Konečně pořádný zoom v mobilu? LG dodá unikátní modul i do iPhonu 15

Společnost LG už sice nevyrábí chytré telefony, ale stále pro ně vyrábí komponenty. Společnost LG Innotek nyní představila periskopový modul fotoaparátu s opravdovým optickým zoomem s rozsahem 4-9násobného teleobjektivu. To by umožnilo fotoaparátům smartphonů zachovat plnou kvalitu obrazu v celém rozsahu přiblížení a zároveň potenciálně snížit velikost a počet potřebných fotomodulů.

LG není jediná. Společnost Samsung vyvinula podobný modul fotoaparátu, známý také jako „skládaný“ objektiv, se čtyřnásobným zoomem, který byl poprvé použit ve smartphonu Galaxy S20 Ultra. Společnost LG Innotek poskytla předchozí verzi svého modulu se zoomem společnosti Sony pro smartphone Xperia 1 IV.

Většina fotoaparátů chytrých telefonů používá hybridní nastavení zoomu, které kombinuje digitální zoom a více modulů fotoaparátu. Určité přiblížení (typicky 2x, 3x, 10x atd.) je dáno pevně pro jednotlivé snímače a digitální zoom vyplňuje mezery mezi nimi (2,5x, 4,5x atd.). V důsledku toho může při přibližování dojít k citelné ztrátě detailů.

Obrázek: Konečně pořádný zoom v mobilu? LG dodá unikátní modul i do iPhonu 15

Přiblížení bez ztráty detailů zatím smartphony moc nezvládají. Foto: Unsplash

Modul fotoaparátu s optickým zoomem společnosti LG však obsahuje pohon zoomu s pohyblivými součástkami, podobný tomu, jaký byste viděli na objektivu se zoomem u bezzrcadlovek nebo digitálních zrcadlovek. Podle společnosti LG pracuje zoom rychle a přesně na mikrometr a zároveň šetří baterii. Má také vestavěný optický stabilizátor obrazu, který snižuje rozmazání způsobené třesem ruky.

Konec vystouplým fotoaparátům na zádech mobilů?

S nainstalovaným modulem by si snímač zachoval plné rozlišení v celém rozsahu 4-9násobného zoomu, což by poskytlo více detailů na snímcích pořízených teleobjektivem. Společnost LG také snížila tloušťku modulu, aby zmenšila velikost hrbolku fotoaparátu.

Obrázek: Konečně pořádný zoom v mobilu? LG dodá unikátní modul i do iPhonu 15

Vystouplé čočky fotoaparátu některým uživatelům vadí. Nová konstrukce může přinést menší zařízení s lepší fotovýbavou. Foto: Pixabay

Společnost spolupracovala se společností Qualcomm na integraci této technologie do nové mobilní platformy Snapdragon 8 Gen 2. „Vylepší vlastní ladění obrazu pro optiku, které zahrnuje automatické zaostřování, automatickou expozici, automatické vyvážení bílé, korekci stínů objektivu a mnoho dalšího. Uživatelé budou moci rychle zaostřovat. A fotografie a videa budou mít ohromující kvalitu obrazu,“ uvádí společnost LG v tiskové zprávě.

Jaké telefony nový fotoaparát dostanou?

Nový modul se objeví ve smartphonech oznámených na veletrhu CES 2023 od 3. ledna. Společnost LG neprozradila žádné značky ani modely, ale brzy se objeví řada smartphonů s čipovou sadou Snapdragon 8 Gen 2, které by jej mohly potenciálně využívat. Patří mezi ně řada OnePlus 11, Xiaomi 13, Motorola X40 a Oppo Find X.

Velkým zákazníkem společnosti LG Innotek je také Apple, který by podle dřívějších zpráv mohl zoomovací modul použít v příštím roce v řadě iPhone 15.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Američtí piloti budou vyzbrojeni tryskovými drony s vlastními střelami
Američtí piloti budou vyzbrojeni tryskovými drony s vlastními střelami
Obrázek: USB-C v Apple iPhone 15: Vše, co potřebujete vědět o „novém“ konektoru
USB-C v Apple iPhone 15: Vše, co potřebujete vědět o „novém“ konektoru
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Jako chřipka: ChatGPT se stává díky studentům sezónním jevem
Jako chřipka: ChatGPT se stává díky studentům sezónním jevem
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Obrázek: PlayStation 5 čeká obří aktualizace. Přidá Dolby Atmos a možnost používat dva ovladače jako jeden
PlayStation 5 čeká obří aktualizace. Přidá Dolby Atmos a možnost používat dva ovladače jako jeden