místo 18 trysek bude mít 46 trysek a bude obsahovat palivové nádrže, motory, avioniku, generátory energie a tepelný hardware přizpůsobený pro dokončení mise.
Muskovo monstrum by mělo být dostatečně výkonné k tomu, aby nejdříve v roce 2030 a nejpozději v roce 2031 odtáhlo stanici z orbity do zemské atmosféry. Loď v ní shoří spolu s ISS a jejich zbylé „ostatky“ dopadnou do takzvaného bodu Nemo v Tichém oceánu.
K testu došlo krátce po oznámení nebezpečného nárůstu úniku vzduchu v ruské části ISS – posledním místem vesmírné spolupráce mezi Západem a Ruskem po vypuknutí války na Ukrajině. Rusko se stáhne z ISS už v roce 2028 a do roku 2030 chce mít na oběžné dráze vlastní stanici.
NASA žádnou stanici budovat nehodlá, chce si pronajímat prostory k výzkumům u soukromých společností. V tomto ohledu spolupracuje s firmami Axiom Space a Blue Origins. Novým hráčem na trhu je ale i start-up Vast.
Společnost Vast chce příští rok vynést na oběžnou dráhu modul Haven-1. K němu se následně připojí další moduly, načež vznikne stanice Haven-2. Vast chce nalákat NASA na moderní výzkumnou laboratoř a útulné a různě využitelné prostory pro astronauty.
Zdroje: Space