Lenovo dospělo. Hráčům nabízí střízlivý design a elegantní křivky

Včera v pražském Edenu představil čínský obr Lenovo sérii nových produktů – laptopů i stolních PC v provedení tower a cube. Obzvláště laptopy představují odklon od původního směřování „herní“ série Legion, ale riskantní strategie se firmě může vyplatit.

V posledním horkém červencovém dni ukázalo Lenovo změnu strategie. Vybavení čistě pro hráče, ty přenechá tradičním značkám; MSI, Razeru, Alienwaru. Těm, kteří sponzorují velké herní turnaje a jako herní značky se také trvale profilují.

Lenovo Legion, rudočerná série produktů, dříve rovněž mířená přímo na hráče, se změní – přinejmenším vzhledově. I to je ovšem pokrok.

A je to dobře. Extravagantní design a všudypřítomná RGB světýlka jsou možná skvělá, pokud je vám pod dvacet a chcete se pochlubit přátelům s novou sestavou, ale jinak spíše obtěžují. To se týká i starších laptopů Legion 520 a 720.

Obrázek: Lenovo dospělo. Hráčům nabízí střízlivý design a elegantní křivky

Nové Legiony váží přes 2 kg, ale jsou docela tenké. Zdroj: Lenovo

To jsou sice stále ještě docela výkonné stroje, ale vzít si takový laptop do práce nebo to kavárny? Je to samozřejmě možné, ale v konkurenci s MacBooky od Applu nebo vlastně i ThinkPady rovněž od Lenova působí majitel Legionu poněkud zvláštně. Vyzývavě, ale nikoli vhodným způsobem.

Legion Y530 a Legyon Y730, přímí nástupci zmíněných laptopů, tak velmi překvapili mnohem střízlivějším, důstojnějším vzhledem.

Proč taková radikální změna v době, kdy většina výrobců naopak cpe RGB světýlka a podivné křivky produktů úplně všude?

Obrázek: Lenovo dospělo. Hráčům nabízí střízlivý design a elegantní křivky

Lenovo si Eden vyzdobilo po svém. Zdroj: David Slouka

Hráči nejsou jen děti, tak proč je všude tolik světýlek?

Dvojí důvod. Lenovo zaprvé uskutečnilo velký průzkum mezi svými zákazníky z Číny, USA a Německa, kde se jich ptalo, jaký design laptopů by jim vyhovoval. Současný vzhled Legionů Y530 a Y730 zvítězil.

A druhý důvod je prostý: Lenovo mění strategii. Nechce být značkou jen pro hráče; chce být značkou pro člověka, který pracuje a žije, ale rád si k večeru sedne na hodinu třeba k League of Legends nebo k PUBG. „64 % hráčů jsou lidé pracující na plný úvazek, největší část tvoří hráči mezi 18 a 35 lety,“ uvádí průzkum a jemně naznačuje, že na trhu chybí herní laptopy pro dospělé. A je možné, že Lenovo má pravdu.

S Legiony si podle představy Lenova může člověk sednout do kanceláře a normálně jej považovat za pracovní laptop; vzít jej do kavárny, vyřídit e-maily a necítit se nesvůj. A pak jej doma na stole připojit k externímu monitoru, klávesnici a myši a zahrát si nějakou herní novinku na hardwaru, který jej utáhne.

Obrázek: Lenovo dospělo. Hráčům nabízí střízlivý design a elegantní křivky

Y730 má webkameru nahoře. Y530 nikoliv. Zdroj: Lenovo

Jde o poměrně riskantní krok, který se však může vyplatit u části populace, která se nerada považuje za hráče, nechce se tak profilovat nebo jsou jim takové nálepky jedno a potřebují stroj, se kterým mohou dělat vše.

Co se týče designu periferií, ten prozatím zůstává, ale je velice pravděpodobné, že i mechanická klávesnice, herní myš a sluchátka řady Legion změní vzhled na mnohem střízlivější, konzervativnější variantu.

Je to herní zařízení pro nehráče. Až čas ukáže, zda jde o krok správným směrem. Ale teď už ke strojům samotným.

Obrázek: Lenovo dospělo. Hráčům nabízí střízlivý design a elegantní křivky

Lenovo T530 je sexy, ale uživatelé webkamery budou trpět. Zdroj: David Slouka

Lenovo Legion Y530 je krásný, krásný, krásný. A možná trochu slabý

Hlavní výsadou slabšího kousku série Legion, Y530, je design. Pět set třicítka je prostě krásná. Tenké rámečky kolem displeje, elegantní černý hliník, žádná křičící loga nebo barevné zlo. Jen na levé straně zadní části displeje malý nápis Legion, se svítícím Y v písmenu O.

Za design však padla obětí webkamera. Ta je nově umístěna na spodní straně těsně nad klávesnicí a člověka tak ukáže jen ve velmi nelichotivých úhlech. Pro ty, kteří budou ve velkém využívat integrovanou webkameru, může jít o problém.

U laptopu za 19 tisíc korun (orientační cena uváděná Lenovem) nelze čekat hardwarové zázraky. Neurazí, dokonce i trochu potěší, ale nepřekvapí.

Obrázek: Lenovo dospělo. Hráčům nabízí střízlivý design a elegantní křivky

Y530 je elegantní, s ní můžete i do práce. Zdroj: Lenovo

Jediný výrazný rozdíl do budoucna oproti současnému modelu 530 bude výměna grafických karet. GPU Nvidia GTX 1050 Ti je základní variantou dneška, od příštího roku se však pravděpodobně Legiony dočkají nové 11xx série Nvidie. To by mohlo zvýšit výkon už stárnoucí 1050 Ti, která je sice zatím dostačující, u nových her však už rychle ztrácí dech. Prodávat se budou i verze ze základní 1050, zřejmě však jen v omezeném množství.

