Lepší letecké motory díky kvantovým počítačům. Rolls-Royce věří, že dokáže technologii patřičně využít

Spolupráce dvou poměrně rozdílných technologických konceptů, které představují společnost Rolls-Royce a kvantové počítače, zní na první dojem poněkud neobvykle. Ukazuje se však, že by toho mohly mít společného poměrně dost.

Pojem kvantových výpočtů je v posledních letech velmi často skloňován zejména v kontextu s vývojem superpočítačů, které by měly dokázat provádět obrovské množství operací v krátkém časovém rozmezí. K tomu dochází za pomoci využití subatomárních částic, nejčastěji elektronů či fotonů, které s pomocí tzv. kvantových bitů či qubitů těmto částicím dodávají či odnímají energii, čímž generují samotný výkon kvantového počítače.

Obrázek: Lepší letecké motory díky kvantovým počítačům. Rolls-Royce věří, že dokáže technologii patřičně využít

Době velkých počítačů již nejspíš definivně odzvonilo. Výpočty se postupně přesouvají až na kvantovou úroveň. Zdroj: Unsplash

Díky tomu, že kvantové částice mohou existovat na dvou místech současně či vzájemně komunikovat na obrovské vzdálenosti, lze na této bázi vytvořit počítačové čipy, které disponují obrovskými přenosovými rychlostmi bez vlivu na kvalitu transferovaných dat. Vědcům se bohužel doposud nepodařilo využít potenciál této technologie naplno, a zatím jsou tak k dispozici spíše menší zařízení. To by se však v brzké době mohlo změnit, mimo jiné díky zainteresování společnosti Rolls-Royce.

Díky novému objevu mohou být superpočítače mnohem rychlejší a přesnější

Celosvětový výrobce automobilů se totiž věnuje také vývoji pohonných systémů pro letadla. Jedná se o druhou největší společnost operující v této sféře průmyslu (první příčku zajímá GE Aviation, dceřinná firma kocernu General Electric), a svými ambicemi tak Rolls-Royce dokazuje, že své místo na vrcholu tohoto žebříčku zaujímá skutečně právem.

Aktuálně se tedy snaží navázat intenzivní spolupráci s vědeckým týmem prof. Hensingera z anglické University of Sussex, jenž usiluje o průlom v technologii kvantových počítačů. Nedávná publikace v časopise Nature Communications nasvědčuje, že se jejich ambice mohou stát skutečnosti. Vědcům se totiž podařilo vyvinout systém s rekordní přesností a rychlostí, čehož lze využít ke zdokonalení stávajících kvantových počítačů.

Zatím se jedná o první krůček směrem k větším a komplexnějším strojům, experiment však dokázal, že lze vytvořit základní stavební blok pro tato zařízení. Díky tomu získal projekt poměrně značnou podporu a pozornost laické i odborné veřejnosti. A byla to právě společnost Rolls-Royce, která se na základě spolupráce s univerzitou v Sussexu rozhodla podpořit vývoj čipů, které by mohly zdokonalit technologii proudových motorů.

Aplikace kvantových výpočtů bude v budoucnu esenciálním prvkem ve vědě a výzkumu

Kvantové počítače, které budou výsledkem této spolupráce, by měly dokázat vytvořit komplexní modely proudění vzduchu při různých simulacích. To by mohlo usnadnit konstrukci leteckých motorů a urychlit tak jejich vývoj a výrobu. Společnost Rolls-Royce si od technologie slibuje zejména rychlost a preciznost, kterou se podařilo demonstrovat právě na experimentu v Sussexu.

Obrázek: Lepší letecké motory díky kvantovým počítačům. Rolls-Royce věří, že dokáže technologii patřičně využít

Při zdokonalení technologie budou kvantové počítače pro budoucí pokrok naprosto esenciální. Zdroj: Pixabay

Potenciál kvantových výpočtů může v budoucnu najít uplatnění například ve farmacii či v tvorbě meteorologických modelů. Ačkoliv je výzkum v této oblasti stále na začátku, má jednoznačně našlápnuto k tomu být klíčovou technologií v budoucnosti lidstva.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024