Mnohamiliardové pokuty od Evropské unie jsou známá věc, ale na IT obra, kterého má mnoho lidí spojeného se samotným slovem internet, si teď už došláply i jednotlivé členské země EU.
Čtyřletá snaha o to donutit Google platit daně se Francii vyplatila. Součástí zaplacené částky jsou daně, které Google nepřiznal (nebo opomenul přiznat) v hodnotě 465 milionů euro, a pokuta ve výši 500 milionů euro.
Pokuty se množí, Google ale má peněz dost
Google je celkově finančními úřady většiny evropských zemí nepříliš oblíbený. Ač v regionu mohutně podniká, daně prakticky neplatí; využívá totiž, stejně jako řada dalších velkých amerických korporací, takzvaný Double Irish arrangement. Irsko je v praxi jeden obří korporátní daňový ráj, čehož Google mohutně využívá.
Všechny smlouvy sice finálně musí být vyřízeny z Dublinu, to je však v dnešní globalizované době nepříliš velký problém. Zbytku Evropy se to samozřejmě příliš nelíbí.
Je však nutné přiznat, že dle svého vyjádření Google daně i pokutu zaplatil bez větších vytáček. Francouzi původně doufali ve vyplacení až 1,6 miliard euro a v roce 2016 dokonce francouzské úřady uspořádaly razii v pařížské centrále Googlu. Neúspěšně: Soudní systém Francie nakonec Googlu pokutu snížil.
Po částečném úspěchu proti Googlu se podobných žalob mohou dočkat i další velké americké IT firmy, a očekávat lze také postupné reformy podnikového daňového systému v celé Evropské unii.
Nejde o první případ, kdy Francie Google pokutovala. Na začátku roku byl potrestán 50 miliony euro za porušování GDPR. Od EU pak dostal už dvě pokuty v řádu jednotek miliard euro, avšak ani ty se ho příliš nedotkly. Alphabet má zkrátka peněz dost.
Soud s Googlem je také symbolem toho, že to Francie s Trumpem nenáviděnou digitální daní myslí vážně.