Přilnavý sliz, díky kterému mořští živočichové drží na skalách při pobřeží, se stal inspirací pro voděodolné lepidlo. To by mohlo sloužit i k podvodnímu záplatování poškozených lodí!
V obchodech se prodává celá řada lepidel, kterými se dá cokoliv přilepit k čemukoliv jinému. Žádné z nich ale nefunguje pod vodou. Především ne v případě, kdy chcete přilepit něco, co už je ponořené. Většině lidem to může přijít zbytečné, nicméně pro speciální případy může být velice užitečné. Naštěstí příroda už takové lepidlo vymyslela, využívají ho korýši a měkkýši, kteří se díky němu udrží na skále.
Jak si lze všimnout při dovolené u moře, většina korýšů a měkkýšů stráví celý svůj život přilepená na skále a ani silný příboj je neshodí. Udrží se díky přilnavému slizu, který si sami vyrábějí. Toto jejich lepidlo obsahuje aminokyselinu DOPA, příbuznou dopaminu. Skupina vědců z Purdueovy univerzity se rozhodla korýše napodobit.
Podvodní záplaty na lodě díky mušlím
Výzkumníci uměle syntetizovali DOPA a další proteiny, aby zjistili, zda takto vyrobené lepidlo bude fungovat. K jejich překvapení byla umělá varianta „korýšího“ lepidla hned 17krát silnější než jeho přírodní verze. Podle vědců najde uplatnění především v konstruktérství a mohlo by, alespoň částečně, nahradit podvodní sváření, které je pod vodou jednou z mála použitelných metod.
Jedním z možných uplatnění je např. tvorba přilnavých záplat na poškozené lodní dno. Takovou záplatu by bylo možné přilepit i bez vytáhnutí plavidla na souš. Než se lepidlo dostane na trh, budeme si muset několik let počkat. Jak to ale vypadá, lidstvo znovu jen dohání něco, co příroda dávno uměla.