Nepotěší také slabší baterie, která vydrží přibližně pět hodin u průměrného vytížení. Reproduktory zajišťuje Harman Kardon, stejně jako u minulé série Legion a jako u Y730.

Hardwarové specifikace jsou následovné:

Displej: 15.6palcový Full HD IPS (1920 x 1080)

Procesor: Intel Core i5-8300H generace Coffee Lake

GPU: Nvidia GeForce GTX 1050 nebo Ti se 4 GB VRAM

RAM: „až“ 16 GB DDR4 2666 MHz

Disky: 128Gb PCIe SSD a 1TB HDD s 5 400 otáčkami za minutu (očekáváno v základu)

USB porty: 3x USB 3.1 a 1x USB Type-C

Video porty: HDMI a Mini DisplayPort

Do prodeje má 530 přijít na konci srpna, a to i na trh v České republice.

Obrázek: Lenovo dospělo. Hráčům nabízí střízlivý design a elegantní křivky

Y730 s RGB klávesnicí. Naštěstí jde vypnout nebo přepnout na jedinou barvu. Zdroj: David Slouka

Y730 čeká na novou řadu GPU od Nvidie, prozatím však postačí

U výkonnějšího Legionu Y730 se dočkáme obdobné designové změny jako u 530. RGB klávesnice sice září dosti jasně, jde však nastavit na mnohem příjemnější, jednolité barevné provedení. Vzhled je opět propracovaný: zadní část laptopu je posunuta dozadu, aby notebook lépe chladil. Podobně jako 530 je 730 hliníková a materiál opět dokazuje svoji eleganci; laptop navíc nepůsobí levně; a na první pohled ani herně. Vytažený zadek laptopu způsobuje, že displej se otvírá až kus od zadní části notebooku, výsledek však nepůsobí nijak nepříjemně; stejný efekt je k vidění i u Y530.

Jinak je nový vzhled srovnatelný s 530 a opětovně působí dospěle, příjemně, pracovně. V oblasti designu Lenovo pokročilo daleko, zde navíc nemuselo obětovat webkameru, která se na horní část displeje pohodlně vejde. Rámečky sice nejsou tak tenké, ale na škodu to není, nijak enormně nepůsobí, narozdíl od předchůdce Y720.

Obrázek: Lenovo dospělo. Hráčům nabízí střízlivý design a elegantní křivky

Y730 s prodlouženou zadní částí. Vypadá unikátně, ale chlazení má pomoci. Zdroj: Lenovo

Y730 se na rozdíl od 530 může pochlubit hlavně lepší klávesnici. Spolupráce s firmou Corsair, která mj. vyrábí vlastní mechanické klávesnice, vyústilo v kvalitní tlačítka s příjemným stiskem a zdvihem a kvalitním, jednoduše nastavitelným podsvícením (byť poněkud ostrým v základním nastavení). U Y530 je pocit z psaní o dost horší, o žádnou tragédii se však nejedná.

Nepotěší však zvolená grafická karta. Nvidia 1060 (webové stránky Lenova uvádí 1050 Ti, ale prý se dočkáme primárně o něco výkonnější 1060 a 1050 Ti bude mít jen několik modelů) už zastarává a nebude dlouho stačit. Naději nabízí nová 11xx řada Nvidie, ostatně obdobně jako 530. Lenovo na ně spoléhá a čím dříve budou na trhu, tím lépe se pravděpodobně budou Legiony prodávat.

Hardwarové specifikace jsou následovné:

Displej: 15.6palcový nebo 17palcový Full HD IPS (1920 x 1080) (144 Hz)

Procesor: Intel Core i7-8750H generace Coffee Lake

GPU: Nvidia GeForce GTX 1050 Ti se 4 GB VRAM nebo Nvidia 1060

RAM: „až“ 32 GB DDR, v nabídce bude 16 GB duální 8 + 8 setup od Corsairu s přetaktovatelnou pamět

Disky: 128Gb PCIe SSD a 1TB HDD s 5 400 otáčkami za minutu (očekáváno v základu)

USB porty: 3x USB 3.1 a 1x USB Type-C

Video porty: HDMI a Mini DisplayPort

Obrázek: Lenovo dospělo. Hráčům nabízí střízlivý design a elegantní křivky

Batoh a periferie k černobílé Lenovo Legion sérii. I ty zřejmě v budoucnu změní svůj vzhled. Zdroj: David Slouka

Do prodeje dorazí Y730 až v říjnu (pravděpodobně) a to za cenu kolem 25 tisíc korun; ta se bude lišit v závislosti na vybraných konkrétních hardwarových specifikacích.

Vnitřní specifikace obou laptopů se mohou ještě mírně změnit, než se dostanou do prodeje; Lenovo už tak několikrát učinilo a není jasné, v jakých sestavách v počátku do obchodů dostanou.

V dalším článku se zaměříme na stolní PC, které Lenovo představilo.

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Zamrazil

Možnost cestovat s notebookem po kavárnách, školách a doma hrát, jsem s 520 hojně využíval, ovšem výkon trochu zaostával, ale koncept schvaluji. Nesouhlasím s cenami, když jsi vezmeme, že současné modely seženeme dražší (520 – 19+;720 – 30K+ a to beru nejslabší sestavy). Absence webky u 530 je chybou. Mě… Číst více »

Obrázek: Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?