Dost bylo vibrací a stresujících vyzvánění. Google zkouší stíny, pohyb i vítr

Nepříjemný zvuk vibrujícího telefonu zvedá řadu uživatelů ze židle. Na novou zprávu či hovor sice vibrace a vyzvánění upozorní, ale hladina stresu uživatele mnohdy nepříjemně vzroste. Narušena je také pozornost uživatelů. Google se rozhodl, že najde alternativy, které na nové události upozorní v klidu a míru. Výsledkem experimentu je 6 netradičních zařízení. Jak fungují?

Způsoby, jakými technologie upoutávají naši pozornost, aby nám sdělily důležité (i méně důležité) informace, se od dob prvních mobilních telefonů téměř nezměnily: pípání a vibrace. Jistě, ty dozrály do pasivních upozornění, ale upozornění zůstává stejné a je těžké je vypnout a odpojit se od technologií byť jen na chvíli.

Little Signals: Vibrace a zvuky můžeme nahradit

Společnost Google experimentuje s jemnějším způsobem doručování upozornění v rámci experimentálního projektu nazvaného Little Signals (v překladu Malé signály). Výsledkem je představení šesti kuriózních gadgetů pro chytrou domácnost, které upoutají vaši pozornost klidnějším způsobem a k upozornění využívají například jemné pohyby, závan vzduchu či stíny.

Celkem jde o šest gadgetů – produktů spolupráce společnosti Google a londýnského designérského studia Map Project Office, které si můžete stáhnout a vyrobit doma. „Udržují nás v obraze, ale jemně, podle potřeby přecházejí z pozadí do popředí,“ vysvětluje Google v popisu videa. Všech šest vychytávek si můžete prohlédnout v akci níže.

Propojení fyzického a digitálního světa

Vzduch“ je z těchto nenápadných forem notifikací asi nejzajímavější. Válcovité zařízení, se může otáčet a vypouštět malé obláčky vzduchu. Nejde o to, že byste sami pocítili umělý vánek, ale o to, že periferně zachytíte jemný pohyb listů rostlin. Samozřejmě pouze za předpokladu, že doma nějaké máte.

Podobně decentní je i „Stín“, který má podobu malé kopule, která se zvedá a vrhá stín. Právě stínu si má uživatel všimnout. Pokud nebude fungovat, lze ji naprogramovat tak, aby pulzovala ve stylu dechu.

Klepnutí“ si bere příklad z lidských metod upoutání pozornosti, kdy poklepáním fyzickou tyčí o povrch vydává jemný zvuk. Pokud jde o důležité upozornění, může zařízení klepnout hlasitěji, čímž dá důležitost najevo.

Tlačítko“ se mezitím pomalu zvedá a přehraje tón, pokud dosáhne plné výšky, aniž by bylo stisknuto.

Pohyb“ funguje podobně, ale zde může z konstrukce vyskočit sedm kolíčků, buď jeden po druhém, nebo všechny najednou, aby sdělily jinou zprávu. Podle Googlu může prostřednictvím pohybu „vizuálně znázorňovat informace jako kalendář nebo časovač“.

A konečně je tu „Rytmus„, což je spíše klasické oznámení. Přehraje programovatelnou melodii a lze ji ztlumit buď mávnutím ruky nad ní, nebo otočením vzhůru nohama.

Obrázek: Dost bylo vibrací a stresujících vyzvánění. Google zkouší stíny, pohyb i vítr

Kutilové mohou začít své Little Signals gadgety vyrábět z prakticky čehokoliv. Foto: Se souhlasem Google

Jak sám Google zmiňuje, tyto Malé signály jsou jen ukázkou toho, jak lze v budoucnu přistoupit k notifikacím a upozorněním. Ve světě, kdy jsme jimi doslova bombardováni, jde nepochybně o zajímavou myšlenku. Google dává vymyšlené koncepty bezplatně k dalšímu použití. Pokud tedy rádi kutíte a programujete, nic vám nebrání si některé ze zmíněných zařízení vyrobit doma. Stačí levné součástky a postupovat podle detailního návodu na oficiálních stránkách projektu. A co vy, ocenili byste podobné klidné způsoby upozornění na nové události?

Úvodní fotografie: Se souhlasem Google

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním